Google Play'de önemli kural değişiklikleri!

Android mağazasında yapılan bu değişiklikler, sadece geliştiricileri değil hepimizi etkileyecek!

  • Zeynel A. Öztürk
Google Play'de önemli kural değişiklikleri var!

Google, üçüncü parti Android uygulaması geliştiricilerine yolladığı e-postada Geliştirici Program İlkeleri'nde yaptığı önemli değişiklikleri açıkladı. Söz konusu değişiklikler, uygulamaların kendisini etkilediği kadar reklam kullanımını da etkileyecek.

"Anında geçerlilik kazanacak" olan değişikliklere geliştiricilerin 30 gün içinde uyması gerekecek. 30 gün sonrasında en son ilkelere uymayan uygulamalar tespit edildiğinde bu uygulamalar Google Play'den kaldırılabilecek.

Değişiklikler arasında kullanıcıları ilgilendiren maddeler var. Örneğin Google, uygulamaların artık sistem uyarıları ve giriş ekranlarına reklam eklemesini istemiyor. Bunun yanında tüm oyunlarda ödeme işleminin açıkça belirtilmesi, uygulamaların onlara puan vermemiz için bizi zorlamaması, uygulama indirme sayısını "şişirmeye" çalışmaya girişilmemesi gibi yeni kurallar da var.

İçerik ilkeleri bölümünde göze çarpan bir değişikliğe göre Google Play'den indirilen bir uygulamanın, kullanıcının isteği veya bilgisi dışında uygulamanın dışında herhangi bir değişiklik yapmaması gerekiyor. Buna uygulamaların ve widget'ların varsayılan sıralarını ve ayarlarını değiştirmek dahil bulunuyor. Bunun yanında uygulamaların reklamlarını giriş ekranlarına, tarayıcı yer imlerine eklememesi gerekiyor.

Değişikliklerin tamamı için bu sayfaya göz atabilirsiniz. Google, bu değişiklikleri gerçekten uygulayabilir ve onları denetlemeyi sıkı tutarsa, Android'li cihazımızda uygulamalar tarafından daha az rahatsız edileceğimizi söyleyebiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

sonunda android gün yüzü görecek

En iyisi artık androidin zaaflarını kullanıp bizi rahatsız edemiyecekler.

Düzgün bir ilerleme. Sonunda daha fazla kaliteli programa sahip olabiliriz sanırım.

Çokta iyi oldu çokta güzel oldu

çok iyi olur

Şimdide 300 bin uygulama gitti

Çok güzel olmuş. Umarım dediğiniz gibi sıkı tutarlar bu işi..

Biraz geç oldu ama iyi oldu...

hala gereksiz izinler için bir şey yapılmamış..

en başında yapması gerekiyordu ama app store indirme sayısını geçmek için hiçbir şey yapmadı.. hala da çok geride app store'a her uygulama koyulmadan önce kontrol edilirken android markete önüne gelen porno uygulaması vb. saçmalıklar koyuyor.

Çok iyi olmuş.

andorid c ile yazilsa super olurdu. Su javadan bi vazgecemedi gitti.

Son kullanıcı için yine iyi de geliştiriciler için kötü. Bedava uygulamaları hayrına mı yapıyoruz tabii ki de her yere reklam konulacak... Bir firmadan destek almıyorsa geliştiricinin başka tercihi yoktur, çünkü Yüklenme sayısı = Reklam görüntüleme sayısı, Reklam görüntüleme sayısı = Para, Daha çok reklam = Daha çok para, Daha çok para = Daha iyi uygulamalar, Daha iyi uygulamalar = Daha çok yüklenme sayısı... Yazılım dünyasında bir yere kadar işler böyle yürür. Ayrıca "Yorum yapın" bildirisi olmazsa çoğu insan yorum yapmaz bu da geliştirici bir problemle karşılaştığında problemin büyüklüğünün ve nedeninin anlaşılmasının ve yamalanmasının zorlaşacağı anlamına gelir. Yama geç gelirse kullanıcı uygulamadan soğur alternatiflere yönelir ve bu da geliştirici için bir potansiyel müşteri kaybı demektir. Google farkında değil ama kendi kendini öldürmeye başlıyor. Yakında geliştiriciler desteğini başka platformlara vermeye başlayacak. Söylemedi demeyin...

Bende bir geliştirici olarak iyi yaptığını söyleyebilirim. Daha nitelikli yazılımlar çıkmasın için bir fırsat. Sadece reklam dan gelir sağlamak için yapılmış bir dünya yazılım var. Android'in yapması gereken engellemelerden biride indirme sayısından çok bu uygulama kaç kişinin telefonunda hala mevcut. Sonuçta android otomatik olarak uygulamalarınız yeni sürümü varmı kontrolü yapıyor. Uygulamalar deneme amaçlı indirilip bi işe yaramadığı görülüp siliniyor. Bu seferde gereksiz şişirilmiş rakamlar ortaya çıkıyor. Eğer nitelikli bir program yaptıysanız. demo koyarsınız. 2 dolar olarak full sürümünü koyabilirsiniz. Öteki türlü yüklendiğinde telefonun kontrolünü ele geçiren reklam bildirimi yapan programdan geçilmiyor.

Birşey olmaz merak etme sen yorum yazmak isteyen yazar onu dert etme ve reklamlar tabi kalkacak puan verme zorlama olmayacak işine geliyorsa uygulama yaparsin gelmiyorsa yapmazsin ...

oh sonunda....

Çok memnun olurum

Güzel düşünülmüş ama sanki geç kalınmış

Yani şu Play Store'u yaparken azıcık Apple'ı izleseydi bunların hiçbirine gerek kalmazdı.

Sen de yorum yaz