iPhone, 10 Sene İçinde Nasıl Değişti?

İlk iPhone'la tanışmamızın üzerinden tam 10 yıl geçti. Peki o günden beri iPhone'da neler değişti; telefon nereden nereye geldi?

Güç

Güç

İlk iPhone 412MHz ARM 11 işlemcisiyle diğer telefonlar karşısında oldukça güçlüydü. 64-bit A10 Fusion yongası ise en yeni iPhone'ların ilk iPhone'dan 120 kat daha hızlı olduğu anlamına geliyor.

Depolama

İlk iPhone'un giriş modeli, rakiplerini katlayan 4GB'lık depolama alanıyla geliyordu. Bugün iPhone 7 Plus'ın giriş modeli, 32GB depolama alanı sunuyor.

Bağlantılar

İlk iPhone, farklı portları nedeniyle öfkeye yol açmıştı. 2012'de çıkan iPhone 5, uzun süre kullanılan 30 pin'li bağlantıyı kaldırıp, yerine çok amaçlı ve daha hızlı Lightning portunu yerleştirdi.

iPhone 7 Plus, kulaklık girişini kaldırarak benzer bir öfkeye yol açtı ancak ilginç şekilde ilk iPhone da çoğu 3.5mm'lik kulaklığı desteklemiyordu.

Yazılım / arayüz

Apple'ın ilk iPhone'u basit ve şık bir arayüzle geliyor. Izgara tabanlı arayüz yapısı bugün kendini korusa da, ilk iPhone kutudan çıktığı haliyle pek fazla işlev sunmuyordu. Bu durum, App Store ile gelen iPhone 3G ile değişmişti. Uygulama mağazasının üçüncü parti geliştiricilere açılmasıyla Apple, bir anda akıllı telefonların standartlarını belirlemeye başladı. App Store, bugün 2 milyondan fazla uygulama sunuyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

steve jobsu görünce hüzünlendim...

ilk çıktığında 3G çağında 2G çöp telefon yaptırdılar... 3G modele 3G görüşme yaptırmadılar... 4. model için anten fiyaskosu bile ne olduğunu anlatıyor...

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir