iPhone 3G S Palm Pre'ye karşı

iPhone 3G S çıkalı bir gün oldu ama ortalık kızışmaya başladı bile. İlk maç: Palm Pre vs iPhone 3G S

iPhone 3G S Palm Pre'ye karşı
iPhone 3G S'in en büyük rakibi Palm Pre

Merakla beklenen yeni iPhone 3G S ilk şovuna çıktı. Artık söylentilere ve spekülasyonlara yer yok. Palm Pre ise yine geçtiğimiz günlerde kullanıcıları ile buluştu. iPhone 3G S daha piyasaya çıkmadı ama ortalık şimdiden kızışmaya başladı. Biz de sizin için kısa bir karşılaştırma yapmak istedik.

İki ürün de henüz Türkiye'de satılmadığından Amerika fiyatları üzerinden yorum yapabiliyoruz. Burada ilk dikkatimizi çeken aynı fiyata iPhone 3G S ile 16GB belleğe sahip olurken Palm Pre'de sadece 8GB'a sahip olabilmemiz. Bütçemizi 100$ daha sıkarak iPhone cephesinde 32GB'lık belleğe bile sahip olabiliyoruz. Ama Palm Pre'nin GSM anlaşması iPhone'a oranla daha avantajlı.

İki telefonun da 3 megapiksellik kamerası var. Palm Pre'de kameranın yanında bir de LED aydınlatma mevcut. iPhone'da ise flaş yok, ama ekrana dokunularak ayarlanabilen bir otofokus ve VGA video kaydetme işlevleri var. iPhone'da videolarınızı telefon üzerinde düzenleyebiliyorsunuz da.

Palm Pre'nin önceki iPhone sürümü 3G'den farklı olarak sahip olduğu kopyala/yapıştır, MMS, A2DP Bluetooth desteği, geotagging ve tam hareketli navigasyon ise yeni iPhone modelinde de mevcut.

Palm Pre'nin öne geçtiği nokta ise ayrılabilir pili ve QWERTY klavyesi. Apple'ın güç yanı ise binlerce ek uygulamanın olduğu App Store.

Pil konusunda ise Apple kendini geliştirdiğini savunuyor. Palm Pre'de hızlı biten pil sorunlarının olduğunu düşünerek iPhone'un bu konuda da önde olduğunu söyleyebiliriz.

İki telefonda da FM alıcısı yok. Ama iPhone 3G S'de elektronik bir pusula mevcut.

Şimdilik iPhone önde gidiyor gibi gözüküyor. Asıl kararı ise iPhone 3G S 19 Haziran'da satışa sunulduğunda ve kullanımaya başladığında verebileceğiz.

Ceyhun Seval

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

iphone bence yine çarpar geçer.

telefon ucuzsa iyidir, sadece konuşan ve hatta tek tük mesajlaşan bir kullanıcı için bu tip telefonlar bence fazla, ayrıca cep telefonuna çok para verilmesi de gereksiz. bozulsa, çalınsa vb. sonuç üzücü olabilir.

palm pre ezik

İphone ile çarpışacak bi cihaz göremiorum yeryüzünde :D

bu alemde samsung g810'nu tek tutarım,aklınıza gelen herşey var,3 0ptik zoom ve 5 mg kamera,navigasyon,fm radyo,wifi,ya ne diyim tam telefon cool ve de delikanlı,tek tutarım,iphone habi ezik,ötekini sölemiyom bile,,,,

i 3gs olayı tamamen yazılım satışını artırmak için yapıldı ve kapasite artınca oyunların kapasiteside artacak tek siteden satış avantajıda var bu tel encok psp yi vurur

bencedeı phone. tasarım bir numara..sansung810 mu?ne olakiii..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir