İnternet çocuklar için artık daha güvenli

Microsoft ve Internet İçerik Ölçüm Derneği (ICRA- Internet Content Rating Association), Microsoft Office Frontpage 2003 için web sitesi oluşturulması ve yönetilmesine yardımcı olacak bedelsiz bir ilave programı 17 Ağustos’ta kullanıcılara sundular. Microsoft Office FrontPage 2003’e eklenen yeni prog

Geliştirilen bu yeni ilave program, anne ve babaların (ebeveynlerin) internette sörf yapan çocuklarını zararlı sitelerden korumalarına yardımcı olurken, web sitesi yöneticilerine de ICRA içerik etiketlerini oluşturdukları sitelere kolaylıkla ekleyebilmelerine olanak veriyor.

ICRA etiketleme sistemi, çocukları zararlı yayınlardan korumak için geliştirilmiş olan çeşitli filtrelerden oluşan bir sistem. Ebeveynler, etiketi taşıyan sitelerin çocukları için zararlı olmadığını ve ziyaret için güvenli olduğunu anlıyorlar.

Microsoft ve ICRA işbirliği ile geliştirilen yeni program, http://www.microsoft.com/frontpage/downloads/addin/searchdetail.asp?a=584 adresinden bedelsiz olarak yüklenebiliyor ve bir kez yüklendiğinde web sitesi yöneticilerini, sitenin içeriği ile ilgili kısa bir form dolduracakları ICRA web sitesine götürüyor. Formun doldurulmasından sonra ICRA sitesi bir içerik etiketi oluşturuyor ve site yöneticileri bunu FrontPage programını kullanarak sitelerine ekliyorlar. FrontPage programı sayesinde siteye girildiğinde filtreler sitenin içerik etiketini tanıyor ve otomatik olarak uygunsuz içeriği filtreliyor. Böylece, ebeveynler çocuklarının internette neyi görüp neyi göremeyecekleri konusunda seçim yapabiliyorlar.

Microsoft Office Frontpage 2003’e eklenen bu programdaki etiketlemeyi, Frontpage’in daha önceki versiyonlarını kullananlar, ICRA web sitesine giderek indirebilirler (().

Microsoft ve sektörün Yahoo, Verizon gibi ileri gelen diğer firmaları tarafından 1999 yılında kurulan ICRA, geniş bir sözcük tarama sistemi ile site içeriklerinin çocuklara zarar vermesini önlemeyi amaçlıyor.

Etiketler:

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play