İkinci el cihaz alırken bunlara dikkat edin!

Kullanılmış bir telefon ya da farklı bir cihaz alırken mutlaka dikkat etmeniz gereken 4 şey...

Orijinal mi, sahte mi?

Orijinal mi, sahte mi?

Orijinal mi?

Satıcının size gösterdiği ürünün orijinal olup olmadığını kontrol edin. Bazı satıcılar, size eski modelleri yeni gibi satmaya çalışabilirler. Bazen taklit cihazlarla bile karşılaşabilirsiniz. Bu duruma genellikle yüz yüze satın almalarda rastlanır, çünkü dikkatiniz cihazdan çok karşınızdakiyle konuşmaktadır. Örneğin bir Samsung Galaxy S3 ile Galaxy S4 arasındaki farkı bilmiyorsanız, önce bunu öğrenmenizde fayda var.

Ne durumda?

Çalışan, orijinal bir cihazla karşı karşıyasınız. Şimdi onun ne durumda olduğunu değerlendirmeniz gerekiyor. Çoğu kullanıcı çiziklere dikkat etse de her şey bununla sınırlı değil. Satın alacağınız telefonda çizikler olabilir, ancak cihaz çalışıyorsa çizikler çok önemli olmayabilir.

Şu bileşenleri kontrol etmeden karar vermemenizde fayda var: Güç kablosu, portlar, soğutma (aktif soğutma varsa), pilin hasar görmemiş olması, kablosuz ağın ve bluetooth'un çalışıp çalışmadığı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

fotoğrafa bakınca pek hayra alamet bir koku olmasa gerek

@30 Nis 2014 01:40 Girince açılmayan siteye girip bir bakın. Adamlar telefonun üzerine neler attırıyorlar.Dikkat etmek lazım tabi :) Böyle manyaklar çok.

Allah aşkına biraz daha işe yarar şeyler yazsaydınız ya. - kamerayı kontrol edin -ahizeyi ve hoparlörü kontrol edin - yakınlık sensörünü ve ışık sensörünü kontrol edin - batarya kullanımını kontrol edin(artık her telefonda bu olaya erişebileceğiniz bir menü var neredeyse) -titreşimi kontrol edin -flaşı kontrol edin -görebileceğiniz yerlerdeyse tamir görüp görmediğini anlamak için vidaları kontrol edin. Eminim yukarıdakilerden daha faydalı olacaktır.

soğutma sistemi ve en sondaki koku olayına hatta koyduğunuz o resme iyi güldüm :D

küf ve duman kokuları güzelmiş chip üzerinde duman tüten telefonu almayız kulağımıza küpe oldu çok tşk :)

Bide tadına bakmak lazım. Tadı kötü cihaz sorun çıkarır.

Bir kere faturası varmı kutulu ve aksesuarlımı ben ona bakarım 1000 tl'lik cihazıda kimse 250-300 e vermez mal olmamak lazım.

kısaca niye alayorsunuz almayınız yenisini biz size satalım diyor chip

artık ikinci el telefon mu alınır teh allam ya :)

Yahu bunlar klasik şeyler, bilgisiz olan bu işe bulaşmasınz aten gitsin sıfır alsın .

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir