iOS 9 düşük güç modu performans düşürüyor

iOS 9'a eklenen bu yeni özellik, iPhone veya iPad'inizin performansını tahmininizden fazla düşürecek

iOS 9 düşük güç modu performans düşürüyor

Apple, iOS 9 ile birlikte iPhone cihazların batarya ömrünü 3 saat daha uzatabilecek yeni düşük enerji modunu duyurmuştu. "Low Power Mode" olarak adlandırılan bu özellik, pil ömrünü düşüren arka plan aktivitelerini azaltarak iPhone cihazların daha uzun süre kullanılabilmesi sağlayabilecek. Ancak yapılan testler bu yeni nesil düşük güç modunun, iPhone cihazların performansını önemli ölçüde düşürdüğünü ortaya çıkardı.

Geekbench 3 isimli benchmark uygulaması iOS 9 için güncellenerek iPhone 6 Plus üzerinde bir dizi test işlemi gerçekleştirildi. Tek çekirdekli performans ölçümünde cihaz normalde 1606 puan alırken, aynı ölçüm düşük performans modu aktifken yapıldığında bu skor 1019 puana düştü. Çok çekirdekli işlemci testinde ise 2891 puan alan iPhone 6 Plus, düşük güç modu devredeyken 1751 puan alabildi.

Geekbench puanlarına bakılacak olursa iOS 9'un getireceği düşük güç modu özelliği, iPhone cihazların işlemci kullanımını önemli ölçülerde yavaşlatarak neredeyse yüzde 40 oranında performans düşüklüğü yaşanmasına yol açıyor. Tabii ki belli bir performans düşüşü beklemek normal görülebilir ama yüzde 40, şu an için büyük bir oran gibi görünüyor. iOS 9'un final sürümünde bu oranın düşüp düşmeyeceği ise, şimdilik bilinmiyor...

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Yahu low power deyince pilden yemiyorda vahiy ile mi şarjı az kullanıyor tabiki performansı kapatacak.

@29 Haziran 2015 11:35 VAHİY İLE DEĞİL,, 3 kulhuvallah..1 1 fatiha..üfle...5 gün kullan.. bataryayı donduruyor..pil eksilmiyormuş..arkadaş yaptı.. note 3,e

Bu kadar büyütmenizi anlamıyorum. Sonuçta herkesin performansa ihtiyacı yok. İstediği zaman insanlar performanstan ödün vererek daha fazla pil ömrü alabilecek. Bence bu oldukça güzel bir şey. Hatta %40'lık oran arttırılabilir bile. Şahsen ben kendi telefonumun performansının belki %10'unu zor kullanıyorumdur ama daha çok pil ömrü istediğim zamanlar da oldu. Ayrıca bu performans düşüşünün kullanıcı seçimine bağlı olduğunu unutmamışsınızdır umarım...

Koyduğunuz başlığa bakın, sanarsınız iOS 9 genel olarak icihazları yavaşlatıyor, performans düşürdüğü için pil ömrünü uzatabiliyor zaten ve ben şahsen memnunum bu özelliğin gelişinden

iphone,cilerin hiç mi yüzü gülmeyecek ya. ya wifi sorunları ya hat network sorunları ya prog.sorunları ve nikel,,para sorunları ya kalem sorunları.. velhasıl sorunbank = iphone birde kazık sorunu PARASI.

bir bilmecem var çocuklar...haydi sor sor.. masa üstüne konur..acaba onun adı nedir? eti eti eti...pardon hocam..İPHONE,,İPHONE,,İPHONE.. doğrumu hocam..doğru hepinize 10 yıldızlı not verdik.

iphone dedikleri ,,çay simit yedikleri ..iphone alanların 100 metreden görünüyor KEMİKLERİ.. hahahahahaahhaaaa işte bip iphone böylebişey..al iphone şişman isen tığ gibi ol..erkekler.için.. kadınlar içinde SELVİ gibi ol.. eritir..sinirden gerilimden,,duvarlara vurdurtur kafaları...işte iphone böyle bişey..

İOS artık dedikleri kadar stabil değil. Androide benzedi. Çare Windows!

havadan şarj emmeyecek tabi performans azaltacak komik misiniz. bence aşırı düşük güç modu da gelmeli ve performans %10lara düşebilmeli bazen sadece telefonla arama gerekiyor ama şarj çok düşük oluyor.

kopyacı apple oldu şimdi. androidi kopyalıya kopyalıya işletim sistemi yaptılar be.

bende ip6 var ios 9 yuklemem bu kadar net 8.4 yeter en az 1 yıl izlerim sonra belki

Ben asla Apple ürünü kullanmadım ve kullanmamda. Ama bu haber Apple ile ilgili bir haber değil. Saçma bir haber olmuş. Tabii kide performansından ödün verecek. Bu her telefonda her yazılımda böyle. Donanım gücü düşecek ki pil az gitsin bu da telefon performansına yansır. Saçma bir haber olmuş CHIP.

CHIP Online notu:
Burada bahsedilen, güç tasarruf modunda performanstan gereğinden fazla ödün verilmesi. Yoksa tasarruf modunda performansın düşmesi tabii ki normal bir durum...

Ulan ben WP kullanıyorum. Telefon %20'nin altına düştüğünde pil tasarrufu etkinleşiyor, çok az bataryadan yiyor. Hatta şuna şahit oldum; %3 şarj ile gece yatıp sabah kalktım ve hala %3 olduğu gibi duruyordu. Performans'ta da en ufak bir eksilme yoktu. Şu iPhone'u övmeyi bırakın yeter. yeni yapılmış teknolojiler değil bunlar. Yeni bulunmuş gibi anlatmayın. O kadar para veren insan sanıyor ki diğer telefonlarda yok; yapmayın. :)

Bakalim gunu cikarabilecek miuiz bu sayede

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir