Firefox'un kaderi 2012'de yazılacak!

2011'de Chrome'un gerisine düşen Firefox, 2012'de gelecek 10, 11 ve 12. sürümleri ile neler sunacak?

Firefox'un kaderi 2012'de yazılacak!

Hüseyin Cem Köylü

Firefox 10, 11, 12: 2012, tilkinin Chrome'u kovaladığı sene mi olacak? Yoksa kurnaz tilki düşüşü tersine çevirip tekrar yükselişe mi geçecek? Firefox'un geleceğine ve Mozilla'nın eski gücünü kazanmak için yaptığı planlara bakıyoruz.

Firefox 4'ten itibaren, kısa sürede art arda gelen güncellemeler, kullanıcıların sinirlerini bozdu. Tabi bu durum da pazar payına yansıdı. Firefox, önceki yıla kıyaslandığında baş rakibi Chrome karşısında geri düştü. Şu anda ise dünya çapında Chrome'un altında yer alıyor.

Bu makalemizde, Mozilla'nın 2012'de neler planladığına, bu düşüşün devam edip etmeyeceğine, beklenen 3 sürüme, yani Firefox 10, 11 ve 12'ye yakından göz atacağız.

Firefox 10: Sessiz güncelleştirme geliyor

Resmi Firefox sitesi: "Sessiz güncelleştirme ile sürekli güncelleştirme uyarılarından yakınan kullanıcılarımızın derdine çare bulacağız". Rahatsız edici güncelleştirme pencereleri yerine, tarayıcı tüm güncelleştirmeleri arka planda bize hissettirmeden yapacak. Ama tabi daha alınacak çok yol var.

"Sessiz güncelleştirme" projesi, Firefox 10'un en önemli özellikleri arasında yer alıyor. Nihai amaç, kullanıcının haberi olmadan tüm güncelleştirmeleri gerçekleştirmek; tabi eğer kullanıcı isterse... Windows'la ilgili güvenlik koşullarının ilk etabını Firefox 8'de halleden Mozilla, Firefox 10'da da bunun devamını getirebilir. Şu anda her güncelleştirmede Kullanıcı Hesap Denetimi kabulü isteniyor, bu da sessiz güncelleştirmeyi engelliyor.

Uyumlu eklentiler
Tüm eklentiler Firefox 10 ile uyumlu olacak. Şu anda sürüm değiştirdiğinizde, var olan eski eklentileriniz çalışmıyor. Şikayetler, Mozilla'nın bu konuya el atmasına neden oldu. Eklenti geliştiricilerinin de işini kolaylaştıracak olan bu özellikle artık tüm eklentiler yeni sürümde de aktif olacak. Sadece çökmeye neden olan eklentiler devre dışı bırakılacak.

Firefox 10 için çıkış tarihi : 31 Ocak 2012

Firefox 11: Boş sekmelere son

Tıpkı Chrome ve Opera'da olduğu gibi, boş ve manasız "Yeni Sekme"ler yerine favori sitelerinizi ekleyebileceğiniz bir ekran gelecek. Firefox'ta yeni bir sekme açtığınızda, boş, beyaz bir sayfa çıkıyor karşınıza. Bunun mümkün olan en kısa sürede değişmesi gerekiyor; koskoca alan boş yere harcanmamalı.

Firefox 11'in "Yeni Sekme" sayfası, tıpkı Chrome'da olduğu gibi her türlü içerikle doldurulabilecek; siteler, URL'ler ya da Mozilla'nın sunduğu mini oyunlar... Sürükle - bırak yöntemiyle sezgisel olarak içerikler eklenebilecek. Facebook ve Twitter haberleriniz (feeds) de bu yeni sayfada size ulaşabilecek.

Eklenti senkronizasyonu
Firefox kullananlar bu sorunu bilirler; yeni bir dizüstü alırsınız, fakat özenle hazırladığınız eklenti koleksiyonunuzu yeni bilgisayara tek tek elle kurmak zorunda kalırsınız. Firefox, 11 sürümü ile buna son veriyor ve eklenti senkronizasyonunu getiriyor. Senkronizasyon bölümüne geldiğinizde ilgili kutucuk beliriyor. Eklentilerin ayarlarının da senkronize edilip edilemeyeceğiyle ilgili bir bilgi yok.

Firefox 11 için çıkış tarihi: 13 Mart 2012

Firefox 12: Yeni indirme yöneticisi

Firefox katı pencerelerden kurtulup, özelliklerini sekmeler üzerinde göstermek istiyor. Ayarlar ve eklentiler açılışı yaptı, şimdi sıra indirme yöneticisinde.

Çoğu Firefox içeriği artık, ayrı bir pencereden ziyade, sekmede karşımıza çıkıyor. Bir istisna var: İndirme yöneticisi. "Görsel Bütünlük"ü sağlamak için indirme yöneticisinin de bir canlı sekmeye taşınması gerekiyor.

Yeni indirme yöneticisinin nasıl görüneceği hakkında henüz bir bilgi yok. Mozilla, Firefox 12'de kullanılacak indirme yöneticisinin nasıl bir yapıya sahip olacağı hakkındaki ilk ipuçlarını yukarıdaki çizimde verdi. Ama son tasarım hakkında ser verip sır vermemeyi tercih ediyor.

Firefox 12 için çıkış tarihi: 24 Nisan 2012

Sonuç: Firefox için zor bir yıl

Yerler değişti: Chrome (yeşil), Firefox'u (turuncu) geçti.

2012 için hava tahmini: Firefox koltuğunu geri almak için güçlü bir şekilde geri dönmeye çalışıyor. "Sessiz Güncelleştirme" belki de Firefox'un kullanıcıları geri döndürmesi için son şansı olabilir.

En büyük ikinci problem ise, kullanım kolaylığı. Firefox hala Chrome, Opera ve hatta IE 9'dan bile yavaş çalışıyor. Bu problem belki uzun zamandır beklenen 64 bit sürümle çözülebilir.

Fakat yine de Mozilla şimdilik sadece karanlıkta emekliyor gibi görünüyor. Kaybedilen bir basamağı geri kazanmak, o basamağa ilk kez çıkmaktan her zaman daha zor olmuştur. İşte, Mozilla ve Firefox'un yapmaya çalıştığı da tam olarak bu. Ancak ne kadar başarılı olacağını ancak zaman gösterecek.

Son olarak ufak bir de not: Mozilla, 2012 yılını Firefox 12 ile bitirmeyecek. Aslında burada bahsettiğimiz 3 Firefox sürümü, 2012'nin sadece ilk yarısını kapsıyor. Firefox 13 için dile getirilen tarih ise 5 Haziran 2012. Bundan sonra daha kaç farklı sürüm çıkacağını ise henüz kimse tahmin bile edemiyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 29 Yorum

videodownloadhelper addon una benzer bir uzantı harici chrome da aradığım başka bişey yok :) her şey süper :) firefox biraz zor alır 2. liği

firefox'tan vazgeçmem çünkü tekelleşmiyorlar. linux kullanıyorum firefox ve chromium kullanıyorum aora ise bilgisayarımda 3. tarayıcı pozisyonunda. aslında gayet rahat firefox pazar payını kaybetmesinin en büyük sebebi ise güncelleme değil, google'ın pazarlama stratejisi. İnsanlarımız ie6 kullanırken hala! onlara google'ın tarayıcısı reklamını yapmak(üstelik facebook.com yerine facebook'u google'da aratan bir insanlıkla karşı karşıyayız) en hızlı tarayıcı reklamı insanları cezbedip ona yönlendirdi. Firefox'un en büyük handikapı ise 3. sürümündeki kullanıcılarını hala 9'a alamamış olması. uygulamalar yüzünden insanlar hala geçiş yapmıyorlar. Buda şişmiş tarayıcıdan (ve gitgide yavaşlayan) insanları soğutup alternatiflere yönlendiriyor.

Umarım başarır. Açık kaynak kodlu ve web dünyasına yeni renk getiren bir tarayıcı böyle düşüşe geçmemeli. Hız ve ram problemi eklenti probleminin önünde.

11.0a2 kullanıyorum önceki sürümlere göre daha hızlı

Her zaman için tabi ki IE 9... Özellikle Windows 8 altındaki IE 10 u merakla bekliyor olacağız....

