Japonlardan garip görünümlü ilginç icat!

Japonların bu garip görünümlü icadı çok ilginç bir yeteneğe sahip; ama buna sevinmeyenler de olacak.

  • Ümit Öncel
Artık tercümanınız gözünüzün önünde olacak!
Artık tercümanınız gözünüzün önünde olacak!

Japon NEC firması, Tele Scouter System adını verdiği yeni bir cihaz geliştirdi. Bu cihaz pek çok kullanıcı için son derece faydalı olabilir ama mesleği tercümanlık olanlar için pek de iyi bir haber değil. Çünkü Tele Scouter System temel olarak canlı konuşmaları tercüme eden bir gözlük...

NEC'in uzun zamandır üzerinde çalıştığı bu cihaz, ana diliniz dışındaki canlı konuşmalar esnasında anında tercüme hizmeti sunmayı hedefliyor. Kafaya takılan ve minik ekranı tam olarak gözünüzün önüne gelen bu cihazın üzerinde bir kamera ve bir de mikrofon bulunuyor.

Tele Scouter System'in mikrofonu o anda gerçekleşen konuşmayı kaydederek, bileğinizdeki ufak bir bilgisayara gönderiyor. Konuşma buradan kablosuz bağlantı ile ana bilgisayara ulaştırılıyor ve burada önce metne çevriliyor, ardından ise tercüme ediliyor. Tercüme edilmiş metin bundan sonra bileğinizdeki bilgisayara geri gönderiliyor ve oradan da gözünüzüm önündeki mini ekranda beliriyor. Ürün şu anda Japonya'da satışta ama ülke dışına ne zaman yayılacağı konusunda henüz bir bilgi yok.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

çok güzel burayada gelse.

daha çirkin bir japon kız bulamamışlarmı foto için ürün güzel kız çirkin.

Süper bir şey bu. Herhalde yabanci dil kursuna gitmeye gerek kalmadı. Cevirme konusunda buraya kadar iyi; ama o gözlüğü kullanan vatandaş derdini o gozlugu kullanmayan vatandaşa nasıl anlatacak?

valla böyle birsey ciksin aninda alirim fiyatinada bakmam

güzel bir ürün peki japonyadaki satış fiyatı ne kadar

Süper bir şey bu. Herhalde yabanci dil kursuna gitmeye gerek kalmadı. Cevirme konusunda buraya kadar iyi; ama o gözlüğü kullanan vatandaş derdini o gozlugu kullanmayan vatandaşa nasıl anlatacak?

doğru da o da bu gözlükten alır karşılıklı konuşur. ya da daha iyisi o çıkartır diğerine verir konuşur,sonra geri alır öbürü konuşur :)

japonlar yapıyor

Süpermiş :)
Umarım en kısa zamanda yurtdışı sartışlarıda başalar.

vay bee gerçekten müthiş bir icat

İşte ben buna sektörün çöküşü derim. Ama ben bu Japon'ları seviyorum :) Adamlar her şeyi düşünüyorlar ve yapıyorlar. Bence herkesten farklılar :)

biz tercümanları etkilemez şu anda piyasada mükemmel çeviri yapan program yok ayrıca yorum yazan herkes sevinmiş yabancı dil öğrenmeye gerek yok diye zannediyormusunuz ki gözlükte türkçe çeviri var :D

Google ın çevirisi gibi olacaksa bizim bişeyimize yaramaz, adamlar cümleyi öyle bir çeviriyor ki tam tersi anlam çıkıyor.

İnsan Gibi Olamasada Önümüzdeki Yıllarda Tercümanları Ve O İşle İlgili Sektörü Tamamıyle Cöktürür

Sen de yorum yaz