Google sonuçları davalık oldu

İnternet devine öncekilere hiç benzemeyen, garip bir dava açıldı. Peki ama davanın nedeni neydi?

Aramalarda dolandırıcı çıkan şirket dava açtı
Firma için hemen üçüncü sırada SCAM yani dolandırıcılık yazıyor

İnternet arama motoru Google'a açılmak istenen bir dava, usul yönünden incelendikten sonra kabul edilmedi. Ancak hem davanın konusu çok ilginç, hem de hakimin yorumu.

İngiltere, Londra'da eğitim hizmetleri sununan bir şirket, hakkında yapılan Google aramalarında çıkan sonuçlar için Google'ı sorumlu tutarak bir dava açmak istedi. Çünkü çıkan arama sonuçlarında firma için "Direkt dolandırıcı" şeklindeki yorumlar üst sıralarda çıkıyor ve firmaya göre kullanıcıları yanıltıyor.

Açılmak istenen dava usül yönünden reddedildi. Çünkü Google'ın İngiltere ayağı, Google'ın arama teknolojisi üzerinde hiçbir kontrol ve bilgiye sahip değil. Hakim bu dava açılmak istenirse Amerika'da açılmasının uygun olacağını belirtti. Ayrıca bir davanın açılması için kazanılabilir olması gerekiyor. Peki hakimi eğitim firmasının davayı usülen kazanamayacağına ikna eden sebep neydi?

"Google'ı suçlamak doğru olmaz"

Hakime göre Google çıkan sonuçlar üzerinde kontrolü olmayan bir aracı. Filtreleme yapmaya kalkması ve eğitim firmasının istediği gibi sonuçları sansürlemesi pek çok alakasız arama sonucunun da aramalardan kaybolması anlamına gelecek. Ayrıca daha önce benzer davalarda davalı durum hakkında uyarılmış, içerik üzerinde kontrol sahibi olup da hakaret veya yanıltıcı içerik üzerinde gerekli değişikliği yapmamış sitelerdi. Google çok daha farklı bir yerde duruyor, sağladığı sonuçlar otomatik olarak ortaya konuyor.

Kısacası Google, yargılanmamış olsa da İngiliz hakime göre internet arama sonuçlarında çıkanlardan sorumlu değil. Yine de uyarı aldığında kendisine belirtilen internet adreslerini bloklamayı seçebileceği belirtildi. Bu dava usül yönünden reddedilmiş olsa da denetim imkanı pek bulunmayan internet sonuçları için gelecekte Google gibi arama motorlarına pek çok dava açılacak gibi duruyor. Google'ın ne yapacağı, bu tür durumlara karşı nasıl bir politika geliştireceği merak ediliyor.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Saçma gibi görünsede bir şirketin arama motorlarında dolandırıcı olarak lanse edilmesi hiç doğru değil.

Türkiye de olsaydı bu dava Google yüzyıl kapatma cezası alırdı, allahtan "dava açıcılar" henüz uyanmadlar konuya!:)

ya ne alaka geleni kandırırlarsa olucağı bu yani adamların reytingi yüksek :D

Bakın şimdi Google birşey yazdıgınız zaman onunla ilgili sitede çıkıyor forumlarda sizin benim gibi insanların yaptıgı yorumlarda çıkıyor.

Google Adsense Yani reklamlara üye bile olsanız para verseniz
reklam süreniz bittikten sonra gene sayfanın üst kısımlarında çıkacağınıza hit olacagınıza google garanti veremiyor veremezde.

Belli kriterlere göre daha çok tıklanan linklerde üst kesimlere gelebiliyor.
Adam forumda yazdıyda bu firma dolandırıcıdır diye veya cidden canı yanan insanlar diger insanları uyarmak için böle yorumlar yazdılarsa
ve bu sayfalarda ön planda çıkıyorsa google bunda zaten suşlu bulunamaz.
Suçlu ilan edilmeside anlamsız olur.
Google adam kayırırmı dersen hayır kayırmaz ama para veren adamıda sayfanın en üstünde sarı renkli bir çerçevenin içinde sponsor diye gösterir kardeşim :)

şirket dolandırıyorsa herkes tarafından blogglarda ve diğer yerlerde yazılmalı ki başkalarınında canı yanmasın

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir