Google'ın iddialı projesi Here, doğmadan öldü

Google'ın çok şey beklediği yeni projesi, sürpriz bir kararla, apar topar iptal edildi!

Larry Page "Google Here" projesini iptal etti

Google, kullanıcıların cihaz tabanlı konumunlarına göre içerik hizmeti vermeyi planladığı projesini iptal etti. Google Maps (Google Haritalar) içinde çalışmak üzere tasarlanmış "Google Here" servisi için Starbucks da dahil olmak üzere bazı büyük isimlerle ortaklık düşünülüyordu.

Fortune tarafından bildirilen rapora göre Google Here, 2015 yılı başlarında yaklaşık 350 milyon Android cihaz üzerinde çalışmak üzere hazırlandı. Projenin temel amacı kullanıcının konumuna göre reklam yayınlayarak yakındaki mağaza ve işletmelerle ilgili bildirim göndermekti. Buna göre Android kullanıcıları işaretli bölgelere girdiklerinde "beş saniye içinde" bölgedeki partner mağazalarla ilgili bildirim alacaklardı.

Android kullanıcılarına bu tarz direk erişim sağlanması, projenin sonlandırılmasındaki en önemli etkenlerden biri olabilir. Larry Page'in istenmeyen bildirimlerin kullanıcıların canını sıkabileceğini düşündüğü için projenin sonlandırılmasını istediği bildiriliyor.

İşletmelerin bu hizmeti kullanarak doğrudan etkileşime gerek kalmadan potansiyel müşterilerle bağlantı sağlaması mümkün olacaktı. Google'ın başlıca gelir kaynağı reklama dayanıyor ve şirketin buna benzer yeni bir uygulamayı hayata geçirmesi çok da uzun sürmeyecek. Şirket konum tabanlı reklamcılıktan henüz vazgeçmiş değil.

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Google+ a döner. Sevmiyor insanlar böyle şeyleri. Sırf Google zorluyor diye Google+ a üye olmadım. O kadar rahatsız etmese üye olurdum. Hangouts' dan resim atacağım. Google+ üyeliği istiyor. Eksik olsun. Whatsapp kullanırım. Afferim Google' a akıllansın böyle biraz. Kullanıcılarını rahatsız eden firma eninde sonunda zararını kendi görür.

@03 Eylül 2015 14:39 Çok haklısın. Google sinir etmeye başladı. Çok ısrarcı oluyor.

@03 Eylül 2015 14:39 Etinden suyundan faydalan sonrada çok oluyor de. Babanın hayrına mı iş yapacaktı koca şirket?

Rootlayıp Google Play ve Play Hizmetler dışında her şeyi sildim. Geri kalan bütün uygulamalar benim için gereksiz. Harita için Nokia Here kullanıyorum.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir