Kullanıcı Hesap Denetimi işkencesine son!

Sinir bozucu "Emin misiniz?" mesajlarına son. Bu yazılımla daha akıllı bir UAC'ye sahip olacaksınız.

Vista hakkında yapılan eleştirilerin en büyüklerinden biri, hiç kuşkusuz UAC'nin, yani "Kullanıcı hesap denetimi"nin olur olmaz yerlerde ortaya çıkıp kullanıcıyı sinir etmesi. Aslında UAC'nin altında yatan mantık son derece önemli. Sistem, Windows ayarlarında önemli bir değişiklik olacağında, yeni bir program ya da sürücü yükleneceğinde, kayıt defterine yeni giriş yapılacağında kullanıcıyı uyarıyor ve onay istiyor.

Buraya kadar her şey güzel; ama UAC'nin hemen her fırsatta "emin misiniz?" tarzı sorularla ortaya çıkması çoğu zaman rahatsız edici bir hal alabiliyor. Daha da önemlisi, temiz bir işlemde bile ortaya çıkan UAC, kullanıcının kafasını karıştırmaktan öteye gidemiyor. Sonuçta yüklemekte olduğunuz programın gerçekten tehdit olup olmadığını anlamanız çok güç ve UAC bu konuda kullanıcılara hiç de yardımcı olmuyor.

Ve sonuç... Vista kullanıcıları ya UAC'yi tamamen kapatmayı seçiyor, ya da "Devam" düğmesine basmak gibi "ilginç" bir alışkanlık ediniyor. Bir yerden sonra hiç kimse UAC penceresinde yazan uyarıyı okumuyor, doğrudan "Devam" düğmesine basarak işleme devam ediyor.

Kısacası, aslında çok yararlı olabilecekken Microsoft'un elinde işe yaramaz hale gelen bir güvenlik sistemi var önümüzde... Ama neyse ki bu sistemin nasıl olması gerektiğini anlayıp alternatif bir UAC yazılımı geliştiren birileri de var. Security Stronghold isimli bir şirket, UAC'nin yerine geçen ücretsiz "Smart UAC Replacement" uygulamasını indirilmeye sundu. Smart UAC Replacement, Vista'nın UAC'sinin yerini alıyor ve gerçek bir güvenlik sisteminin nasıl olması gerektiğinin ipuçlarını vermeyi başarıyor.

Smart UAC Replacement nasıl çalışıyor?

Smart UAC Replacement'ın en önemli özelliği, Vista'da unutulmuş olan "hatırlama" seçeneği. Eğer güvenilir olduğunu bildiğiniz bir programın kayıt defterinde yapacağı her değişiklik için "Emin misiniz?" uyarısı almak istemiyorsanız, Smart UAC Replacement'ın bu programı rahat bırakmasını sağlayabiliyorsunuz. "Bu programın yapacağı her değişikliğe izin ver" seçeneği, sizi sinir edici uyarılardan kurtarıyor.

Bir diğer özellik ise, Smart UAC Replacement'ın birçok zararlıyı da tespit edebiliyor oluşu. Örneğin içerisinde trojan barındıran bir yazılımı yüklemeye kalkarsanız, uyarı penceresinde durum size aktarılıyor; hatta zararlının adı ve tehlike derecesi bile bu pencerede yer alabiliyor. Security Stronghold'un söylediğine göre, yazılım 400.000'den fazla zararlı ve spyware'i teşhis etme yeteneğine sahip.

Smart UAC Replacement'ın övgüyü hak eden bir diğer özelliği ise sadece Vista ile kısıtlı olmaması. Yazılımı Windows XP, 2000 ve 2003 kullanıcıları da indirip sistemlerine kurabiliyor. Ancak şu an için 64-bit desteği bulunmuyor.

Download: Smart UAC Replacement

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

daha basit bir alternatif war.

Administrator modunda açın ama önce başlar çalıştıra şunu yazın:

net user Administrator /active:yes

Admin hesabı etkinleşti.

Şimdi tekrar başlat çalıştıra

net user Administrator şifre

şifre yazan yere şifrenizi yazıp enter a basın. Admin hesabı şifreli giriş haline geldi.

Artık uac yi kapatmadan admin hesabıyla doya doya güvenli gezin.
uac öneli kısımlarda uyarıyor. Zırt pırt uyarmıyor.

Adminle oturum açıp gel keyfim gel diyin.

Bu arada çalışmayan programlar çalışıyor :D

Sony Vegas 7 gibi.

UAC'yi kapatmak varken neden bu yazılımı kuruyum ki

Koruma fonksiyonu kullanılabilr olduğu için bu program kurulabilir

uac'ı vistayı kurduğum anda kapadım. kasperskyme güveniyorum.

microsoft win NT 4.0 da bile daha iyisi olan UAC u yeni bişeymiş gibi vistaya koymuş aman ne zekice, yetkisiz erişimi engellemek için makinanızda kullandığınız kullanıcı hesabınızı sınırlı kullanıcı olarak ayarlarsanız sistem ayarları korunur kullanıcı sistem ayarlarına müdahale edemez run as servisi kullanılabilir yada administrator olarak oturum açılıp gerekli yönetimsel ayarlar yapılır, bu işlem NT tabanlı bütün windowslarda yapılabilir, home userlara göre bişey değil belki ama zaten bu da sistem yöneticileri için :)

bu özelliğin çıkış noktası linux..Linux da yönetici şifresi asla ve asla uac gibi dandik sistem kadar sıkıcı değil.. hatta güvenlik hissi verdiğinden hiç sıkılmıyorum..

amcamlar service pack2 ye kolarlar bu özelliği az bekleyin :)

sabahtan beri size bozuğum
bu programı kurdum vista 32 bit kullanıyorum
ve kurduğum anda vistam çöktü bilgisayar açılmıyor
kapkara bi ekranda browser competionsions yazıyor
yeniden formatladım
bi sürü indirdiğim bilgide silindi
yeniden indirecem malesef

bu programın en iyi özelliği xp'dede çalışması böylece xp'yide koruma altına alıyorum

amcamlar service pack2 ye kolarlar bu özelliği az bekleyin :)
---
Hehehehe bende bekliyorum :D

---
bu özelliğin çıkış noktası linux..Linux da yönetici şifresi asla ve asla uac gibi dandik sistem kadar sıkıcı değil.. hatta güvenlik hissi verdiğinden hiç sıkılmıyorum..
--
tabi tabi.Hiç linux kullanmasam inanacağım

alıştık artık vistanın cins cins sorularına

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir