Microsoft Çevirmen artık offline AI kullanıyor...

Microsoft Çevirmen uygulaması artık yapay zeka desteği için internet bağlantısı istemiyor...

  • Levent Öztürk
Microsoft Çevirmen'den yeni özellik...

Microsoft, geçtiğimiz ay Android için Translator (Çevirmen) uygulamasına altı yeni yazıdan-konuşmaya dili eklemişti. Şimdi ise firma, büyük bir duyuru ile Android, iOS ve Amazon Fire için Çevirmen uygulamasının artık son kullanıcıların ve üçüncü parti uygulama geliştiricilerin bedava, AI-destekli internet bağlantısız tercüme paketlerini indirebileceklerini duyurdu. Bunun yan ısıra artık internete bağlantılı ve bağlantısız AI yazı tercümeleri, yeni Translator Local özelliği uygulamalara entegre edilebilecek.

Her ne kadar AI destekli makine tercümesi Microsoft Çevirmen üzerinde ilk olarak 2016'da yayımlanmış olsa da, bu sürüm, çeviri modellerinin bol miktarda işlemci gücü gerektirmesi dolayısıyla sadece internet üzerinden kullanılabiliyordu. Geçtiğimiz yıl bu yetenek internet bağlantısı olmadan özel bir AI çipine sahip Android cihazlarında test edilmişti. Bu yıl ise firma, algoritmalarını daha da verimli hale getirerek, herhangi bir modern cihazın CPU'sunun özel bir çipe ihtiyaç duymadan sistemi kullanabilmesini sağladı. Teknoloji devi bu başarıyı, AI destekli araçları bulut yardımı olmadan veri kaynağına yakın kullanma alanında önemli bir noktanın geçilmesi olarak görüyor.

Yeni tercümelerin, daha önceki internet bağlantısız çevirilere göre %23 daha kaliteli olduğunu söylüyor ve bu kalite, yaklaşık olarak %50 daha küçük paket boyutu ile sunuluyor...

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play