İnternet 2: Kesintisiz Sörf Keyfi

Nefes kesen hızda veri gönderimi, önemli veriler için öncelik ve yol tıkanmasına son - ikinci Internet kuşağı tüm bunları garanti ediyor. Almanya’da “Gigabit-Wissenschaftsnetz” ya da kısaca G-WiN şimdiye kadar yalnızca araştırmacıların emrine amade.Ancak yakın zaman içinde tüm sörfçüler yeni teknikt

İnternet 2: Kesintisiz Sörf Keyfi (Sayfa 3)

Cam elyaf kablo Işık hızında veri transferi
Internet 2’de olduğu gibi, saniyede 2,5 Gigabit’e varan aktarım oranları geleneksel bakır kablolar ile hiçbir şekilde erişilebilir değil; burada DSL ile kapasitenin sınırlarına ulaşılmış bulunuyor.
Daha yüksek bant genişlikleri için ışık dalgası iletici (LWL) olarak da nitelenen cam elyaf kablolar gündeme geliyor. Bunlar içinde veriler optik tepiler biçiminde iletiliyor.
Bu tekniğin ayrıntıları aşağıdakilerden ibaret:

Yapı:
Bir cam elyaf kablo, şeffaf yani optik bakımdan iletken ve cam benzeri malzemeden ibaret çok narin ve eğilip bükülebilir bir liftir; tek tek yüzlerce cam elyafının bir araya gelmesiyle de oluşabilir. Her bir lif bir çekirdekten ve bunu saran ve bundan daha az optik yoğunluk
sunan bir mantodan ibarettir.

Çalışma tarzı:
Elektrikli giriş sinyali optik bir sinyale dönüştürülüyor. Bu ışık sinyali liften geçerken manto duvarları tarafından yansıtılıyor. Böylelikle ışık dalgaları kenardan taşmadan ve kabloyu terk etmeden çekirdek içersinde iletiliyor. Alıcının bulunduğu yerde optik sinyal yine elektrikli bir sinyale geri dönüştürülüyor.

Bakır kablolar karşısında sunulan avantajlar Büyük uzaklıklar:
Bakır hatlar her beş kilometrede bir bir sinyal güçlendiriciye ihtiyaç duyuyor; optik kablolarda benzeri güçlendiricilerin her 20 kilometrede bir bulunması yeterli oluyor. Özel LWL’ler 600 kilometrelik bir mesafeye kadar güçlendiricisiz çalışıyor.

Yüksek aktarım performansı: Radyo dalgaları gibi başka ışın türleriyle karşılaştırıldığında ışık yüksek bir frekansa sahip ve bu yüzden bir saniye içinde bakır kablolarda akımın başardığından daha fazla bilginin ulaşımını gerçekleştiriyor. Şu sıralar LWL veri transfer oranları saniyede 2,5 Gigabit, laboratuar koşullarında ise saniyede 10 Gigabit civarlarında

Kolay kolay arızalanmıyor:LWL’ler camdan ya da yapay malzeme çeşitlerinden üretiliyor; bir başka deyişle metal değiller ve böylelikle de akım iletme yeteneğine sahip değiller. Böylece elektrik ya da manyetik alanlardan da etkilenmezler. Üzerlerine yıldırım düştüğünde de çalışmaya hazır konumlarını terk etmezler. Kablo koptuğunda, özellikle patlayıcı maddelerin bulunduğu bir ortam açısından önem taşıyan kıvılcım oluşma tehlikesi yoktur.

Dinlenmeye karşı güvenli: Elektrik ileten malzemeler, taşınan verilerin dinlenmesinde kullanılabilen bir manyetik alan ile çevrilidir. Bununla karşılaştırıldığında cam elyaf kablolar dinlenmeye karşı çok güvenlidir ve verileri hışırtı, deformasyon ve arıza olmaksızın iletir.

Düşük boyutlar: LWL’ler küçük bir çapa sahiptir ve bakır kablolarla karşılaştırıldığında kompakt ve hafiftirler.

Terfi imkanı: Cam elyaf kablolu ağlar kolaylıkla terfi ettirilebilir. Kablolama, daha yüksek veri aktarım oranlarından ya da hızlarından bağımsız olarak değişmeksizin kalır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

burası neresi
Firari70

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir