Google, IE9'u kandırıyor mu?

Microsoft'tan Google'a çok sert suçlama: "Internet Explorer 9'u kandırıyorsunuz ve..."

  • Zeynel A. Öztürk
Google, IE9'u kandırıyor mu?

GÜNCELLEME: Google, Microsoft'un suçlamalarına resmi cevap yayınladı... Tıklayın...

Geçtiğimiz hafta Google'ın Apple Safari web tarayıcısında kullanıcıları izlemeye yönelik bir kod kullanmasının ortaya çıkmasının ardından Microsoft, Google'a yüklenmişti. Google ise yanlış anlaşıldığını söylemiş ve kodu devre dışı bırakmıştı. Ancak Microsoft, IE blog'unda yayınladığı bir yazıda Google'a tekrar, ancak bu sefer daha güçlü bir şekilde yüklendi.

Internet Explorer geliştirici blog web sitesinde yayınlanan gönderide Microsoft, Google'ın "IE'deki P3P gizlilik koruma özelliğini atlattığını" söylüyor ve ekliyor: "Google'ın kullandığı atlatma mekanizması farklı olsa da sonuç, Google'ın Apple'ın Safari web tarayıcısındaki gizlilik koruma özelliklerini atlatmasına benzerlik taşıyor."

Microsoft yöneticisi Dean Hachamovitch, durumu teknik açıdan şöyle açıklıyor: "...Google, P3P spesifikasyonundaki bir detaydan faydalanarak kullanıcının çerez tercihlerini atlatıyor. P3P spesifikasyonu, tarayıcılara belirtilmemiş tüm ilkeleri yok saymalarını bildirir. Google, tarayıcıya Google'ın çerezleri ve kullanıcı bilgilerini nasıl kullandığını bildiremeyen bir P3P ilkesi yolluyor. Google'ın P3P ilkesi, aslında P3P ilkesi olmayan bir ifade."

Yazıda IE9'un İzleme Koruması (tracking protection) özelliğinin Google'ın kodundan etkilenmediği de söyleniyor ve bir İzleme Koruması listesine abone olunması öneriliyor.

Bakalım Google, bu suçlamalara nasıl bir yanıt verecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

MS balon iftiralarla IE reklami yapiyor...

Google hala savunanlara hiç bir sözüm yok adamlar önce gizlilik ilkesini degiştirdiler şimdide farklı tarayıcılara sızmanın ve izlemenin yollarını arıyorlar Chrome kullanmaya devam edin adım adım izlenin..

yahu şu safarideki açığı bulan adam olmasa google hepsini sulu götürüp susuz getirecek. siz onun rakibi olamazsınız internet aleminde.

gugılın işi gücü yalan dolan... suni ve içi boş şeyler yaparak bak ben neler yaptım diye milleti kandırmak. saftirik yurdum insanıda herşeye kanıyor maalesef. biraz apple ve microsoftdan bişiler öğrenmesi lazım dicem ama onu bile beceremeyip yüzüne gözüne bulaştırıyolar...

Heh Google da neymiş arkadaş önce Apple ı sonra Microsoft u atlattı :D

microsoft olmasa google sadece mobilde ve apple pclerde işe yarayacak . Kendini ne sanıyor ...

bi tek firefox a karışamıyorlar. yapılan testleri atın bir kenera firefox 1 numara olduğunu bir kez daha kanıtladı:)

internet explorer google gibi güvenli bir siteye açık veriyorsa kötü amaçlı bir sitede napıyor merak ettim.

çok çok önemli insanlarsınız ki sanki işi gücü bırakıp google sizi izleyecek.

Google yavaş yavaş tehlikeli olmaya başlıyor !!!

Espada, yorumun çok yanlış. İnternette insanların ilgi alanları ve alışkanlıkları altın degerindedir.Koskoca Google keyfinden diğer firmalarla ters düşmüyor. İnsanlar olmasa Google'ı kim kullanacak. Ne kadar insan o kadar para. Dünyada 7 milyar insan varken, çok değerli dediğin 1 milyon insanı ne yapsın.

Microsoft neden Apple'ı koruyor? Google neden bunlara karşı çıkıyor? Neden Internet explorer kapalı kodlar kullanıyor? Chrome neden açık kodlarla yazılıyor? Neden Windows kapalı kodlarla yazılıyor da Linux açık kodlala yazılıyor? Çünkü iyilerin saklayacak hiçbirşeyi yoktur. Bunlar savaş halinde arkadaşlar. Tıpkı Dünya'nın şuanda olduğu gibi. Çevrenizi olanı biteni iyi takip edin ve kararınızı verin. Kimlerdensiniz ? Artık silah kuşanıp gögüs gögüse çarpışma kalmadı. Yeni savaşlar aklımızın almayacağı çekilde oluyor. Ha neden aklımız almıyor ? Çünkü uyutuluyoruz ve Beynimizi çalıştırmamız istenmiyor. Ayılın ve anlayın... İnsanlar 2ye ayrıldı. Din-Dil-Irk ayrımı kalmadı artık sadece "İYİ" ve " KÖTÜ " var. Karar sizin

Microsoft tehlikeli ise "GOOGLE çok daha fazla TEHLİKEDİR (gerçek tehlike)", bunu anlayın artık. Körü körüne savunmayın şunları !

firefox bu nedenle google chrome dan dahamı güvenli oluyor????

Sen de yorum yaz