12.0a1 kullanıyorum şimdiye kadar bir şişme veya çökme olmadı. gayet de hızlı. 8 ve 9u kullanırken özellikle facebookta felaket şişiyordu ama 12.0a1 de henüz bir şişme olmadı...

firefox hadi canım fanatiklerinle birlikte operanın yanına :)

Birader sen İnternet Explorer gibi uyuz bir tarayıcı kullanmaya devam et yıllardır adam akıllı geliştirilemeyen İnternet Explorer'ın yeni sürümlerini bekle sayfalara dona dona girersin artık

Açıkçası Firefox kullanıyorum.Gerçi IE 9 ve Chrome'da kullanıyorum.Ama Firefox'un belirgin bir kasma sorunu var.Ha bende şuanlık kasmasa da çok eklenti olunca şişiyor.Bunun nedenide plugin-container.exe'dir.Firefox'a bağlı olsada Firefox dışı işlem yaptığı için bilgisayarı yoruyor.Sadece çökmeler azalıyor.plugin-container.exe silinirse çok daha güzel olur.Ben açıkçası IE 10 dan çok şey bekliyorum.Eğer eklenti desteği gelirse hafif ve çökmeyen bir tarayıcı olarak bütün tarayıcıları geçebileceğine İNANIYORUM.

Sorun yok gayet hızlı çalışıyor, biraz sistemlede alakalı aslında..

Chrome gerçekten hızlı ancak firefox daha işlevsel şu hız sorununu aşarsa hepsini geçer, operaya gelince tabikide piyasada kendine yer bulmuş ancak opera bana hep mobil cihazları çağrışım yaptırıyor ve orda kullanıyorum. Tarayıcı kişisel bi tercih ancak çok bilgili olmayan internet kullanıcıları için en önemlisi hız ve chromeda bunu sağlıyor eğer firefox hızını arttırırsa tekrar öne geçebilir.

Burada adı geçen özellikler Chrome ve Opera tarafından zaten kullanılmakta. Firefox öne geçmek için olan şeyleri değilde, olmayan şeyleri sunmalı.

google chrome'in öne geçmesi pazarlama stratejisinden kaynaklandı. her yerde reklamını yaptı. dünyada en çok ziyaret edilen site google. google sayfası, adobe sitesi ve ona benzer binlerce sitelerde google chrome reklamı yapıldı. çoğu yazılımlarla beraber geldi ve beraber kurulma önerisi yapıldı. laptop üreticilerine para verildi ve yeni gelen laptopların hepsinde kurulu geldi. tabii ben chrome'u kötüleyecek değilim. güzel bir tarayıcı ancak bu kadar hızlı bir şekilde yayılmasını ancak bunlara bağlıyorum. kişisel bir tercihtir ve ben hala firefox kullanıyorum. bu eklentilerimden kopamıyorum. firefox candır can!

En iyi tarayıcı FIREFOX. Kim ne derse desin.

Bilgisayarımda Firefox Chrome opera yüklü explorer yok çünkü ben linux kullanıcısıyım Firefox Chrome opera yüklü diyorum çünkü ben web tasarımı yapıyorum farklı tarayıcılarda nasıl göründüğünü görmek için kurdum hepsini Chrome güzel ama Firefox bambaşka bir numara tabiki tercih meselesi.

Firefox bu güncellemelerden kaybetti. Chrome♥

firefox eklentileri internette renk,zevk ve kişiselleştirme katıyor,harika....

En iyi tarayıcı FIREFOX. Kim ne derse desin.
Firefox a birbulaşan birdaha kurtulamaz bende dahil tek vazgeçilmezim firefox 64bit palemoon oldu tabiiki

uzun süre chrome kullandım en önemli özelliği hızlı açılmasıydı tabiki fakat sayfa çökmesi oluyrdu sürekli shockwave uyarısı aldım uzun süre sonunda firefox kullanmaya başladım chrome eklentisi yükledim büyük oranda benzedi ve flashblock eklentisiyle animasyonlar ve kendiliğinden açılan videolardan kurtuldum ayrıca chrome kadar hızlı açılıyr ve sorunsuz çöke sorunu felan yaşamadım hiç

6 seneden bu yana firefox kullandım.. Kullananlar zaten ıyı bılır ama son zamanlarda yayımlananan guncellemelerde kararsız calısıyor.. Benı cok hayal kırıklıgına ugrattı.. Umarım bu sorunlar duzelır...

Güncelleştirmelerde eklentilerinin çoğu çalışmaz oldu. Ne yapıyorlarsa sürekli anlamadım. Hiç mi kontrol etmiyorsunuz diye sorarlar adama.

Şu chrome shockwave problemini halledince firefox son darbeyi yiyecektir. Yanlış anlamayın sevinmiyorum. Çünkü bende uzun süre kullandım ama artık bezdirdiği anda chrome geldi.

Firefox 5 ve yukarısı sürümlerde bu ayaraları uygulayın.Sonra firefox'u diğer tarayıcılarla aynı sayfaları hangisi kaç salisede açacak teste tabii tutun bakalım Firefox'u herhangi bir tarayıcı geçebilecekmi.Ben iddia ediyorum bu ayarları yapılan Firefox'u hiç bir tarayıcı geçemez daha hızlı olamaz.Ama şimdilik böyle diğer tarayıcılarda bu tür detaylı ayarları yayınlarsa o zaman ne olur bilemem onu zaman gösterecek.Bu ayarları yapmadan kimse firefox hakkında hantalmış,yavaşmış yorumu yapmasın.Ayarları aşağıya yazdım.İsteyen deneyebilir.İlk olarak adres satırına about:config yazıp enter'a basın sonrasını aynen aşağıdaki gibi olacak şekilde uygulayın.

network.http.pipelining;true
network.http.pipelining.maxrequests;8 (Çoğu site bu kısmı abartır, TR şartlarında 8 den fazlası yavaşlamaya sebep olur)
network.http.proxy.pipelining;true

webgl.force-enabled;true (webgl kullanmayan sitelerde bile bunu kullanıma zorlar.. CPU yerine GPU ya yüklenir. Çok kasıyor diyenlere...)
webgl.prefer-native-gl;true (normalde false dır, true yapın webgl yerine opengl kullansın)

browser.cache.disk.enable;true (Çoğu site bunu kapatmayı önerir. Asla kapamayın, tüm resim, video vs. gibi dosyalar bunun sayesinde diskte tutulur. tarayıcıyı kapatıp açtığımızda daha evvel girdiğimiz siteler çok daha hızlı gelir.)
browser.cache.disk.capacity;1048576
browser.cache.disk.smart_size.first_run;false

browser.cache.memory.enable;true (Bu normalde yoktur ekleyin. Tarayıcı açıkken daha evel girilen yerler çok daha hızlı yüklenir.)
browser.cache.memory.capacity;128000

browser.display.show_image_placeholders;false
browser.download.manager.scanWhenDone;false
browser.download.manager.showAlertOnComplete;false
browser.tabs.animate;false

image.cache.size;10000000

content.notify.backoffcount;5
ui.submenuDelay;0

content.interrupt.parsing;true
content.max.tokenizing.time;2250000
content.notify.interval;750000
content.notify.ontimer;true
content.switch.threshold;750000
nglayout.initialpaint.delay;0

network.http.max-persistent-connections-per-proxy;16
network.http.max-persistent-connections-per-server;8

Deneyenler hangi tarayıcılarla teste tabii tuttuklarını görüşlerini olumlu veya olumsuz buraya yazarlarsa çok iyi olur.

NE OLURSA OLSUN ŞU FİREFOX UN DEVAMLI ÇÖKMESİ YÜZÜNDEN ARTIK KAFAYI YEMEK ÜZEREYİM

biraz kasıyo firefox fakat eklentileri güzel. chorome çok hızlı

yapmayın etmeyin bütün datanısı google vermeyin. sonra çok pişman olabilirsiniz. ben hem win7 de hemde win xp de firefox 9 u test ettim sun spider da firefox geçiyor. açılış dediğin sadece ilk başta olan bir olay sonra hızlı başlangıç devrede zaten. firefox 10 da gizli güncellme geldi bu gün çıktı. bence her firefox kullanıcısı en az 1 arkadaşını firefox a geçirmeli ve böylece özgür dünya dahada özgğr kalmalı

chrome kullandıktan sonra mozilla çok kötü gelior insana =D sonuçta chrome mozilla gibi yavaş ve sinir bozucu deil =)

bırakın firefoxu chromu tek gerçek OPERA :)

Firefox 10'uncu sürümü ile birlikte zaten beklenen hamleyi yaptı. Artık çok daha hızlı, çok daha hafif ve kararlı.

firefooox ;)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play