İş Katili İnternet: İnsan Yerine Yazılım

Üretici ve tüketiciler arasındaki aracılar, internetin çekim alanında ortadan kalkıyor. Ancak satıcılar ve bankacılar yanında başka meslek grupları da sorunlarla karşı karşıya kalıyor, örneğin tıpçılar ve hukukçular gibi. Gelecek araştırmacısı Rolf Homann CHIP’e vizyonunu anlattı.

İş Katili İnternet: İnsan Yerine Yazılım (Sayfa 2)

Modern teknolojiler, aksi takdirde bir doktor kontrolünün gerekli olacağı bir durumda hastaların gözlemlenmesine yardımcı oluyor. Hastaların ölçüm verileri, örneğin cep telefonu ile transfer edilebiliyor. EKG değerleri bir başlangıç oluşturuyor, bunu neredeyse tüm beden işlevlerini gözetleyebilecek yüksek teknoloji ürünü sondalar takip edecek. Hukuk alanında da çoğu şey, uzman sistemler tarafından devralınabilecek.

Turizm sektöründe de üzerinde de aynı şekilde bir baskı kendini hissettiriyor, çünkü yakında tüm veriler, ağdaki hizmet sağlayıcılar yoluyla elde edilebilecek. O zaman niye hala turistizm bürolarına gidilsin ki? Bu durum, tüm bu branşların ortadan kalkacağı değil, hacimlerinin büyük ölçüde azalacağı anlamına geliyor. Bunlar “added values” (katma değer) olarak
yeri doldurulamaz olan insani etkinliklerden ibaret küçük alanlarda varlıklarını sürdürecek.

iş, iş eğitimi, daha yüksek tahsil ve boş zaman kaynaşıyor
Ama gelecekte insani etkinlikler de değişime uğrayacak. Önceleri yaşam hala açıkça şu dört değişik aşamaya ayrılabiliyordu: Öğrenilmiş meslek kapsamında çoğu kez düzenli bir çalışma süresi, iş eğitimi ya da daha ileri düzeye ulaşmak için iş eğitimi, boş zaman ve uyku zamanı gibi. Gelecekte söz konusu olanın iş mi, iş eğitimi ya da daha ileri düzeye varmak için iş eğitimi mi ya da boş zaman mı olduğunu saptamak daha zor olacak. Boş zamanı ya da işyerinde öğrenmeyi teşvik edici şeyler içermeyen bir iş, modern çalışanlar tarafından kabul görmeyecek. Birçok serbest meslek sahibi aşamalar arasında artık pek bir fark göremeyecek, çünkü bilgi ve eğlence (zevk) mesleki etkinliklerinin zorunlulukları arasında bulunacak. Başka bir olgu da, gelecekteki etkinliklerin zamandan bağımsız olacağı. Bu gelişme hedefe yönelik çalışmayı hedef alıyor. Çalışanların nasıl ve neyle bir şeye ulaştıkları önemli değil. Önemli olan sonuca verili çerçeve içinde ulaşmış olmaları. Sanal etkinlikler önceden belirlenmiş çalışma sürelerini değiştirecek.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yazBu konuda okuyacaklarınız
1
2
İş Katili İnternet: İnsan Yerine Yazılım (Sayfa 2)
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir