Mozilla'nın 2012'deki Firefox planları!

Mozilla, 2012'de Firefox'da hangi yenilikleri yapmayı planlıyor? Daha kaç farklı Firefox göreceğiz?

Mozilla'nın 2012'deki Firefox planları!

Son bir senedir Firefox'un geliştirme hızını artıran Mozilla'nın yeni planları, şirketin blog gönderisinde ortaya çıktı. Blog'da 2011'de Firefox'a eklenen özelliklerden bahsedilirken, 2012'de eklenmesi planlanan yeni özelliklerden de söz edildi.

Mozilla'dan programcı Robert Nyman, sürüm numaralarının daha "saydam" hale geleceğinin ve öneminin azalacağının üzerinde duruyor. Nyman, sürüm numaralarının 6, 7, 8 gibi büyük aralıklarla ilerlemesinin nedeninin geriye dönük uyumlu olmayan API'larda yaşanan bazı sorunlar olduğunu ve sürüm numarasının küçük bir sürüm değişikliği olmadığını bildirdiğini söylüyor.

Yeni Firefox'larda yer alan özelliklerin en önemlilerinden biri, Firefox 11'de de yer alan eklenti eşitleme özelliği. Diğer bir özellik ise Firefox 13 ile gelecek olan sessiz güncelleme özelliği. Sessi güncelleme, tarayıcı güncellemelerini arka planda indirmeye yarayacak.

2012'de Firefox'a ses, video ve veri aktarımına tam olarak izin veren WebRTC özelliği de eklenecek. Eklenecek diğer işlevler arasında Web uygulamalarının geliştirilmesi var.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Şu bir gerçekki Mozilla Firefox'u geliştirirken Web'i de geliştiriyor..

Firefox efsane bir tarayıcıdır ve tabi ki kaybettiği kullanıcılardan çok daha fazlasını tekrar kazanacaktır.

Mozillasız internet düşünemiyorum. bu adamların olmasaydı hala internet explorer kullanacak olacaktık. şimdi google chrome çıktı diye firefox'a laf atanları görüyürum. google chrome'dan 1 saniye geç açılıyor diye kötü tarayıcı mı oluyor?

Hareketli PNG'leri Firefox görüntülüyor; Chrome görüntüleyemiyor.

Mozilla bence şu sıralar iyi oynuyor. Ben her zaman Mozilla'ya güvenmişimdir. Bu güvenimi boşa çıkarmayacağına inanıyorum. Her tarayıcıyı denemeye açık olan bir kullanıcı olarak Mozilla gönlümü kazanmıştır.

Bilgisayar kullanmasını bilmeyen insanlar chrome ve IE kullanıyor. Firefox onlar için uç nokta. Firefox chrome gibi her sitede firefox indirin gibi reklamlar yapmıyor. Ayrıca bazı programları indirince crome otomatik olarak iniyor ve kendini kuruyor. chrome, kullanımını reklama borçlu. Firefox u bilgisayardan anlayanlar ve yeni nesil kullanıyor. 40 yaşından sonra bilgisayar gören ise IE :)

Mozilla firefox'a çamur atanlar söylesinler bakalım hangi tarayıcının firefoxtan fazla ekletisi var

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir