Firefox 3 Internet Explorer'ın izinde!

Güvenlik ayarlarından kaynaklanan yakın Firefox - IE ilişkisi akıllarda soru işaretine neden oldu.

IE güvenlik ayarları Firefox'u etkiliyor
Firefox 3: Güvenlik ayarları kafa karıştırdı.

Firefox'u uzun zamandır kullanan ve Firefox 3'ün Mozilla tarafından geçtiğimiz haftalarda yayınlanmasıyla beraber Firefox 3'e geçen bir internet kullanıcısı, Firefox ile internette dosya indirirken sıkıntı yaşadığını ve dosyaları internetten indirebilmesi için Internet Explorer'ın güvenlik ayarlarını düşürmesi gerektiğini açıkladı.

Washington Post'ta yayınlanan bu haberi ilginç kılan ise Firefox 3 ile Internet Explorer 7'nin birbiriyle ne gibi bir alakası olabileceğiydi. Bu konuda sıkıntı yaşayan kullanıcı konuyla ilgili şu şekilde konuştu: "Ben genellikle Firefox kullanırım; ancak Internet Explorer da sistemimde kuruludur ve pek düzenli kullandığım bir web tarayıcısı değildir. İnternetten sıkça dosya indiren birisi olduğum için, güvenlik ayarlarının dosya indirmeme engel olmaması adına Firefox'un güvenlik ayarlarını genellikle düşük tutmayı yeğlerim."

Bu problemden dolayı uzun zamandır dosya indiremediğini söyleyen kullanıcı büyük bir sürprizle karşılaştığını bakın nasıl açıklıyor: "Ancak buna rağmen internetten herhangi bir dosya indiremeyince kendi çapımda biraz araştırma yaptım ve sonunda ilginç bir bağlantıyı keşfettim: Firefox ile dosya indirebilmem için Internet Explorer'ın da buna izin vermesi gerekiyordu."

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

firefox un kendi olduğu yok ki işi gücü ie. eninde sonunda ona benzeyeceği belliydi. bağımsız bir stratejisi yok. kendin olmak yok. opera dan alıp baaakk! ie de yok bizde var demek var anca.
Bu konuda operayı tebrik ediyorum.. hiçbir zaman başkasına benzemedi.KENDİ OLDU. hep başkaları ona benzemeye çalıştılar. hep onun getirdikleri yenilikleri kullandılar. ff de 30 a yakın eklenti kullanıyorum. yarısından fazlası opera da gelen standart özellikler.

gülümsedim===)))))))))

Internet explorer'ın hiçbir ayarına dokunmamış biri böyle bir sorunla karşılaşmaz.Herhalde habere konu arkadaş bütün güvenlik ayarlarını maksimum yapıp activex'leri de iptal etmiş.(ki böyle bir durumda active desktop bile çalışmayabilir.)Firefox eğer windows'un sistem bileşenlerini kullanıyor olsaydı bugün çok daha hızlı bir browser olurdu.Ama böyle bir durum yok.

İşte buna gülünür. Yaşasin MS IE :)

ARKADAŞLAR NASIL İE FİREFOX VE OPERADAN BİR ŞEYLER KAPIYORSA MOZİLLADA İEDEN BİR ŞEYLER KAPIYOR

ff'te 30'a yakın eklenti kullanıyormusşun kaldır ff kullanma ie ile sürünmeye devam et. layık değilsiniz ff gibi bir tarayıcıya

Çok normal birşey bence. MS Windows un bazı ayarlarını IE ile ortak yapmasından dolayı kaynaklanan bir durum olarak düşünüyorum. IE Çevirim Dışı olunca Windows Live Messenger in açılmaması gibi(Hala nedenini anlayabilmiş değilim.)

fierefox açık kaynak kodlu olduğu için büyük firmalar tarafından güvensizlik unsuru taşıyor bir şekilde bunun önüne geçilmeye çalışılmış bununla yoksa firefox gayet iyiydi. Büyük firmalar umurumda değil firefoxla paşa paşa 10 küsür eklentiyle rahatım. Güvenlikle de ilgilenmiyorum zaten antivirus firewalldu şuydu buydu var..

ADblocker dahi (reklam engelleyici) firefoxu kullanılabilir kılıyor. Paşa paşa reklamsız sörfü firefox olmasa nerde yapacaktık..

Firefox herzaman kendi oldu. Bu tür bir sorunun oluşması Microsoft'un kendi yazılımlarının kullanılmasını istemesidir. Ayrıca en basitinden sekme özelliği ilk olarak firefoxda vardı. Özgün olmayan yazılımlar Microsoft'un kendi yazılımlarıdır. Ordan burdan çalan varsa oda Microsoft'tur. Operaya hiç bir lafım yok gayet başarılı ve de firefox'dan daha hızlı olabilir. Ama Firefox operadan daha fazla site desteklemekte ve sorunsuz görüntülemekte ve de operada ne kadar özellik birlikte gelse de firefox'un uygulama deryasıyla baş edemez. Ayrıca lütfen Firefox'un MS un yazılımlarının aksine ücretsiz bir yazılım olduğunu unutmayalım. Ben Firefox'u linux işletim sistemi üzerinde kullanıyorum ve ufak tefek sorunlar dışında hiçbir sorunla karşılaşmadım. Bu tür yazılımlara tonlarca para ödeyip bide yetersiz oldukları halde övmektense açık kaynak kodlu ücretsiz yazılımları(firefox gibi) ve Linux gibi işletim sistemlerini kullanmak çok daha akıl karı olur.

sekmeli tarayıcı operaya aittir. arkadaşım. merak eden wikipedia da opera yazar arar. bilgi kirliliği yapmayalım lütfen.. bilgi bir tık ötemizde artık..

Başlık ve içeriğin birbiriyle alakası yok. Yorum yapan arkadaşlar yazıyı okumadılar galiba. Firefox 3'ün Internet Explorer'a benzediği falan yok sadece Windows'un güvenlik ayarlarına daha saygılı o kadar ve biliyorsunuz IE Windows ile bütünleşik. Linux ve Mac OS altında Firefox eski Firefox.

"""fierefox açık kaynak kodlu olduğu için büyük firmalar tarafından güvensizlik unsuru taşıyor bir şekilde bunun önüne geçilmeye çalışılmış bununla yoksa firefox gayet iyiydi. Büyük firmalar umurumda değil firefoxla paşa paşa 10 küsür eklentiyle rahatım. Güvenlikle de ilgilenmiyorum zaten antivirus firewalldu şuydu buydu var..

ADblocker dahi (reklam engelleyici) firefoxu kullanılabilir kılıyor. Paşa paşa reklamsız sörfü firefox olmasa nerde yapacaktık..""""

Ne yazık ki reklam engellemenin de mucidi opera dır. birine minnet duyulacaksa o opera dır .

FF bu duruma sadece Windows'un güvenlik sorunu nedeniyle düştü. Ve ayrıca evet sekme operaya ait arkadaşım ama IE den önce FF da vardı.

IE nin Windows tarafindan taninmasi FF i bunu yapmaya itmis olabilir.ama herseye ragmen FF benim herseyim.

yaw, hep Fx'u yeriyorsunuz da, Fx çıkana kadar Opera paralı değil miydi? Parasız olan sürümünde ise adres çubuğunun altında boydan boya reklam yok muydu?

opera hepsnden güzelmis deneyin

Avant browseri deneyin arkadaşlar en hızlısı bence....

her zaman Fx. 10 numara hatta 3 versiyonunu süper yapmış adamlar

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir