Galaxy S3'te ciddi bir açık keşfedildi!

Galaxy S3, Note 2 ve pek çok Galaxy cebin üzerine kabus gibi çökecek bir haber...

Galaxy S3 ve Note 2'de ciddi bir açık keşfedildi

Samsung'un Galaxy S3, Note 2 gibi Exynos çipiyle çalışan cihazlarında ciddi bir açık keşfedilmiş olabilir. XDA forumundan bir kullanıcı, cihazları herhangi bir PC'ye bağlamadan root'lamanın yolunu buldu. Bunun anlamı cihazların aynı zamanda saldırılara açık olduğu.

XDA kullanıcısı Alephzain, Galaxy S3'ün derinliklerinde gezinirken cihazın Odin'e bağlanmadan root'lanabildiğini farketmiş. Bu açık root'lama işlemini kolaylaştırabileceği gibi, açığın bulunduğu cihazları Kernel kodu enjeksiyonu, RAM dökümü alma gibi tehlikelere açık bırakıyor. Alephzain'e göre açığın nedeni, Samsung kernel'inin cihazın tüm fiziksel belleğine okuma ve yazma izni veriyor olması.

Açığın Galaxy S2, S3 ve Note 2'yi etkilediği onaylanmış, ancak Exynos 4210 veya Exynos 4412 işlemcisini taşıyan tüm cihazları etkileyebileceği söyleniyor. Exynos 5 çipiyle çalılan Nexus 5 ise açıktan etkilenmiyor. Bunun yanında bu açığı kullanmaya başlayan bir uygulamanın Android mağazasında bulunup bulunmadığı bilinmiyor.

Açık hakkında bilgilendirilen Samsung, henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmadı. Ancak boş durmayan kullanıcılar, şimdiden çeşitli onarımlar yazmaya başladılar. Bunlardan François Simond'un onarımı, sadece bir APK dosyası yükleyerek, root erişimine ihtiyaç duymadan açığı açıp kapatmaya izin veriyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 30 Yorum

Benim abim One X'i bilgisayara bağlamadan root'ladı. Demek bu Samsung açığı değil, Android açığı.

nexus 5 nedir? daha piyasaya çıkmayan bir telefon mu?

Bunun açık olduğunu düşünmek elbette ki iyi niyet ve biraz da saygının göstergesi. Ama bu kadar büyük bir açığın olması da pek de inandırıcı değil. Bu insanların bilmeden köle olarak kullanılmasıdır. Siz siz olun akıllı telefonlara çok da güvenerek her uygulamayı indirmeyin, her sitede sörf yapmayın. Bilmediğiniz durumlarda denemeyin önce araştırın derim. Bilhassa android ve windows mobile cihazlar dikkat.

Bunun açık olduğunu düşünmek elbette ki iyi niyet ve biraz da saygının göstergesi. Ama bu kadar büyük bir açığın olması da pek de inandırıcı değil. Bu insanların bilmeden köle olarak kullanılmasıdır. Siz siz olun akıllı telefonlara çok da güvenerek her uygulamayı indirmeyin, her sitede sörf yapmayın. Bilmediğiniz durumlarda denemeyin önce araştırın derim. Bilhassa android ve windows mobile cihazlar dikkat.

Nedir bu kopardığınız yaygara? Gören de bu açık kapalı kaynak kodlu sistemlerde ortaya çıkmış zanneder.

Saçma,hiç bir şey olmaz güvenle kullanın. 3 Aydır Kullanıyorum birşey olmadı saçma sapan haberler.

ee klasik plastikçi rezilliği... nedense hiç şaşırmadım....

@17 Ara 2012 16:25 yeter artık be, her tarafta apple veletleri gezer oldu. polikarbonat ile plastiği ayıramıyorsanız bizim problemimiz değil. sizin tapındığınız apple'ın 3g ve 3gs modelleri altından yapılmaydı zaten, değil mi? asıl o cihazın o kadar kalitesiz plastik bir malzemesi vardı ki, çatır çatır çatlıyordu hiçbir darbe vs olmadan, ne çabuk unuttunuz yoksa yaşınız yetmiyor mu o dönemleri hatırlamaya? sonra yanları alüminyum, önü arkası saçma sapan bir camdan yapılma 4 serisi çıktı, elinden düşürdüğün anda ya bir yeri ezildi ya kırıldı. kullandım, biliyorum. şimdiki rezilliklerini söylemeye gerek yok. 6 aylık kullanım sonrası görün iphone 5'leri. her tarafı ezik, çizik birer ucubeye dönüşecekler. bence apple polikarbonata bakıp ders almalı. darbelere karşı bu kadar dayanıklı bir malzeme daha görmedim ben. ayrıca samsung başlığında bu kadar bol apple'cının olması da, samsung'un iyi bir iş yaptığını gösteriyor sadece. sana iyi kazıklanmalar...

