Microsoft, Cortana'nın bu işlevini kapattı!

Microsoft, Android'de sorun çıkaran Cortana işlevini onarmak yerine kaldırdı!

  • Zeynel A. Öztürk
Microsoft, Cortana'nın bir işlevini kapattı!

Microsoft, Android için sunduğu Cortana uygulamasının önemli bir özelliğini kaldırmak zorunda kaldı. Kişisel asistanın Android sürümünü, artık "Hey Cortana" diyerek çağırmanız mümkün olmayacak.

"Hey Cortana" işlevi, dijital asistanı herhangi bir uygulamadayken sesli komutunuzla ekrana getirmenize izin veriyordu. Bu durumda çoğu Android'li telefondaki "OK Google" sesli komutu devre dışı kalıyordu. Hey Cortana işlevi, şu an yalnızca ABD'de devre dışı bırakılmış gibi görünüyor. Bu değişikliği uygulamanın Play Store'daki yenilikler listesinde görebiliyoruz.

Komutun kaldırılmasının nedeni ise büyük ihtimalle mikrofonla ilgili yaşanan, geçtiğimiz günlerde gündeme gelen sorun. Bazı kullanıcılara göre işlev, Android'in OK Google komutuyla çakışabiliyor ve hatta telefon görüşmelerinde sorunlara yol açabiliyordu.

Sorun, Cortana uygulamasının içerisinden "Hey Cortana" işlevini devre dışı bırakarak çözülebiliyordu. Ancak Microsoft (şimdilik sadece ABD'de de olsa) işlevi tamamen kaldırmayı tercih etmiş görünüyor. Firmanın şu an bir çözüm üzerinde çalışıyor olabilir; bu yüzden işlev yakında geri dönerse şaşırmayın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Bizim millieğitim bakanlığına döndü :) Öğrenciler olmasa yönetmek ne kolay olurdu diyen.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play