Microsoft'un Android adımları!

Microsoft'un Android uygulamalarını Windows 10'da çalıştırma projesinde son durum...

  • Zeynel A. Öztürk
Microsoft'un Android adımları!

Microsoft'un Windows'ta Android uygulamalarını çalıştırmak istediğine dair dedikodular, yaklaşık bir yıldır kulaktan kulağa fısıldanıyor.

Microsoft'un uygulama mağazaları, kaliteli uygulama sayısı bakımından sorun yaşıyor. Elbette bunun birkaç istisnası var, ancak önde gelen firmalar platformu pek ciddiye almıyorlar. Bu yüzden Microsoft'un mağazaları, sizden para koparmaya çalışan, diğer platformlardaki orijinal oyunların kopyalarıyla dolup taşıyor. Peki Microsoft'un Android projesi şu an itibariyle ne durumda?

Neowin'in raporuna göre Microsoft içerisinden kaynaklar, firmanın Android uygulamalarını Windows 10'da çalıştırmak üzere çalıştığını söylüyorlar. Bir kaynağa göre ise Windows 10'da çalışacak olan Android uygulamaları, önceki dedikoduların aksine önceden seçilmiş uygulamalarla kısıtlı olmayacak. Projenin Windows 10'un final sürümüne giriş iznini henüz almadığı, ancak halen üzerinde düşünüldüğü ve aktif olarak geliştirildiği söyleniyor.

Projenin önüne çıkabilecek önemli engeller de var. Bir kaynak, detaylara girmese de yasal sorunların ve geliştiricilerle ilgili sorunların projenin gerçeğe dönüşmesine engel olabileceğini söylüyor.

Microsoft'un Windows 10'lu telefonlara yönelik böyle bir işlevi duyuracağı etkinlik, BUILD olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Yasal sorunların olacağını sanmıyorum çünkü bu durumdan geliştiriciler de fayda sağlayacak. Androidde uygulaması satıyorsa hiçbirşey yapmadan windowsta da çalışabilir olacak, o platformdan da para kazanabilecek. Microsoft bunu yaparsa Windows u kimse tutamaz artık :)

Windows Uygulamaları Linux da çalışmadığı için Linux ev kullanıcıları tarafından kabul görmüyor. eğer Android uygulamaları Windows Phone larda çalışmaz ise Windows mobil tarafında başarı elde edemez.

gerek yok androide, evrensel uygulamalar geldikten sonra, win10 pazarın çoğunluğunu ( PC de ) ele geçirince uygulama üreticilerinin tercih sebebi olmaması içten bile değil. O kadar çok pc var ki, android de neymiş demek kalıyor. E o kadar uygulama telefonlar içinde olacağından muhteşem bir hamle oluyor. PC de oyunu başlat, mobilden devam et.( Bu kısım kendi yorumum olur inşallah )

Android uygulamalarına izin vermeleri bazı kriterlere bağlı olacak. Öncelikle "One Store" yani bir mağaza düşüncesinden vazgeçmeyecekler. Nokia X serisindeki gibi kendi mağazasından uygulamayı sunacaklar. Uygulamaların Windows Mobil arayüzüne uygun tasarlanması gibi kriterler istenebilir. Uygulamayı yazan ekip android platformunu kullanmaya devam edecekleri için bu istekleri gerçekleştirmek daha kolay olacaktır. Oyunlar ise kendilerine has arayüzle geldikleri için sorunsuzca mağazaya port edilecektir. Sonuç olarak Visual Studio'nun sunduğu geliştirme olanaklarına yenisi eklenmiş olacak. Şu anda Xaml/C#, HTML/Javascript, C++/DirectX ile uygulama yazabiliyorsunuz.

bence bunu yaparsa microsoft yenildiğini kabul eder ve blackberry gibi tarihe karışır. blackberrynin de son hamlelerinden biri android uygulamalarını çalıştırması. neden 4 yıldır uygulamalar konusunda hala doğru düzgün bi hamle yapmadı ve böyle kendini rezil ediyor ayrıca kullanıcılarını mahcup ediyor?

@30 Mar 2015 14:24 BlackBerry o hamleden sonra yeniden mali tablolarını düzeltmeye telefon satmaya başladı zaten...

Windows tam fail yav

Microsoft mobilde iyi değilsin. kabul et bunu

Eğer gerçekleşirse bir dahaki alacağım telefon ios belki android olacak.

Bunu basarirsa kendini kurtarir cnku cihazlarda problem yok uygulamalar onemli

Buna ne denir keriz denir kendisi bilio android süper kerizlik yspio

bence ios dan gerisi yalan!

Sistemi uzun sure kullanan biri olarak söylüyorum ki sistemin kndindn kaynaklı bir eksiği hemen hemen yok. Arayuzun kisisellestirilme olanağının biraz daha arttırılması lazim ki sistemin w10 ile bu konuda çalışmalar var. Eğer uygulama sorunu çözülürse kullanmamak için hic bir saat dek kalmaz. Sonuçta google da babamızın oğlu değil gözü kapalı kullanalım androidi. Ama önce kendi uygulamalarına önem vermeli Microsoft bir office ve skype dahi diğer platformlarin gerisinde kalıyor <androtuna>

lumia almama sebebim sadece bikaç uygulama..onlarda androidte bile yok yani..mecburen ios kullanıyorum yoksa şimdiye lumiadan başka telefon kullanmazdım

BlackBerry 10 da çalılıyor gayet süper, Windows ta da çalışabilir...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost