Cherrypal: Geleceğin PC'sine giden ilk adım

Sadece ADSL modem büyüklüğünde ve fiyatı 250 Dolar... Daha da önemlisi, güncel PC'lerden çok farklı...

Bu küçük sistem ne işe yarayacak?

Cihaz boyutları ile çok ilgi çekici görünse de, elbette özellikleri ile standart bir masaüstü PC'ye rakip olacak kapasitede değil. En basit güncel programı çalıştırırken bile zorlanacağı tartışılmaz bir gerçek; çünkü donanımsal özellikleri çok kısıtlı. 4 GB flash disk çok az depolama alanı sağlıyor. Ama şirket, bu sorunu kullanıcılara web üzerinden 50 GB alan vererek çözme yolunu seçmiş.

İşte, Cherrypal'in sırrı da bu noktada ortaya çıkıyor: "Cloud Computer" terimini hiç duydunuz mu bilmiyoruz, ama bu terim geleceğin bilgisayar dünyasına şekil vermeye aday. Cloud Computer adı verilen bilgisayarlar, neredeyse tüm uygulama ve verileri online ortamda depolamak üzerine kurulu. Yani her şeyi yerel disk ya da bellek üzerinde saklama devri yavaş yavaş ortadan kalkabilir. İşte, Cherrypal'in yapmak istediği de bu koşullara uygun bir sistem geliştirmek, ek olarak herkese 50 GB online depolama alanı sunmak. Belki şirket ilk adım olan bu sistemle çok büyük başarı elde edemeyebilir, ama ilgi beklendiği gibi "Cloud Computer" alanına yönelirse, diğer şirketlerden birkaç adım önde olacağı kesin gibi görünüyor...

Küçük bir de not: Cherrypal'in sistemi sadece 2 Watt enerji tüketiyor ve Ağustos ayı başında satışa sunulacak...

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

2 Watt çok iyi bir değer, tabi türkiyede olmaz bu, 50 gb web deoplama alanıymış biz gönderene kadar verileri, eski bi win98 kullanırım daha iyi :P

Net hızı ve fiyatı uygun olsa alırdım,sanırım yabancılar isterse bunu alır adamlar alt yapılarına göre sistem çıkarıyor.

Güzel bir sistem ileride bu sistfemlerin yaygınlaşacağı kanısındayım.böyle cihazların çıkması çok hoş.Üstelik çok küçük.Çok ama çok güzel..

Abi 400 Mhz yetmez deniyor.Basit işler için öyle bir yetiyor ki.

bu ozellikler icin pahali

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Bu küçük sistem ne işe yarayacak?
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir