iPhone kilitlerini kırmak suç mu, değil mi?

iPhone'un kırılmaz denilen kilidi sürekli kırılıyor; Apple bu duruma köpürmeye devam ediyor...

  • Ümit Öncel
iPhone kilitlerini kırmak suç mu?
iPhone'un kilidini ilk olarak 2007 yılında, 17 yaşındaki George Hotz kırmıştı.

Apple, iPhone'lara yerleştirdiği özel bir kilit sayesinde cihazda sadece kendi ve AT&T gibi özel partnerlerinin izin verdiği uygulamaları ve hizmetlerin kullanılmasını sağlıyor. Fakat iPhone'ların çok güvenilen bu özel kilit sistemi ilk olarak 2007'nin yaz aylarında kırılmıştı bile. Şimdi ise Apple, bu kilidin yasalarla korunmasını için kolları sıvadı. Karşılarında ise bu tip kısıtlamalara karşı olan Electronic Frontier Foundation (EFF) adlı bir grup var.

Apple kilidin kırılmasının hem iPhone içerisindeki yasal yazılımların da kırılması ve telif haklarının çiğnenmesi anlamına geldiği, hem de kilidi kırılmış iPhone'ların zararlı fiziksel sorunlar doğrurabileceğini iddia ediyor. EFF ise bir örnekle karşı çıkıyor. EFF; "otomobillerde belli bir marka arabanın motorunu bir başka motorla değiştirmenin zararlı veya performans düşürücü olacağını biliyoruz ama benim garajımdayken bu benim sorunum olur" diyor ve isteyenlerin para verip aldıkları iPhone'larına istedikleri programı yükleyebilmeleri ve istedikleri operatör ile kullanabilmeleri gerektiğini iddia ediyorlar.

İki taraf da kendi açısından haklı gibi görünse de asıl sorun bunu önlemenin zorluğu. Apple sürekli yayınladığı yeni firmware'lerle kilitleri tekrar kapatmaya çalışıyor ama sadece bir kaç gün içinde yeni firmware de kırılıp, internette nasıl yapılacağını anlatan bilgiler dolaşmaya başlıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Bunlar bu bencillik ve sahtekarlığı bırakmayacak. Apple mac ta yaptığını ipottada yapmaya çalışıyor bu nedenlede microsofta rakip bile olamıyor. Ayakta kalmasını ise ürünlerinin kazık fiyatlarına borçlu. Şaşırtıcı olansa birçok kimsenin fahiş fiiyatlara (bence sadec gösteriş için) applenin 5 para etmez ürünlerini hiç düşünmeden alması.

Yüzde 99'luk bir payı olan Microsoft bile bu kadar tekelci değil. Bu tamamen Apple'ın para kazanma mantığıdır. Ürünlerini bu kadar pahalıya satıp, yine kendilerine muhtaç etme yöntemidir.

EFF çok doğru demiş.

Bu gibi durumları hep paranla rezil olmak olarak algılamışımdır. Yazılım satın alırken de parasını veriyorsunuz ama, ne zaman nereye nasıl kurabileceğiniz hep kısıtlı. Yani parasını veriyorsunuz, ama sahibi olamiıyorsunuz. Kıran sonuna kadar haklıdır. Tekelleşmeye, insanların cebindeki parayı alıp, onlara sadece kısıtlamalar vermeye kimsenin hakkı yoktur. Ben şahsen, bu ürünü satın almamayı tercih ettim.

Appleın Mac OS işletim sisteminde de yaptığı buna benzer birşeydir. Eğer apple Microsofta gerçekten rakip olmak istiyorsa. Mac OS işletim sisteminin PCler için de kullanılabilmesi lazım. Yani ben ister bir linux dağıtımı ister Windows ister Mac işletim sistemlerini Macbook ya da imac harici bir bilgisyaara kurabilmeliyim. Anca o zaman gerçekten bilgisayar dünyasında Microsoft'a rakip olabilir.

köpürsün köpürsün iyidir, microsoftla uğraşçağına biraz kendine baksın.

iphone Kullanıcısıym.. Telden çok Multimedya Tel olarak pek alıncak bir şey değil açıkcası.. 2. ben avea kullanıcısıyım.. Sırf iphone için trcll hat almak zorunda kaldım.. Yapcakları işte hayır yok ki.. parayı almak qüsel..

EFF; "otomobillerde belli bir marka arabanın motorunu bir başka motorla değiştirmenin zararlı veya performans düşürücü olacağını biliyoruz ama benim garajımdayken bu benim sorunum olur"

Bu görüşe tamamen katılıyorum.

Dikkat: Anti elmacı ve ayfoncuyum.

nedir bu iphone çılgınlıgı yaaa. ben telefonu niçin kullanıyorum alo demek için ve mesaj yazmak için. nokia 2100 bana yetiyo da artıyo da. Diger işlerimi de laptop ya da masaüstü pcmden hallediyorum. Kanım ısınmadı şu cihaza. :)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play