Kalorisi En Düşük Araba İçin Yarıştılar!

Yenilebilir düşük kalorili araç tasarımı yarışması Özel Uğur Anadolu Lisesi'nde uygulandı.

Kalorisi en düşük araba için yarıştılar

2008-2012 yılları arasında Texas A&M Üniversitesi bünyesinde geliştirilen STEM çalışmaları kapsamında, Özel Uğur Anadolu Lisesi öğrencileri arasında teorik bilgilerini pratiğe dönüştürebilecekleri kalorisi düşük yenilebilir araç tasarım yarışması düzenlendi. Nobel ödüllü Prof.Dr. Aziz Sancar'ın Türk eğitim sisteminde ağırlığının artırılmasını önerdiği STEM eğitimleri uluslararası bir öğretim metodu olarak kullanılıyor.

Mühendis rolü üstlendiler

'Yenilebilir Araba Yarışması' etkinliğine 4'er kişilik gruplarla 40 öğrenci katıldı. Birer mühendis rolü üstlenen öğrenciler; tasarladıkları arabalarda tekerlekleri ve aksları gövdeye sabitleyecek malzemenin ne olacağını kararlaştırarak ön hazırlıklarını tamamladılar. Tasarımlarda gövde olarak genellikle sandviç ekmeği, salatalık ve muz tercih edilirken, tekerleklerde yuvarlak bisküvi ve daire şeklinde kesilen salatalık, akslarda ise çubuk kraker kullanıldı.

Araç tasarımı, iş planı, tasarım süreci, takım çalışması, maliyet ve besinlerin enerji miktarı gibi kriterlerle puanlama yapılan yarışmada, tasarlanan araçların 120 cm uzunluğunda eğimli bir platformdan aşağı doğru bırakıldığında ne kadar sürede bitiş noktasına ulaşabildiği hesaplandı.

Yarışmayı 5.grup kazandı

Yarışmayı araçlarını 20 gram salatalık, 4 gram susamlı çubuk kraker ve 16 gram marşmelovdan oluşturan 5.grup kazandı. Toplam kalorisi 67,88 kalori olan araç, aynı zamanda diğerlerinden daha hafif olması ve platformun bitiş noktasına 2,03 saniyede ulaşması sayesinde birinci olmayı başardı.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

İlginizi çekebilir