Google aramalarını güçlendiren 25 ipucu!

Google aramalarını farklı boyutlara taşıyacak, çok bilinmeyen 25 ipucunu bir araya getirdik!

  • Levent Öztürk
Google aramalarını güçlendiren 25 ipucu!

Google'ı herkes bilir ancak Google'ın arama sırları, o kadar yaygın bir şekilde bilinmeyebilir. Aramalarınızı hızlandırmak, daha özel aramalar yapmak veya eğlenceli küçük Google sürprizleri bulmak için aramanıza eklemeniz gereken bazı ufak detaylar bulunuyor.

Aramalarınızı kolaylaştırmak için kullanabileceğiniz 25 yöntem bu yazıda kısaca açıklanacak. Ancak, bu yöntemlerin bazılarını kullanabilmek için, Google dilini İngilizce'ye çevirmeniz gerekebilir.

1.  Arama Operatörlerini Kullanın

Google, neyi aramak istediğinizi anlamak konusunda oldukça büyük bir gelişme göstermiş olsa da, ne kadar ayrıntılı bir arama yaparsanız hedefinize o kadar kolay ulaşabilirsiniz. Operatörleri kullanmak da bu konuda size oldukça yardımcı olacaklardır.

Örneğin, tırnak işareti (" ") kullandığınız zaman, Google tırnak işaretlerinin arasındaki tam kelime grubunu arar. Bir kelimenin önüne koyulan eksi işareti (-) arama sonuçlarından o kelimeyi çıkartırken, koyulacak artı (+) işareti o kelimenin aramanızda önemli olduğunu belirtir. Kelimelerin arasına "or" kelimesini eklemek de Google'a arama sonuçlarında seçenek tanır.

2. Belirli Bir Siteyi Aramak

Aramalarınızı isterseniz tek bir internet sitesi içerisine sınırlayabilirsiniz. Bu sınırlama için "aranılan kelime site: internet sitesi", şeklinde bir arama yapmanız gerekiyor. Örneğin Chip Online üzerinde iPhone 6 ile ilgili bir arama yapmak istiyorsanız aramanızı "iphone 6 site:chip.com.tr" şeklinde düzenlemeniz gerekiyor.

3. Kelimelerin Anlamlarını Öğrenin

Aramanızı define:kelime şeklinde düzenlerseniz, Google size aradığınız kelimenin sözlük anlamını ve eş anlamlılarını sunar.

4. Matematik İşlemleri ve Birim Çevirmeleri

Matematik işlemlerini Google'da aradığınız zaman size sonuçların verildiğini büyük ihtimalle zaten biliyordunuz. Yani arama sayfasına 4*15 yazdığınız 60, 2*2*3*4 yazdığınızda da 48 sonuçlarınıza çıkıyor ve ekranda bir hesap makinesi görüyorsunuz. Ancak Google aynı zamanda birimleri de çevirebilmekte. Örneğin 150 kph to mph yazdığınızda karşınıza "93.2056788 miles per hour" sonucu çıkıyor. Aynı işlemi diğer birimler için de yapmanız mümkün tabii ki.

5. Önemli Bilgilere Çabuk Ulaşın

Bulunduğunuz bölgedeki anlık hava durumunu ve yedi günlük hava takvimini görmek için "havadurumu bölge adı" yazmanız yeterli oluyor. Bir şehirdeki yerel saati öğrenmek için "time şehir adı" yazabilir veya "gündoğumu şehir adı" ile belirli bir şehirdeki güneşin doğum saatini öğrenebilirsiniz.

6. Bölgeye Göre Arama Yapın

Eğer "İtalyan Restoranı" gibi genel bir arama yaparsanız, Google size öncelikli olarak bulunduğunuz bölgedeki restoranları gösterecek ve bir harita sunacaktır. Eğer daha özel bir arama yapmak istiyorsanız da, aramanızın sonuna bölgenin posta kodunu girebilirsiniz.

Google arama ipuçları 7-16

7. Resim Aramalarınızı Filtreleyin

Bazı aramalar, pek çok farklı türde sonuçlarla karşınıza çıkabilirler. Örneğin, "heather" için yapılan bir resim araması karşınıza bitkileri, Heather Graham'ı ve EastEnders'tan Heather'ı çıkartacaktır. Google size bu sonuçları filtreleme imkanını tanıyacaktır. Örnek olarak yapılan Heather araması, bitki, çiçek, eastender, iskoç ve benzeri filtre seçenekleri sunmakta. Ayrıca unutmayın ki, aramanızı eksi işareti (-) ile daraltabilirsiniz. Yani heather –graham şeklinde yapılan bir arama, size bütün bir ekran dolusu Heather bulacakken, bu sonuçların içerisinde hiçbir Heather Graham bulunmayacaktır.

8. Online Olmayan Siteleri Görün

Google'ın hafızasında, daha önce Google'ın baktığı sitelerin bir kopyası bulunmakta. Bu yüzden belirli bir internet site herhangi bir sebepten dolayı ulaşılamaz da olsa, cache:internet sitesi komutu ile bu internet sitelerinin geçmişteki görüntülerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu yöntemi kullanarak, internet sitelerin geçmişte yaptığı eğlenceli hatalara ulaşmanız da mümkün oluyor.

9. Gösterimdeki Filmleri Kontrol Edin

Merak ettiğiniz bir film varsa, Google'ı kullanarak bir şehirdeki veya sinema salonundaki filmlerin gösterim saatlerini görmeniz de mümkün. Örneğin movie times İstanbul yazarak, İstanbul'da yayında olan filmleri ve bu filmlerin türlerini görebilirsiniz.

10. Sesinizi Kullanın

Eğer Chrome, Android veya Google iOS uygulamasını kullanıyorsanız, aramalarınızı ses ile yapabilirsiniz. Sesli arama yapmak için ihtiyacınız olan tek şey ise, Google'ın sayfasındaki mikrofon simgesine basmak ve ne aradığınızı söylemek. Tabii ki bu aramayı ev bilgisayarınızdan yapıyorsanız, bir de mikrofona ihtiyacınız olacaktır.

11. Yazım Kontrolü

Bir kelimenin nasıl yazıldığından emin değil misiniz? Arama kutusuna kelimenin tahmin ettiğiniz yazımını yazın ve eğer ciddi bir hata yapmadıysanız, Google size doğru yazımını, açıklamasını ve belki daha kolay hatırlayabileceğiniz eş anlamlılarını gösterecektir.

12. İnternet Aramanızı Filtreleyin

Eğer arama araçlarına tıklarsanız, dört farklı seçenek ile karşılaşacaksınızdır: ülke, tarih ve/veya yayınlama tarihi, okunma seviyesi ve Google'ın şu andaki konumunuzu kullanıp kullanmayacağı.

13. Hangi Sitelerin Hangi Diğer Sitelere Bağlı olduğunu Öğrenin

Google'ı kullanarak rahatlıkla kendi sitenize veya merak ettiğiniz herhangi bir başka siteye, hangi sitelerin bağlantı gösterdiğini öğrenebilirsiniz. Bu işlem için yapmanız gereken tek şey ise, "link:internet sitesi" komutunu kullanmak.

14. Benzer Siteleri Bulun

Bir başka kullanışlı komut da "related:" komutu. Bu komut ile aradığınız internet sitesine benzeyen diğer internet sitelerini bulabilirsiniz. Örneğin related:chip.com.tr araması ile, Chip Online'a benzeye diğer internet sitelerini görebilirsiniz.

15. Yiyeceklerin Besin Değerlerini Öğrenin

Yiyecekle ilgili bazı aramalar, yiyeceklerin besin değerlerini de göstermekte. Ayrıca, besin değerleri Google tarafından kaydedilmiş olan yiyeceklerin besin değerlerini "compare" komutu ile karşılaştırabilirsiniz.

16. İki Sayı Arasında Arayın

Google'daki aramalarınızı çift nokta ile belirli iki sayı arasına sınırlayabilirsiniz. Örneğin 1914..1918 veya $250..$350 yazarak aramalarınızı sınırlamanız mümkün. Ancak, finansal olan sınırlama, bütün para birimleri ile çalışmamakta. Öyle ki, İngiliz poundu ile bile bir arama yapmaya çalışsanız, £100..£150 araması, $100 ile $150 arasındaki sonuçlarla karşınıza çıkıyor.

Google arama ipuçları 17-25

17. Belirli Bir Dosya Türünü Aramak

Google pek çok şeyi dizinlemekte. Bu yüzden aradığınız belirli bir dosya türü varsa, aramanızı bu şekilde de sınırlandırmanız mümkün. Örneğin, "filetype:xml", "filetype:svg" veya "filetype:cs" komutlarını kullanabilirsiniz. Ancak bu noktada dikkat etmeniz gereken bir detay bulunmakta: Google bu şekilde arama yaptığında dosya uzantılarını kontrol ediyor. Yani bir dosya, gerçekte bir XML dosyası bile olsa, eğer uzantısı .xml değil ise filetype:xml aramasında karşınıza çıkmayacaktır.

18. Uygulama Bulun

Google'ın arama gücünü, akıllı telefon uygulamaları dünyasında da kullanmanız mümkün. Bu işlem için ise, aramanızın ardından sonuç sayfasında "Daha Fazla>Uygulamalar" seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Bu özellik, Android kullanıcıları için oldukça kullanışlı olabiliyor. Android telefonlar, Google Play internet sitesinde bilgisayarınızdan seçtiğiniz uygulamaları, direkt olarak telefona yükleyebilme özelliğine sahipler.

19. Arama Ayarlarınızı Kişiselleştirin

Google birkaç farklı yol ile arama sonuçlarınızı kişiselleştirmenize izin veriyor. SafeSearch ile cinsel içerikli sonuçları filtreleyebilir (ve bu seçeneği kilitleyerek çocuklarınızın tekrar geri açmasını engelleyebilir), Google'ın anında sonuç seçeneğini kapatabilir, sayfa başına gösterilecek olan sonuç sayısını belirleyebilir ve seçilen arama sonuçlarına tıkladığınızda yeni bir pencerede açılmalarını sağlayabilirsiniz.

20. Arama Ayarlarınızı Özelleştirin

Eğer izin verirseniz, Google arama geçmişinizi kaydederek bütün cihazlarda bu geçmişi gösterir. Bu seçeneğin pek çok farklı avantajı bulunmakta. Öncelikli olarak, bu seçenek ile beraber Google sizin hakkında daha fazla bilgi kazanmış olduğundan dolayı, daha doğru arama tahminleri ile karşılaşırsınız. Ayrıca, daha önce yaptığınız aramaları da inceleyebilirsiniz. Öyle ki, Google yapılan bu aramaları alışveriş, haber, resim ve gezi gibi farklı kategorilere bile ayırmakta. Bu seçeneğin kötü yanı ise, Google'ın yaptığınız "bütün" aramaları kaydediyor olması. Yani, daha önce gerçekleştirdiğiniz utandırıcı bir arama ile telefonunuzda da karşılaşmanız mümkün olabiliyor...

21. Bir Dili Başka Dile Çevirin                

Bir şeyi hızlı bir şekilde bir dilden başka bir dile mi çevirmeniz gerekiyor? Sadece "translate Dil A Dil B" yazarak Google'ın dil çeviricisine istediğiniz iki dilde ulaşabilirsiniz ("translate türkçe ingilizce" gibi). Artık internet üzerinde her dildeki kötülemeye verecek bir cevabınız olabilir!

22. Başkalarının Neler Aradıklarını Görün

Google Trends servisi, bulunduğunuz ülkenin hangi aramaları yaptığını görebiliyorsunuz. Öyle ki, bu sonuçlar bazen ilginç de olabiliyorlar. Ayrıca, ülke genelinde yapılan popüler aramaları, gerçek zamanlı olarak da takip etmeniz mümkün...

23. Google'ın En İyi "doodle"larını İnceleyin

Eğer Google ana sayfasında herhangi bir arama kelimesi yazmadan "kendimi şanslı hissediyorum" tuşuna basarsanız, Google'ın şu ana dek kullandığı özel logoları görebiliyorsunuz.

24. "Easter egg"leri Keşfedin

Eğer "Google in 1998" şeklinde bir arama yaparsanız, Google'ın ilk çıktığı tarihteki görüntüsünü görebilirsiniz. "do a barrel roll" aramasını yapmak ekranın dönmesini sağlarken, YouTube aramasında "do the harlem shake" yazmak, ekranın dans etmesine sebep oluyor. Eğer Maps üzerinde Fort Augustus'tan Urquhart Castle'a seyahat etmek isterseniz, yol seçenekleri arasında Loch Ness canavarı da gözüküyor ve Snowdon'dan Breacon Beacons'a yapılacak bir seyahat için ejderha seçeneği ile karşılaşıyorsunuz.

Tabii ki Google'ın sürpriz yumurtaları sadece bunlardan ibaret değil. "zerg rush" ve benzeri daha pek çok komut gizli bir şekilde keşfedilmeyi bekliyorlar.

25. Herşeyi tek ekranda gerçekleştirin

Google'ın "Gelişmiş Arama" ekranı, burada anlatılan özelliklerden pek çoğunu komutları hatırlamanıza gerek kalmadan gerçekleştirebilmenizi sağlıyor. Tabii ki komutları yazmak mı gelişmiş arama seçeneğini kullanmak mı daha hızlı kararını vermek, klavye kullanım hızınıza ve size kalmış...

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

uçuşları gösterdiğini ilk önce google mapsda farketmiştim. google mapsta önemli birşey var iki ayrı şehri tıkladığınızda iki şehir arasında ulaşımları görebiliyoruz. hatta los angeles ile new york arasında yürüyerek 909 saat olarak gösteriyor.. uçaklara tıkladığmızda günlük uçuş kaç tane yada haftalık kaç uçuşlara bakabiliyoruz aynı şekilde maps dan arama motoruna geçiş yapılabiliyor.

güzel yazı olmuş, bi kaçını bilsem de bilmediklerim de faydalı olacaklar

bence vasat bilgiler

bakın where is chuck norris diyince ne çıkıo
Google won't search for Chuck Norris because it knows you don't find Chuck Norris, he finds you.

Your search - Chuck Norris - did not match any documents.

Suggestions:

Run, before he finds you.
Try a different person.
Try someone less dangerous. yani Eğer Chuck Norris bulmuyorum bildiği için Google seni bulur , Chuck Norris için aramaz .

Arama - Chuck Norris - herhangi bir belge eşleşmedi .

Öneriler :

Seni bulmadan , çalıştırın .
Farklı bir kişiyi deneyin .
Birisi daha az tehlikeli deneyin .

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play