Hand of Thief trojanı Linux'u hedef alıyor

Linux kullanıcılarının Windows kullananlara karşı savundukları en sağlam kale, çatırdamaya başladı!

Hand of Thief trojanı Linux'u hedef alıyor

Masaüstü Linux kullanıcıları, diğer işletim sistemlerine oranlara, çok daha az virüsle karşılaşırlar. Ancak bu özelliğin ileride geçerli olmayacağı anlaşılıyor. Güvenlik uzmanları, özellikle Linux kullanıcılarını hedef alan yeni bir trojan saptadılar.

Hand of Thief (Hırsızın Eli) isimli torjanın aynı Windows sistemindeki trojanlar gibi, önce makineye yerleştiğini ardından hacker'a kullanıcı hakkında bilgiler göndermeye başladığı tespit edildi. Kullanıcı HTTPS protokolü kullansa bile trojan verilere ulaşmayı başarıyor. Bulaştığı makinedeki antivirüs yazılımlarını da devre dışı bırakabilen Trojan'ın çok tehlikeli düzeyde bir zararlı olduğu anlaşıldı.

Zararlı yazılımların alınıp satıldığı bir "hacker borsası"nda 2000 dolara satışa çıkarılan trojan için yaratıcısı ücretsiz güncelleme seçeneği de sunuyor. Böylece, virüs antivirüs yazılımları tarafınan deşifre edildikten sonra kendini değitirip farklı görünümlerde var olmaya devam edebilecek.

Linux kullanıcılarının sayısının gideerek artması, yakın gelecekte Hand of Thief gibi zararlı yazılımların sayısının artacağının işareti olarak kabul ediliyor.

İndirmek için tıklayın

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Virüsüm bulaşması için root olarak girip sisteme kurması lazık. Yoksa sadece kullanıcıya zarar verir sisteme bulaşamaz.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play