Google "Atlantis"i haritadan sildi mi?

Geçtiğimiz yıl çok tartışılan ve yeni Google Earth'te ortadan kaybolan görüntü kafaları karıştırdı!

  • Zeynel A. Öztürk

Milattan önce 9560 yıllarında sulara gömüldüğüne inanılan "Atlantis", bazılarına göre Google Earth üzerinden kaldırıldı.

Google Earth, denizin altından resimler de gösterebiliyor. Harita üzerinde bazı kullanıcılar tarafından keşfedilen desen ise, bu bölgenin batık şehre ait olduğu düşüncelerini akla getirdi. Ancak Google, bunun deniz tabanını oluştururken meydana gelen bir hatadan kaynaklandığını söyledi. Hatanın nedeni, Google'ın farklı yollarla topladığı verilerin kesişmesiydi.

Sayfanın yenilenmesi ile Atlantis'in Google tarafından haritadan silindiği düşünüldü, ancak Google'ın yaptığı yeni verilerle haritayı güncellemekti. Bu güncelleme sadece Atlantis bölgesini güncellemiyor, farklı bölgelerde de resim kalitesini artırıyordu.

Antik Mısır ve Yunan kültürlerinin rakibi olduğu düşünülen elips şeklindeki Atlantis adası, felsefeci Eflatun'a göre ardı ardına gelen depremler sonrasında batmıştı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

O alanın sonar gemiler tarafından oluştuğu google tarafından söylenmişti ama şimdi bakınca güncellemeden çok gizleme yapılmış gibi. Blur effect oldukça belli oluyor. Gerçi o alan yaklaşık 100 km çapında olduğu için zaten atlantis adası olamaz deniliyordu.

abd nin yüksek menfaatleriyle rkabet edecek birileri çıkar diye örtbas edelim derken ne kadar ahmaklaştıklarının farkında değiller. kendi sonlarına koşuyorlar.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play