Istanbul kod adlı yeni AMD işlemciler yakında

AMD'nin altı çekirdekli ve Istanbul kod adlı yeni işlemcisi nihayet gün yüzüne çıktı. İşte detaylar.

  • Recep Baltaş
Istanbul kod adlı yeni AMD işlemciler yakında
Firmanın Opteron serisi işlemcileri sunucu sistemlere yönelik üretiliyor.

AMD Istanbul kod adlı yeni Opteron işlemcisinin çalışan ilk örneğini bugün görücüye çıkardı. Altı çekirdekli olan işlemci 45 nm üretim teknolojisi ile üretiliyor. Yeni işlemciler var olan "Shangai" kod adlı Opteron'ların yerine geçmiş olacak.

"Istanbul" işlemciler 6 MB L2 ön belleğe sahip olacakken HyperTransport ve soket başına çift kanal DDR2 bellek desteğine sahip olacak. Soket F sunucu anakartlar ile uyumlu olacak olan bu işlemcilerin ilk çalışan örnekleri iki adet sunucu sistemi üzerinde gösterildi. Sunuculardan bir tanesi dört Istanbul ile çalışırken (toplamda 24 çekirdek) diğer sunucuda da iki adet Istanbul (toplamda 12 çekirdek) kullanıldı.

AMD'nin 2009'un ikinci döneminde altı çekirdekli Opteron işlemcilerin tamamını piyasaya sürmesi beklenirken bunlar arasında düşük güç tüketimli HE modelleri, ve yüksek performans sunan SE modelleri de mevcut.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

AMD yavaş yavaş kendisini göstermeye başlıyor. Core i7 lerden sonra AMD den gözüm düşmüştü. Ama şimdi AMD gözüme girmeye başladı. Tabiki ben INTEL taraftarıyım...

Ayrıca bu işlemciler çıksın ki diğerlerinin fiyatları düşsün birazda biz kar edelim hep işlemci Şirketleri kazanmasın birazda bizim cebimize kalsın...

isim cok güzel slogan olarakta fatihin tepeden gecirdiği gemi resimlerini koysa ne harika olur.

İstanbul, İstanbul Olalı, Böyle "Istanbul" Görmedi....

istanbul süper olmuş :) hep başka şehirlerinin isimlerini verirler istanbul vermeleri ilginç..

süper amd kullanıyorum ve her yeni modelini alıyorum

Güzel isim de... Ne diye vermişler onun sebebini de yazsaydınız daha güzel olurdu haberiniz...

Amd sunucu işlemcilerinde ki gücünü keşke masaüstünde de gösterebilse..Yıllarca Amd kullandım ancak 4 çekirdek işlemcilerde intelin bariz bir üstünlüğü var.. Umarım bu dengelenir, Amd işlemci piyasasından silinirse, tüm piyasa tek bir firmaya kalacak, bu pek iyi olmaz gibi geliyor bana..

CHIP Online:

İşlemcinin kod adı İstanbul değil "Istanbul"dur. Yazıyı tekrar okursanız İstanbul'dan şehir olarak bahsedilmediği için işlemcinin kod adı olan "Istanbul" kullanılmıştır.

TDK nın sözliğüne bi bak istersen İstanbul ile Istanbul arasında ne fark var. takılmayalım böyle şeylere ikiside aynı anlama geliyor. adamlar koymuş işte güzelim şehrimizi. İntel de israilde yer adları veriyordu kod isimleri olarak. dunu biliyormuydunuz.

ingilizcede büyük İ harfi olmaz, aynı ismi küçük harflerle yazdıklarında ise mecburen istanbul yazılır çünkü ingilizcede ufak ı harfide yoktur ve bahsedilen şehir istanbuldur.

İngilizce'de İ harfi yok ki I harfi var. O yüzden Istanbul olmasın :)

türkçede olduğu gibi ingilizcede hem "ı" hem "i" harfi yoktur.
bundan dolayı küçük harfle "istanbul", büyük harfle "Istanbul" yazılıyor.

sevgili kardesim recep baltas dunyada istanbul olarak kullanilan baska anlamlibir kelime var mi ki

Forever AMD :D

istanbul cpu sunu türkler geliştirdi oyüzden adı bu.

Zaten yabancılar İstanbul demiyor ki, Istanbul diyorlar, e doğal olarak işlemcinin adı da Istanbul olur :P

Recep arkadaşım,ingilizce büyük i (İ) var mı?Büyük i olmadığı için I koyuyorlar.

AMD PHENOM QUAD-CORE 9750 işlemcisini GIGABYTE MA790GP-DS4H AMD 790GX HDMI HD3300 16x AM2+ Anakartını topladım sistem olarak 4 gb ram fakat vista kurulu makinede beklediğim performansı alamadım.masaüstü işlemlerde gercekten vasat kalıyor.bu konuyla ilginseler iyi olur kanaatindeyim.çünki çift çekirdek herhangi bir intel işlemcide masaüsü işlemleri gayet hızlı işlem görüyor. AMD İstanbul umarım bu performansı yakalar.

Baba ordan 2 istanbul çeeeekkkk

ben begenmedim bu islemciyi. Ddr3 lusu daha guzeldir. bi northbrdge 2000mhz olani beklerim daha iyi

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play