Microsoft'tan ilginç bir program!

Komşuların birbirlerini kollaması üzerine kurulu komşu kollama programını MS nasıl uyguluyor?

  • Ümit Öncel
İnternette de komşu kollama programı var
Sanal suçlular işbirliği ile engelleniyor.

Özellikle büyük şehirlerdeki kalabalık nüfus ne yazık ki suçluların da bu bölgelere akın etmesine neden oluyor.

Dünya çapında güvenlik kuvvetlerinin suçla savaşmak için geliştirdiği yöntemlerden bir tanesi özellikle ilginç. Çünkü insanların kendi komşularının güvenliğinin sorumluluğunu alması mantığı üzerine kurulu olan komşu kollama programı bölgelerdeki suçların %40 ile %70 arasında azalmasına neden oluyor.

Peki benzer bir program bilişim suçlarına karşı uygulanabilir? Bunun cevabı evet ve uygulamanın başındaki firma ise Microsoft. Komşu kollama ile benzerlik gösteren iki programı ile Microsoft, siber dünyanın güvenliğine farklı bir bakış açısı sağlıyor.

İnternette 'Neighbour Watch'

Herkes birbirini kolluyor

Programlardan ilki olan Microsoft Active Protections Program (MAPP), Microsoft'un dünya çapındaki 65 çözüm ortağının güvenlik konusunda fikir alış verişinde bulunması, böylece saldırılara karşı ortak çözüm üretilmesini sağlıyor. MAPP, dahil olan firmaların ürünlerine karşı saldırıların %75 oranında azalmasını sağladı.

İkinci program ise Microsoft Vulnerability Research. Temmuz 2009'dan beri aktif olan program; yazılım ve donanım satıcılarının, sattıkları ürünlerde tespit ettikleri güvenlik açıklarını tespit etmesi üzerine kurulu. Bu program sayesinde geçtiğimiz süre boyunca 19 satıcının, %97'si "kritik" veya "önemli" seviyesinde açıklar tespit etmesini sağladı.

Bu bilgilere göre komşu kollama benzeri programlar bilişim dünyasında da kullanılabiliyor ve hatta etkisi de daha yüksek gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play