@17 Ara 2012 18:13 samsungun 200 telefonundan 2sinde polikarbonat var diye polikarbonatçı mı olacaktı? plastikçi tabi. apple ile ne alakası var...

"Ancak boş durmayan kullanıcılar, şimdiden çeşitli onarımlar yazmaya başladılar. Bunlardan François Simond'un onarımı, sadece bir APK dosyası yükleyerek, root erişimine ihtiyaç duymadan açığı açıp kapatmaya izin veriyor." Bu açığı bulan yazılım hackerlarının çözümleri ne kadar güvenilir olabilir?

Samsung hala boş dursun ne varsa developer'larda var

SIRF ALINMASIN DİYE NELER NELER SÖYLÜYORLAR HA! SAMSUNG KRAL ABİCİM, VAR MI..!

SIRF ALINMASIN DİYE NELER NELER SÖYLÜYORLAR HA! SAMSUNG KRAL ABİCİM, VAR MI..!

@17 Ara 2012 16:40 işportacılar kralı....

@17 Ara 2012 16:40 var HTC!...

Nexus 5 ne zaman çıktı. nexsus 10 olmasın....

bunda ne varki bende galaxy miniyi bir herhangi bir bilgisayara bağlanmadan rootlayabiliyorum ;)

aslında güzel birşey bu s3 ve note II yi bir PC gibi kullanma olanağı sağlıyor ki açıkcası s3 sahibi olan arkadaşım her işlev için kullanabiliyor... root layıp daha erken jelly beana bile geçmişti..

aynen nexus 5 diye bise yok

Rahat olun koca topluluklar var hallederler işte linux böyle bişey sorun varsa bile üreticiyi beklemeye gerek yok ,,,

yeni bisey degilki bu bilgisayara baglanmadan butun galaxy teller root oluyor zip menecer yeterli bu is icin

ZİYARETÇİ 16:25! HET TARAFINDAN CAHİLLİK AKIYOR ABİCİM. BÜTÜN HERYERDE, SAMSUNG GİBİ KALİTELİ BİR MARKAYA PLASTİK DİYE SÖVÜYORSUN. BİR DAHA BU ŞEKİLDE BİR TABİR GÖRMEYEYİM.

@17 Ara 2012 22:06 emredersin abi.....

z4root ve gingerbreakla da bilgisayarsız root yapmak mümkün

SAMSUNG GALAXY CAMERA! DUYMAYAN KALMASIN. SAMSUNGUMUZ GÜÇ KAZANIYOR. YAŞASIN SAMSUNG! :)

Ziyaretçi 20:45 Ateşin var, üşüttün galiba!

Valla ben o olayı bi ay önce yapmıştım gs2 pc ye bağlamadan root atma.... Niye olay yapiolarki :)

samsungun açık olmayan biyerini gösterin alkışlayayım. yarım yamalak şeyler yapıp insanları kandırmaya çalışıyolar sadece.. doğru düzgün güncelleme verdiği bile yok. millet 2.3teyken android 4.2 çıktı bile.

Bu aviktsn faydalanabilecek dunyada kac kisi var sanki milletin işi gücü kalmamış

samsung'un sadece Note ll si güzel gerisi yalan boşa çıkarılmış insanları soymak için çıkarılmış telefonlar. Galaxy SII vardı ilk aldım bayağı cafcaflıydı sonrasında biraz zaman geçince telefonun yapacagı işlerin sınırı çok dar olunca lanet ettim ve iPhone 5 aldım.Her ne kadar kişiselleşmesede yemişim kişiseli 600€ ya alınabilecek en iyi telefon ve piyasadaki en iyi telefon.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir