Konumumuzu adım adım izleyen cihazlar!

Bizi izleyen tek cihaz cep telefonlarımız değil. İşte bizi adım adım takip eden diğer "şeyler"...

  • Zeynel A. Öztürk
Konumumuzu izleyen diğer cihazlar!
Bizi sadece Apple ve Google izlemiyor

Apple ve Google Android son haftalarda konum bilgisi depoladıkları nedeniyle büyük bir tartışma başlattı. Bazı kullanıcılar için bu gizlilik endişeleri oluşturuyor, ancak nerede olduğumuzu izleyen tek cihazlar sadece akıllı telefonlarla sınırlı değil. İşte bu cihazlardan bazıları.

Kablosuz sağlayıcılar: Apple ve Google, depoladığı (veya depolamadığı) bilgilerle büyük bir ilgiyi üzerine çekiyor. Ancak aynı bilgiyi depolayan mobil servis sağlayıcıları görünüşe bakılırsa gözden kaçıyor. GPS'le olduğu kadar kesin bir şekilde yerinizi belirleyemese de, mobil sağlayıcılar nereye gittiğinizi ve nerede olduğunuzu kaba taslak olarak biliyorlar.

GPS navigasyonu: GPS cihazları, trafik durumu ve problemli alanları bildirmek için nerede olduğunuz, ne tarafa doğru gittiğiniz ve hangi hızla gittiğiniz gibi bilgileri gönderebiliyorlar. Hatta son zamanlarda önde gelen bir GPS navigasyonu üreticisinin Hollanda polisine GPS navigasyon verilerini sattığı ortaya çıktı. Üretici, bilgilerin anonim olduğunu söylese de bu daha spesifik bilgilerin toplanmayacağı anlamına gelmiyor.

Bizi adım adım izliyorlar...

GPS gibi birkaç metre doğruluğunda izleme sunmasa da, farklı izleme yöntemleri mevcut

ATM kartları ve kredi kartları: Bir ATM'den para çektiğinizde, kredi kartınızla alışveriş yaptığınızda konumunuz, zaman bilgisiyle beraber kayda geçiriliyor.

Müşteri bağlılığı programları: Marketlerin ve diğer perakande zincirlerin bağlılık programları, konum takibinin diğer bir yolu. Mağazalar, müşterileri özel bonuslar ve indirimler yolu ile bu programlara katılmaya teşvik ediyorlar ancak bunun asıl amacı kullanıcı alılşkanlıklarını ve davranışlarını takip etmek. Bu sayede satıcı, nerede, ne zaman ve ne aldığınızı tam olarak bilebiliyor.

ISS'ler ve web siteleri: Laptop'unuzdan, tabletinizden veya akıllı cebinizden internete bağlandığınızda cihazınıza eşsiz bir IP adresi atanır. ISS'ler bunu ve bağlı cihazın MAC adresini bir veri tabanında saklarlar. Bu bilgi ise nerede, hangi router'a bağlandığınızı belirlemekte kullanılabilir.

Geçiş sistemleri: Aracınızla elektronik gişelerden geçtiğinizde konumunuz, tam tarih ve saat günlüğe kaydedilir.

İzleme kameraları: Bu tür kameralar artık her yerde ve saklanmanın pek yolu yok. Kamera verilerine ulaşmak çok kolay olmasa da bulunduğunuz konumun bu verilerden belirlenmesi mümkün.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

şşşŞ izleniyoruz .dd

Kim diyebilir ki izlenmiyoruz ;) Kendi cebimizden para çıkarıp veriyoruz birileri bizleri izlesinler diye... Piyasaya sürülen cihazları inceleyen bir kurum dahi yok... Umursamaz insanoğlunun BBG dünyasında yaşıyoruz neden bu kadar tuhafınıza gidiyor. Özgürlük özgürlük diye haykıran insanlık soyut zincirlerle bağlanınca ne değişiyor sanki de sesleri çıkmıyor ve bunu düzeltmek adına hiçbir icraat yapılmıyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play