Güneş'e yaklaşmanın bedelini hayatıyla ödedi

Bugüne dek Güneş'e en çok yaklaşan cisim o oldu. Ama bu rekorun sonu pek de iyi bitmedi!

  • Tuğba Nur İslamoğlu
Güneş'e yaklaşmanın bedelini hayatıyla ödedi

ISON, 28 Kasım'da ilk defa Güneş'e en yakın geçiş yapan ünvanını kazanan kuyruk yıldız. Fakat ISON bu yolculuğunda hayatta kalmayı başaramadı. Gökbilimciler, "Güneş'e bu kadar yaklaşacak bir kuyruklu yıldız hayatta kalacak mı parçalanacak mı yoksa aynı şekilde yolculuğunu devam ettirecek mi" sorularını 28 Kasım 2013 tarihinde eş zamanlı gözlemlerle yanıtladı.

Bilimsel adı C/2012 S1 olan ISON; Rusya'daki, International Scientific Optical Network adlı bilimsel araştırma kuruluşu tarafından keşfedildiği için ISON kuyruklu yıldızı adıyla biliniyor. 21 Eylül 2012'de Vitali Nevski ve Artyom Novichonok tarafından keşfedilen ISON, Güneş Sistemimizin en uç noktalarından birinde buzlu ve gizemli Oort Bulutu'ndan geliyordu.

Kuyruklu yıldızların yansıtma özellikleri yüksek olmayıp kömüre yakın olmakla birlikte ISON kuyruklu yıldızının yansıtma özelliği Ay'dan 15 kat fazlaydı ve parçalanmayıp yoluna devam etseydi, gündüz bile gökyüzünde parlak bir nokta olarak görülebilecekti.

ISON Kuyruklu Yıldızı'nın saatte 325 bin kilometre hızla Güneş'e yaklaşarak, yaklaştıkça bu hızın daha da artması ve Güneş'i dolandıktan sonra da hızının yeniden 90-100 bin km'ye kadar düşeceği bekleniyordu. Fakat Güneş'e en yakın olduğu mesafeye yani 1,2 milyon kilometreye geldiğinde ( bu mesafe Güneş'in çapından biraz daha küçük), yüzey sıcaklığının 2 bin dereceye kadar yükselmesiyle ISON'un çekirdeği aşırı ısıya dayanamayarak " Güneş'e en çok yaklaşan kuyruklu yıldız" ünvanını hayatıyla ödedi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Herşey olacağına varır, be gülüm! Ölüm de bir yeniden doğuştur aslında. En azından şansını deneyerek ölmüş. Hayatımı sermaye yapıp Casino Royal'de rulet masasının üstüne koydum. Belki dirilirim diye...

Ison intihar etmiş milyon yıldır Kuyrukla dolaşıyor kurtuldu ve artık huzurlu..

bu kadar mı? ""Güneş'e en çok yaklaşan kuyruklu yıldız" ünvanını hayatıyla ödedi." Hayatıyla ödedi derken ne yani. güneş onu eritti mi, yoksa içine mi çekti, yoksa başka bişey mi. Haber verenin konuyu daha ayrıntılı anlatmasını beklerim. dinleyenlerin tahminlerine bırakılmaması gerek...

Yorum yazan arkadaşlar ne içiyorsunuz siz banada getirin... :)

aldebaran oldu ölü bir yıldız.

evet haklı bi soru eridimi patladımı ????? taşmıydı buzmuydu neydi ne oldu tam bilgi verin

Sayın 10:10'da yorum yapan kişi, Dinleyenlerin tahminine bırakılmamış gayet teknoloji sitesine göre açıklayıcı... Güneş'e fazla yaklaştığı için çekirdeğinden patlayarak kuyruklu yıldızın ölümü haberi veriliyor. Ve sen bay akıllı bu sonuca göre kendine göre kaç tane tahmin çıkartıyorsun ki sonuç izleyiciye bırakıldı diyorsun ?

Mekani cennet olsun

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play