Gabe Newell yine merak uyandırdı

Herkes yeni Xbox ve PlayStation'ı beklerken, asıl bomba diğer bir tanıdık isimden geliyor!

Valve 2013'e farklı planlarla giriyor...

Bu yıl onuncusu gerçekleştirilen Video Game Awards 2012, 7 Aralık tarihinde her türden oyuna ev sahipliği yaptı. Walking Dead: The Game, Assassin's Creed III, Dishonored gibi oyunların yılın en iyileri arasında bulunduğu etkinliğin belki de en önemli noktalarından bir tanesi, Valve'nin CEO'su olan Gabe Newell'in konuşması oldu.

Bir süredir PC donanımı sektörüne adım atacağı iddia edilen Valve'nin daha çok günümüz konsolları ve yeni jenerasyon konsollar ile boy ölçüşecek bir "konsol - bilgisayar - medya merkezi" ile karşımıza çıkacağını planladıklarını söylemesi, tüm dikkatlerin Valve üzerine toplanmasına sebep oldu. Kotaku isimli siteye verdiği röportajda ise üretecekleri cihazın en önemli özelliğinin, yıllardır oyuncuların "Neden konsolum ve oyunlarım oturma odasında duruyor? Neden bazı arkadaşlarım bu odada?" sorularına harika bir cevap olacağını belirten Newell, 2012'de başlayan ve 2013 boyunca da süren Linux maceralarına da değindi.

Öyle görünüyor ki Valve, butik bir oyun / bilgisayar platformu ve yazılımı üretmek için kolları sıvamış durumda. Ortaya çıkan ürün ile birlikteyse, oyun severler için ortak bir kullanım alanı yaratmış olacaklar. Tüm sistemin Steam üzerinden çalışacak olmasıysa, yayınlayacak yazılımların kısa sürede tüm kullanıcılara ulaşması ve üretilecek bir sistemin anında güncellenmesi anlamına geliyor. 

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

valve windowsla devam edeceksin :) Win8 e o kadar laf salladınız, en hızlı gelişen steam platformu win8 oldu :). Microsoftla sürtüşmenin faydası ne, bak epic games'e her platforma oyun ve motor sağlıyorlar. Adamların elinde PC ve konsol oyunculuğunun yarısı var , adam Microsoft. Epic games, ubisoft ta konsol yapsın bu mantıkla.

@12 Ara 2012 00:32 Gerizekalımısın steam oyun yapmıyor oyun satıyor valve oyun yapıyor

@12 Ara 2012 00:32 valve MS desteğini bitirmese bile Ubuntu Linux desteğide verecek her pcde Windows olmayacak...

nvidia ile ortak bir çalışmaları vardı sanırım. streaming üzerine kurulu garip bir platform olacak. yani aslında siz sadece steam hesabınıza bağlanacak ve nvidia tarafından kurulmuş bir merkezde bulunan deli güçlü bir server platosunda oyununuzu oynuyor olacaksınız serverda size ekran görüntüsünü video stream gibi bişi halinde gönderecek. iyi fikir hatta delice dünya kadar para harcayıp pc toplamayada konsol almayada gerek kalmayacak yani. sadece iyi bir internet bağlantısı ve steam hesabına ihtiyacınız olacak. tabii konsol devleri oem üreticiler falan bu işe ne der orası tartışılır :))

@12 Ara 2012 01:38 OEM üreticileri kurumsal kayar ama konsolları bilemiyorum tabii...

Gerçek oyun canavarları: Nintendo Wii, Playstation 2... gerisini salla

@12 Ara 2012 09:14 nintendo wii? ezik misin?

@12 Ara 2012 09:14 çocuk :):))

Bilgisayar programini duzeltsinler bi,

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir