iPhone 6'da barometre de mi olacak?

iPhone 6'da yer alması planlanan sensörlerin arasına şimdi de bakın ne katıldı...

iPhone 6 hava basıncını da mı ölçecek?

iPhone 6'da yer alması planlanan sensörlerin sayısı bir hayli kabardı. Apple'ın yeni telefonunu aynı zamanda harika bir giyilebilir bilgisayara dönüştürme hevesinin son halkası olarak telefonda bir barometre / hava basıncı ölçerin yer almasının planlandığı duyumu geldi.

iOS 8 ile çalışan geliştiriciler de, mobil işletim sisteminin içinde barometre kullanımını mümkün kılacak kodlar saklı olduğunu fark ettiler. Böylece iPhone 6 ile hava basıncı ve yükseklik ölçümlerinin çok net şekilde yapılabilmesi sağlanacak. Elbette bu ölçümler daha çok bisikletçilerin, dağcıların, doğa sporları ile ilgilenenlerin işine yarayacak ancak bu tür pahalı sporlarla uğraşan yüksek gelir düzeyindeki bireylerin aynı zamanda Apple'ın birincil hedef kitlesi olduğunu da unutmamak lazım. Gerçi barometre, sıcaklık ölçer ve benzer sensörler şimdiden bazı Android modellerinde bulunuyor ancak Android eko sisteminde gelenek olduğu üzere, bu uygulamalar yeterince tanınmıyor ve kullanılmıyor. Apple kendi telefonuna barometre koyduktan sonra piyasada barometreli telefonların moda olacağını tahmin etmek zor değil. Motorola'nın, Apple'dan üç sene önce parmak izi okuyabilen Android telefon yaptığını ancak parmak iziyle güvenlik sisteminin Apple kullanana kadar popüler olmadığını da unutmayalım.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

bırakın siz iphone 6yı flnda lg g3 ün tr fiyatı ve ülkede satışa çıkacagı tarihi bulun yayınlayın azcık iş yapın

Ampermetre ile Voltmetre de koysunlar bunlar da lazım olur. Hatta mümkünse bir G sensörü ile Alternatör de olsa tadından yenmez

@viole Ampermetre ve voltmetre olsa çok iyi olur aslında. Mühendislik okuyanlar için.

Nem ve ısı ölçer de koysunlar da galaxy serisinden eksikleri kalmasın.

çok lazımmış gibi

Nexus 4 kullanıyorum. Hava basıncını ölçerek hava yağmurlu mu değil mi tahmin edebiliyorum. Tabi dediklerimin hepsi doğru olmuyor ama doğru çıkanı çok :D

ne gerek var illa rakiplerinde olcak diye koyulması saçma

Ya birşey diycem. Bıktım artık şu iphone 6 haberlerinden. Herşey olacak deniyor. Yarısı anca çıkıyor. Apple da samsung dan var olan çizgiden uzaklaşamıyorlar kullanıcı kaybetme korkusundan. Kim diyebilr samsung s3 den ve iphone 4 den bu yana devrimsel bir yenilik var diye.(Parmak izi sensörünü örnek olarak vermeyelim lütfen. )

taklit sırası apple da. bildiğin samsungda ne var ne yok kopyalıyor.

iPhone 6'da nem ve ısı sensörü: Ooo çok büyük devrimsel bir yenilik. Galaxy S4'te nem ve ısı sensörü: Kimin işine yarar ki? Zaten Apple'dan çalmıştır.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir