iOS 8'in widget'ları nerede?

Belki fark etmediniz ama iOS 8, widget desteğiyle geliyor! İşte onları bulacağınız yer...

iOS 8'in widget'ları nerede?

iOS 8, geçen sene yayınlanan iOS 7'ye göre görünümden çok, küçük ve faydalı işlevlere ve ek özelliklere önem veriyor. Bunlar arasında en işe yarayanı ise uzun zamandır beklenen üçüncü parti widget desteği.

Peki bu yenilikten nasıl faydalanabilirsiniz? İşletim sisteminizi iOS 8'e yükselttikten sonra önce tüm uygulamalarınızı güncellediğinizden emin olun. Uyarı merkezini açın. Başta her şey, iOS 7'deki gibi görünecektir, ancak biraz aşağı kaydırıp "Düzenle"ye tıklayın. İndirdiğiniz uygulamaların uyarı ekranı widget'larını destekleyip desteklemediğini burada göreceksiniz.

Düzenle'ye tıkladığınızda varsayılan olarak tüm üçüncü parti widget'ların devre dışı olduğunu göreceksiniz, dolayısıyla hangilerini kullanacağınızı seçmeniz gerekiyor. Bu listede yüklü olan uygulamalarınızın hangilerinin widget'ları desteklediğini görebilirsiniz.

Üstteki listeye eklediğiniz widget'ların konumunu, parmağınızı sağ taraflarındaki simge üzerinde tutup sürükleyerek değiştirmeniz mümkün. Widget'lar, bir ana uygulamaya bağlı çalıştıklarından, uygulamayı hiç kullanmasanız bile, simgesinin giriş ekranınızda bir yerlerde görünmesi gerekiyor. Yine de Apple'ın widget desteğini sonunda getirmiş olması, iyi bir gelişme.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Biraz geç oldu.

her ne kadar android'den cok windows phone'un gelismesini, yaygınlasmasini istesem de (nokia'ya olan sevgimden kaynaklaniyor bu) android dünyadaki en iyi en hizli gelisen ve en acik işletim sistemi. android calisanlari insanların ne istediğini, neyi nasil yapmak istediğini ve insanların hayatlarını nasil kolaylastiracaklarini çok iyi biliyorlar. helal olsun androidde emeği gecen herkese

Bunlar da Android hakkında sürekli atıp tutuyorlar, sonra birebir kopya, şu an Android widget sisteminin yanına yaklaşamazlar.

Widget derken nasil bir widget ki bu bi ana ekran temasi yok zaten kilit acinca uygulamalar acilacak ordan istersen hemen acarsin kilit ekraninda olursada bi manasi yok yine kilit giricem uygulama ekranina gelicem ana ekran mantigi olmadigi icin boyle bi isleve gerek yok ekran kilidi ac butun uygulamalar zaten karsinda android de kilit acip bir daha uygulamalara girip uygulamani secmen gerekiyor onlarda islevsel ama ios icin sacma bi hareket olmus

yaw, ben bu widget çılgınlığını anlamıyorum. bunun yerine bir uygulama yap, içinde bu widget lar olsun. Eski konfabulator (yahoo widgets) ya da igoogle gibi. ios ta uyarı merkezini kalabalıklaştırıyor. android te de ana ekranda pilini bitiriyor, stabil çalışmıyor. Bunlar ilk heveslik göz boyayıcı şeyler. sonradan sıkıyor insanı

Tiksinti veren başka bir haber kılığında reklam daha. Engadget okuyun, bu iş nasıl yapılır ogrenin

bu mu yani ? Biraz daha androide bakıp çalmaları lazım.

yok keklediler sizi...

İphoneun donanımı androiddeki widgetleri kaldıracak kapasitede değil

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir