Google'da her şey hızlı internet için!

Daha hızlı: Google kullanıcılarla aynı şeyi istiyor; bakın hızlı internet için neler yapıyor...

  • Ali Güngör
Google'ın hızlı internet tutkusu
Daha hızlı internet daha çok reklam geliri

Google interneti daha hızlı hale getirmek için oldukça acele ediyor. Şirket gelirlerini internet üzerinde reklam gösteriminden elde ediyor ve daha hızlı internet daha çok gelir demek.

Kullanıcıların hatta çoğu şirketin Google projelerine bir itirazı yok. Google hizmetlerini ücretsiz olarak sunmayı ve maliyetleri reklamlardan karşılamayı başarıyor. Bununla da kalmayıp sayısız yan proje yürütecek kaynakları kontrol ediyor. Şu bir gerçek ki masaüstü bilgisayarın gelişiminde Microsoft ne kadar önemli bir rol oynadıysa, bugün Google aynı rolü internet için oynuyor.

En büyük korku Google'ın rakipsiz bir dev olmasından kaynaklanıyor. Google kadar internet odaklı ve projelerinde yeni teknolojilerle uğraşan, geniş sunucu altyapısına sahip başka bir şirket yok. Google bir internet devi ve hiç kimse internet projelerine onun kadar kaynak ayırmıyor.

DNS, SPDY, GO, araçlar...

Google kullanıcıların karşılaştığı günlük sorunları çözmeye çalışıyor

Google'ın sunduğu DNS hizmetinde verdiği gizlilik sözleri iyi ama ne yazık ki burada Google'a güven dışında ve sözüne inanmak dışında bir garanti söz konusu değil. Aslında bakılırsa bu sorun pek çok yazılım ve online hizmet için geçerli.

Google gün geçtikçe interneti hızlandırmak ve daha iyi hale getirmek için proje üzerine proje ekliyor. Ne yazık ki bu projeler çok erken duyuruluyor. Heyecan uyandıktan sonra projenin tamamlanması için uzun bir süre gerekiyor. Bu arada da ilgi yitirilebiliyor ve kaynaklar çok fazla projeye dağılabiliyor. Bu da Google için tehlikeli.

Ancak Google'ın daha hızlı internet hedefi değişmiyor. HTML5 standartlarını desteklemenin yanında SPDY internet protokolü üzerinde çalışıyor. Go programlama dili, webmaster araçları, online hizmetler ve sayısız Google sunucusunun interneti hızlandırmakta kullanımı üzerine projeler tam gaz sürüyor.

Google, bu projelere başka hiçbir firmanın akıtamayacağı ya da istemediği parayı yatırıyor. Uzun vadede reklam geliri olarak geri dönüş bekleyen şirket, bütün dünyada lobi faaliyetleriyle devletleri de internet yatırımına teşvik ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

google tek kelimeyle mukemmel bi çok anlamda ama bazen bazı konularda saçmaladıkları oluyor o da normaldir ms kadar saçmalamadılar o bi başarı :)

yürü be google görelim seni :)

Cumhuriyet kuracaklar yakında.

DNS, SPDY, WAVE tabii ki bir de arama motoru var. Hepsi tutarsa internet üzerindeki bilgi akışının tamamına yakınını kontrol edecek. Güvenlik konusunda da sabıkalı zaten. İnsan ister istemez ürküyor.

ah bide ttnet internete google ın binde biri kadar önem verse! :(

google cumhuriyet kursun hemen vatandaşlığımı aldırırım oraya

Google muteşemsin... Her ürününü kullanan bir kullanıcı olarak seni saygı ile anıyorum :)

Şu bir gerçek ki masaüstü bilgisayarın gelişiminde Microsoft ne kadar önemli bir rol oynadıysa, bugün Google aynı rolü internet için oynuyor.

Bu söz çok hoşuma gitti. Sözü söyleyene helal olsun. Çünkü burada haber yorumlarında insanların Microsoft'a karşı çok büyük bir öfkeyle konuştuklarına şahit oluyoruz. Microsoft oturmuyor çalışıyor, yıllar önce sattığı işletim sistemi için yama oluşturup gönderiyor. Bizim efendiler ona bile kızıyor. Anlamak mümkün değil. Ben bu durumu tamamen cahilliğe veriyorum başka birşeye değil.

google'a çok güvenmeyin derim projeleri oldukça başarılı ama gizli saklı işlerde çevirdiği gerçek
özel hayatınız tehlikede olabilir

iyi ya, google geliştrirsin interneti iyice bizde katkı sağlarız ona ;)

olgunakbaba,
Demişin ki özel hayatınız tehlikede olabilir,iyi de koskoca google şirketi bir insansın gizli hayatını öğrenipte ne yapsın =)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play