Google Glass'ı inceledik!

Google Glass'ın en son sürümü Google Glass 2'yi, her yönüyle, A'dan Z'ye inceledik!

Pil ömrü ve sonuç

Pil ömrü ve sonuç

Pil ömrü

Google'a göre Glass'ın pil ömrü, "normal kullanımda bir gün". Videolu aramalar ve video kaydı gibi özellikler, Google'a göre cihazın pilini daha hızlı tüketebiliyor.

Bu yoğun işlemleri kullanmadığımızda, Glass'ın pilinin elimizi kullanmadan çektiğimiz fotoğraf sayısına göre 3 ile 5 saat arası dayandığını tecrübe ettik. Sürekli olarak video kaydettiğimizde ise pilin tükenmesi 1 saati almadı.

Bu değerler, Google'ın tahminlerinden oldukça uzak, ancak Wi-Fi'a bağlanmakla Bluetooth üzerinden cihazınızla eşleşmek arasında fark olduğunu hatırlatalım. Telefondan paylaştırdığımız veri bağlantısı, pilin hızlı tükenmesine neden oldu. Google Glass'ın Bluetooth'u kullandığımızda ısınması da dikkatimizi çekti.

Glass üzerinde yapılan incelemeler, cihazın 570mAh lityum polimer pile sahip olduğunu söylüyor. Pilin kapasitesi düşük, ancak iyi bir yönü var: yüzde 100 şarj olması 2 saatten kısa sürüyor.

Sonuç

Google Glass'ın ellerinizi kullanmadan fotoğraf çekebilme özelliği, bizi iki elimizi de kullandığımız maceralar sırasında fotoğraf çekmeye itti. Glass sayesinde telefonumuzu hiç olmadığı kadar bir kenara bıraktık. Onun yerine Google Now'ı, Google Maps navigasyonunu kullandık; Gmail ve metin mesajlarına dahili mikrofonla yanıt verdik.

Glass'taki 5 megapiksellik kamera, bugünkü iPhone 5S ve Galaxy Note 3 gibi telefonların kamerasının çok uzağında. Ses algılama ise her sözünüzü doğru algılamayabiliyor. Cihazın kısa pil ömrü ve yüksek fiyatı da önemli eksilerinden. Pili değişitirme olanağı sunulsaydı, bizce harika olabilirdi.

Glass henüz bir prototip de olsa, türündeki ilk cihaz. İlk iPhone 2007'de çıktığında da aklımıza birçok soru işareti takılmış, cihazın modasının geçeceğini düşünmüştük.

Google Glass'a sahip olmak, önceki nesillerde yaşayıp bir TV'ye ilk sahip olan kişi olmaya benziyor. Onu daha önce yakından görmeyen herkes, eline alıp denemek ve takmak istiyor. Bu yoğun ilgi oldukça eğlendirici, ancak bizce 1.500 dolarlık fiyatına değmez.

Glass, "bir sonraki büyük şey" olmaya aday, ancak şimdilik işlevsel olmaktan ziyade sizi eğlendiren bir cihaz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

iphone 5 inde %100 şarj olmasın 2 saatten az sürüyo bu bir artı değil koca bi eksi böyle birşey yapıyorsan öncelik olarka düşünmen gerkeen şey şarj olmalı 3-5 saatte şarjı biten bir gözlük başarısızlığın dibi demektir

@12 Şub 2014 02:12 Beta aşamasındaki bir ürün için sadece pil ömrünü ileri sürüp başarısız bulmak ne kadar doğrudur acaba

@12 Şub 2014 11:25 cıhazın yolda yürükne pili bittiğinde nasıl olacağını hayal edersen batarya tüketiminin ve kapasitesinin ne kadar önemli olduğunu anlarsın

@12 Şub 2014 11:25 fiyatı pek beta değil ama google avukatı birader.

@12 Şub 2014 15:53 şuan için bu bir oyuncak. kimsenin pil ömrüne önem vereceğini sanmıyorum

işiniz gücünüz yok mu hocam piyasada mal mı kalmadı ayda bir test ediyoru deyip gizli reklam yaparaktan cuka alırsınız,yoktur teknoloji tarihinde bu kadar test edilip övgülere layık görülen bir ürün,amma serbest piyasa ormanında hangi ürünün hayatta kalacağına testçiler değil son kullanıcı karar verir.

işiniz gücünüz yok mu hocam piyasada mal mı kalmadı ayda bir test ediyoru deyip gizli reklam yaparaktan cuka alırsınız,yoktur teknoloji tarihinde bu kadar test edilip övgülere layık görülen bir ürün,amma serbest piyasa ormanında hangi ürünün hayatta kalacağına testçiler değil son kullanıcı karar verir.

@12 Şub 2014 11:43 çipin işi zaten reklam yapmak,, teknoloji haberi vermek değil. biraz da balık hafızalı olduklarından neyi reklam ettiklerini habire unutup dönüp dönüp reklam ediyorlar

bu kaçıncı Google glass tanıtımı oldu, fotoğraflarda aynı fotoğraflar. bari fotoloru değiştirseydiniz.

Google Glass benim fikrimin kırıntısı. ilerisinde daha çok fonksiyon mevcut. tümünü yazdım konuştum. tümünü tüm dünya benden seyretmekte idi. ve kırıntıları dahil hayal değil gerçek. ilerisini çok daha beğeneceksiniz.

Ne tuhaf insanlarsınız lan..Adam neyin reklamını yapmış? Bildiğin düpedüz eleştirmiş.Diyeceksiniz ki reklamın iyisi kötüsü olmaz..Hade ordan..Adam gibi makaleyi okuyun çıkın gidin.Adamlar yapmış

Boşa reklam deyil sahnearkası berbat be .yazikolmuş erken çok erken yüzdeyuz kasaya çarpabilir sallanıp daha ölümcül kazalara sebebiyet verilebilir.kullanıcılar hiçbirzaman katil olmaz sistemeriaet :-P:-) OLUNURSA OZAMAN ZATEN İHTİYAÇ VARDIR

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir