Facebook "Sunucu Ayarı" Yüzünden Çöktü

Dün Facebook ve Instagram'ın bazı yerlerde çökmesine yol açan sorunun sebebi, açıklandı.

Facebook "Sunucu Ayarı" Yüzünden Çöktü

Bazı kullanıcılar, Facebook ve Instagram'a dün birkaç saat ulaşamadılar. Firmadan gelen açıklama göre bir "rutin test" sitenin erişilmez hale gelmesine yol açtı.

Downdetector.com'dan kesintiye dair bir ekran görüntüsü

Firmaya göre "bir sunucu yapılandırma hatası, tüm uygulamalarda aralıklı problemlere" neden oldu. Kısa süre sonra tekrar çevrimiçi hale gelen sosyal dev, "herkes için yüzde 100 geri döndük, bu rahatsızlıktan dolayı özür dileriz," dedi.

Kesinti, Facebook'un bu sene yaşadığı sorun ve skandallar listesine eklenen yeni bir madde oldu. Bu listede Facebook'un verilerinizin güvenliğine yeteri kadar özen göstermemesinden, ABD seçimlerine Rus troll'lerin karışmasına bir dizi fiyasko var.

Sitelerin çöküp çökmediğini izleyen Downdetector.com'a göre Facebook, Türkiye saatiyle 15:40 civarında çöktü (4:41 AM Pasifik Saati). Kesinti en çok ABD'nin doğu yakasını, Güney Amerika, Avrupa ve Asya'nın bazı bölümlerini etkiledi. Bazı firmalar, Black Friday yaklaşırken reklamlarını Facebook'a yerleştirmeyi başaramadığını söylediler.

Kesintiden hoşnut kalmayan Facebook tutkunları, yaşananları FacebookDown ve InstagramDown etiketleriyle Twitter'a taşıdılar. Bu sırada Facebook, kendi Twitter hesabından sorunu gidermek için çalıştıklarını söyledi ancak öfkeli kitle, yavaş çalışan veya hiç çalışmayan Facebook hakkında sızlanmaya devam etti.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost