Kaldırım taşında internet!

Kaldırımda yürürken bastığınız taşlara bir kez daha bakın. Onlar yakında kablosuz internet sunabilir

Kaldırım taşında internet!

Bir şehri, en azından şehir merkezini kablosuz internet ile donatmak tabii ki çok iyi bir fikir. Ama bunu yapabilmek o kadar da kolay değil. Öncelikle internet dağıtımı için pek çok noktaya istasyon kurmak gerekiyor ve bu iş, hiç de düşündüğünüz kadar ucuz değil.

Ancak İspanya merkezli bir şirket olan iPavement, bu sorunu kaldırım taşları ile çözmek için kolları sıvamış durumda. Geliştirdikleri "teknolojik" kaldırım taşları ve döşemeleri, içlerinde gerekli donanımı ve özel bir işletim sistemini barındırıyor.. VIACITIES adı verilen işletim sistemi, şu anda şehir haritalarına, adres bilgilerine, turistler için özel bilgilere, sanal kütüphanelere ve fazlasına, Wi-Fi üzerinden erişim sağlıyor. Ancak söylenenlere göre bu taşlara tüm interneti dahil etmek bile mümkün.

Haziran 2012 tarihinde üretime başlayacağını duyuran iPavement'ın, dünya üzerindeki şehirlerden nasıl bir talep alacağını şimdilik kimse bilmiyor. Ama pek çok büyük şehrin, "internetli kaldırım taşı" fikrine sıcak bakacağına eminiz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

bizde olsa söker götürürler ..

trde polise fırlatırlar bunu

Bence güzel fikir ama maliyet ne olur acaba ?

Bizimkiler kaldırım taşlarını söküp sağa sola atarak hak talep ettiğinden böyle bir girişimin sonucu bize pahalıya mal olur. Karikatür gibi bir hayatımız var nede olsa :p Saygılar.

Max_Real Qnx

Sökerler o taşı :D

Bence herkes en az 5-10 tane söker eve götürür interneti hızlandırsın diye.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir