Microsoft'un yeni kabusu o mu?

Bir türlü ölmeyen Windows XP ve IE6'dan sonra, Microsoft için üçüncü kabus yazılım yolda!

Hüseyin Cem Köylü

Internet Explorer 8, dün üçüncü yaşını kutladı. Aradan geçen 3 yıl onu pek yavaşlatmış gibi görünmüyor; Pingdom.com'un yayınladığı verilere göre hala pazarın yüzde 16'sını elinde bulunduruyor.

IE 8'in yayınlanmasının üzerinden geçen bunca zaman boyunca, Microsoft, güvenlik ve günlük işlevler konusunda pek çok yama ve geliştirme yayınladı. Ve artık üç yaşına gelen, miadını dolduran, IE8'in yerine, Microsoft, herkesin IE9'a ve oradan da yeni gelecek tarayıcı IE 10'a taşınmasını istiyor. Ama günümüzde halen hatırı sayılır miktarda IE6 ve IE7 kullanıcısı olduğu düşünüldüğünde, bu çok da kolay görünmüyor.

Verilere göre şu anda ençok kullanılan tarayıcı, yüzde 27,52 ile Chrome 17. Onu, yukarıda da söylediğimiz gibi IE8 takip ediyor. Üçüncü ve dördüncü sıralarda ise, Firefox 10 ve IE9 yer alıyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

chrome gibi bi güncelleme sistemi olsaydı böle olmazdı

Bunlar Mağaradan Girilyorla Heralde i6 ne abi

Firefox kullanmanızı tavsiye ederim. Bence en iyi tarayıcı o. Eklentileri sayesinde video indirmeden kitap okumaya, gizli taramadan tema seçeneklerine birçok işi yapabiliyorsunuz. Kullanım kolaylığı da cabası. Firefox kullanın farkı görün.

chrome un kendini otomatik güncellemesi çok güzel birşey ..

Chrome her türlü yener :)

IE9 un hala ciddi kullanıcı sayısına sahip windows xp yi desteklemiyor olması, ie8 in ölmemesinin en önemli sebebi, oysa firefox ve chrome xp yi desteklemeyi sürdürüyorlar haliyle ödülünü topluyorlar. Mikisoft xp yi öldüreceğim diyerek ciddi strateji hataları yapıyor.

yakında diğer tarayıcılar da google ın taktiğini uygulamaya başlarlar. habersizce güncellenirler

Yazıda anlatıldığı gibi ie8 miadını doldurmuş mudur? Windows XP işletim sistemiyle ie9 tarayıcısı ne kadar uyumludur?

Chrome 17 nin en tepede olması Chrome takip edenlerin nasıl psikopat olduğunu gösteriyor. Google 17 sürüm çıkarıp 17. sürümünü en tepede tutabilirken microsoftun 8-9 arasında kalmasından bir ders çıkarmalı.

firefox sürekli çökmeseydi en süperi idi ama :( istemeye istemeye chrome'a geçtik

O da işletim sistemi ile beraber yüklendiği içindir. :D))

ff iyi ama artık iyice zor açılmaya başladı chrome eklentiler temalar yüklü olmasına rağmen en hızlı açılan ve daha sade

Önce chrome sonra safari üzerine tanımam.

Chrome 17 nin en tepede olması Chrome takip edenlerin nasıl psikopat olduğunu gösteriyor. Google 17 sürüm çıkarıp 17. sürümünü en tepede tutabilirken microsoftun 8-9 arasında kalmasından bir ders çıkarmalı.

---------------------------------

OTOMATİK GÜNCELLEŞTİRMEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE

Mozilla Firefox bu sürümlerde gittikçe yavaşlamaya başladı. Neden hantallaştı ki bu pek eklenti falan kurmuyorum ?

@hakki.sert
chrome güncellemeleri otomatik ve arkaplanda aldığından başka sürümünü sıralamada görmek mümkün olmuyor. Tabii beta veya geliştirici kanalından yararlananların da az sayıda olması önemli etken.

Şahsen sağdan soldan hacker cıkacak triplene gire bir "güvenlik manyağı" değilim. Yenilikleri önceden görebilmek için, chrome ilk çıktığından beri "dev channel" sürümünü kullanıyorum. Şu an 19. sürümde ve oldukça stabil.

Bende de mozilla çok yavaş açılıyor eklenti falanda yüklü değil chromeyi kullanmıyorum pcyi kasıyor çok fazla cpu tüketiyor operanında bazı siteleri tam olarak desteklemediğini görüyorum en iyisi ve en hızlısı benim için internet explorer Windows 8 ile birlikte ie10 çok hızlı

programda esneklik çok önemlidir. firefox bu konuda en iyi. ayrıca çok hızlı ve güvenli. yavaş diyenler makinelerinden ve işletim sistemlerinden emin mi?

firefoxun üstüne tanımam 10 numara tarayıcı özellikle 64 bit desteği olan waterfox ile 1.cim

Otomatik güncelleştirme diyorsun da ben Chrome un hem normal hem canary sürümlerini kullanıyorum. Güncellemeyi haber verse de sen istemedikçe güncellemiyor.
Ona bakarsanız Windows update de herşeyi otomatik güncelliyor. Güncellemesende güncelleme var diye her dakka peşinde koşuyor.

Sen de yorum yaz