Microsoft'un ilginç köstebek davası...

Microsoft'u sarsan köstebek krizinin altından, Windows'u korsan kullanımdan koruyan bir sistem çıktı

Garip bir köstebek olayı!

Yazılım devi Microsoft, şirket içerisindeki yetkisini kullanarak şirket için son derece önemli bazı dokümanları kendi bilgisayarına indirmesinden ötürü eski çalışanı Miki Mullor'u mahkemeye verdi.

2005 yılının Kasım ayında Microsoft'ta çalışmaya başlayan Mullor, burada işe başlamadan önce daha önceki iş yeri olan Ancora Technologies isimli bir yazılım şirketinde çalıştığını ve buradan ayrıldığını Microsoft'a bildirdi. Ancak Microsoft'a göre Mullor, Microsoft'ta çalışmaya başlamasına rağmen Ancora isimli şirkette CEO olarak çalışmasını sürdürmeye devam etti. Microsoft'ta çalıştığı süre içinde yetkilerini kullanarak şirketin bazı gizli dosyalarını bilgisayarına kopyalayan Mullor ise durumun fark edilmesinden dolayı Microsoft'la mahkemelik oldu.

Bu arada önde gelen bazı bilgisayar üreticilerine dava açan Ancora ise kendine ait bir patent hakkının bu şirketlerce ihlal edilmesi nedeniyle HP, Dell ve Toshiba'yla mahkemelik oldu. Bu iki olay arasında bağlantı kurulduğunda ise bir bakıma her şey ortaya çıktı: Mullor, Ancora'nın HP, Dell ve Toshiba'ya patent ihlali gerekçesiyle açacağı dava için Microsoft'tan bir takım belgeleri kendi bilgisayarına kopyalamıştı. Ancora'ya göre, Windows'u korsan kullanımdan korumak için geliştirdiği ve patentine sahip olduğu System Locked Pre-Installation isimli bu sistemi ihlal eden söz konusu bilgisayar üreticileri, önceden aktive edilmiş Windows Vista işletim sistemini kullanan bilgisayarları kullanıcılarına sunmuştu.

Yani diğer bir deyişle Mullor, CEO'luk görevini yürüttüğü Ancora'nın açacağı davada elini güçlendirmek için Microsoft'taki yetkilerini kullanarak davada Ancora'nın işine yarayabilecek belgeleri bilgisayarına kopyalamış gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları