Foxconn'da işler düzeliyor mu?

Adı "intihar fabrikasına" çıkan, Apple'ın en büyük üretim ortağı Foxconn'da değişen bir şey var mı?

Foxconn'da işler düzeliyor mu?

Bilişim dünyasının Foxconn adıyla tanıdığı ve Apple'ın en büyük üretim ortağı olan Hon Hai Precision Industry, işçilerin çalışma koşullarının uygunsuzluğu ve gördükleri sert muamele nedeniyle yoğun eleştirilere maruz kalmıştı. "Geleneksel Tayvan tarzı" askeri disiplinle üretim yapan firma, fabrikalarındaki işçi ölümleri ve Çin çalışma hukukuna aykırı düzenlemeler nedeniyle uzun süre dünya basınının gündeminde yer almıştı. Aylar süren küresel kampanya en sonunda meyvelerini vermiş, firma yetkilileri, maaş artışı başta olmak üzere pek çok iyileştirmeye gidileceğinin sözünü vermişti.

The Wall Street Journal'ın bildirdiğine göre Foxconn'da işler eskiye göre daha iyi. Uluslar arası çalışma hukukunun tüm dünyada geçerli olması için çaba yürüten bir kuruluş olan The Fair Labor Association'un raporuna göre Foxconn, Apple'ın belirlemiş olduğu 360 maddelik düzeltme listesine yüzde 98,3 oranında uyuyor. Ancak firmaya ait iki tesiste işçilerin, Apple'ın uyulmasını talep ettiği Çin yasalarının belirlediği haftalık çalışma süresine (40 saat) aykırı bir şekilde 40 ila 60 saat arasında çalıştırıldığı tespit edilmiş.

Raporun diğer bölümleri Foxconn'un Apple ile yaptığı anlaşmalara genel olarak uyduğunu gösteriyor: İşçiler aşırı sıcaktan korunuyorlar ve daha fazla yangın çıkışı ve tuvalet inşa edilmiş. Sendika komitelerindeki işçi temsilcilerinin oranı yüzde 20'den 40'a yükseltilmiş.

Apple'ın dünya çapında yürütülen kampanyanın ardından tedarikçilerinin çalışma politikalarını yakından takip ettiği biliniyor. Daha önce küçük yaşta çocukları çalıştırdığı tespit edilen bir tedarikçiyle olan üretim anlaşması feshedilmişti.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Apple' ın 80 milyar dolarlık(!) bir bütçesi var madem o zaman farklı bir tesis daha açsın en azından insan sağlığını düşünsün sonra ucuz iphone söylentileri çıkıyor o insanların sağlıklarını güvene alın 1 dolara da 1.000 dolara da iphone alırım o zaman...

@26 May 2013 21:26 Appleın tesisi yokki faxoon şirketine ürettiriyor telefonlarını

@26 May 2013 21:26 bu fabrika parası olanın başkasının kanını emmesine güzel bir örnek

apple ürünleri kullanmış olmasam da, apple"a bravo

40 saat mi şaka gibi sanırım biz dünya adlı gezegende yaşamıyoruz

Apple gibi köleci başka şirket yok... ezerek çalıştırır... bunun sonucunda Foxconn işçileri intihar rekoru kırmıştı... Apple fanboyları bunu inkar eder...>

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir