Google, Android'deki yeni açık hakkında uyard

Android'deki root erişimle ilgili yeni bir açık daha ortaya çıktı; Google kullanıcıları uyardı!

  • Cenk Atlı
Google, Android'deki yeni açık hakkında uyardı!

Bir işletim sistemi üzerinde tam kontrol sağlamak için bir açığı kullanma yöntemi olan 'rooting' özellikle Android platformunun temel işlevlerinden birisi. Fakat söz konusu yöntem aynı zamanda kötü amaçlar için saldırganlar tarafından da kullanılıyor. Teknoloji devi Google, işte tam da bu soruna yönelik bir ders kitabı örneği yayınladı.

Firmanın yayınladığı uyarı niteliğindeki bu örnekte Android'in; uygulamalara root erişimi için izin veren Linux tabanlı çekirdeğindeki bir güvenlik açığına işaret ediliyor. Söz konusu erişim sayesinde davetsiz misafirler cihazınız üzerinde serbestçe hakimiyet kurabiliyor.

Fakat telaş yapmaya gerek yok. Zira bu sorunla ilgili düzeltemeler, en azından bazı kullanıcılar için hızlı bir biçimde geliyor. Android'in AOSP sürümünü kullanıyorsanız, bununla ilgili bir yamayı hemen yükleyebilirsiniz. Diğer sürümleri kullanıyorsanız biraz daha beklemeniz gerekiyor.

Diğer yandan Google'ın 2 Nisan'da yayınlayacağı bir sonraki aylık güvenlik güncellemesine de az kaldığını hatırlatalım...

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

resimdeki telefon hangisi

@23 Mart 2016 21:46 Nexus 5x gibi

Android e geçmeyi düşünmüştüm ama vazgeçtim nexus ta da açık çıkıyor ios a geçmeyi düşünüyorum artık ama ios ta da açık az da olsa çıkıyor. En güvenlisi windows phone zaten kullanıyorum ama uygulama az olan uygulamalarda düzgün çalışmıyor. Windows mobile 10 da microsoft iyice gözümden düştü zaten. Bir dediği bir dediğini tutmuyor. 512 mb a gelecek dedi sonra gelmeycek dedi android köprüsü vardı sonra kaldırıldı. Çok kararsızım sizce hangisine geçeyim?

@23 Mart 2016 23:46 Dikkatli okursaniz açık sadece root erişimi olan cihazları etkiliyor. Yani sizin alacağınız nexus root lanmadan açıktan etkilenmiyor.

@23 Mart 2016 23:46 Eğer milyar dolarların çalınacaksa geç :)

androidi yazan google, bundan daha büyük bir açık mı var?

@23 Mart 2016 23:54 Android Inc. 2005 yılında Google tarafından satın alındı. Ne Linux kerneli ne de Android'in ana kaynak kodları Google tarafından tasarlanmış değil.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost