MS, Windows Phone 8'i resmen tanıttı

Microsoft, Android ve iOS'a rakip olacak Windows Phone 8'in bombasını resmen patlattı! İşte detaylar

Windows Phone 8 resmen tanıtldı

Microsoft, mobil platformu Windows Phone'un yeni sürümü Windows Phone 8'i resmen tanıttı. Microsoft, Windows Phone 8'in tanıldığı Windows Phone Summit etkinliğinde tüketiciye yönelik özellikleri göstermiyor; şimdilik sadece WP8 platformuna odaklanıyor.

Yeni Windows Phone'un en önemli özelliklerinden bir tanesi, Windows 8 ile beraber çalışacak işlevlere olması. Bu senenin sonlarına doğru kullanıma sunulacak Windows Phone 8'in şu anki WP7'li cihazlara gelmeyeceğini Microsoft onaylıyor. Ancak şu an piyasadaki Windows Phone'lu cihazlar, WP 7.8 güncellemesini alacaklar.

Windows Phone 8 ile beraber beklenen çok çekirdekli işlemci desteği de gelmiş oluyor. Microsoft, şu an çoklu işlemciler için pil desteği üzerinde çalışıyor. Bunun yanında Windows Phone için iki yeni çözünürlük daha geliyor: 720p ve WXGA (720p+). Microsoft, varolan tüm uygulamaların bu çözünürlüklerde çalışacağını söylüyor.

Windows Phone 8'deki diğer önemli yenilikler, haberimizin ikinci sayfasında.

Windows Phone 8'deki yenilikler

Microsoft'a göre Windows 8 üzerinde çalışan geliştiriciler, uygulamalarını kolaylıkla telefon platformuna taşıyabilecekler. Aynı biçimde geliştiriciler, varolan Windows Phone uygulamalarını Windows 8 ve Windows Phone 8'e taşıyabilecekler.

Yeni Windows Phone, platformun önemli eksiklerinden olan microSD kart desteğini de beraberinde getiriyor. Yeniliklerin yazılım tarafındaki yenilikler arasında ise IE10 web tarayıcısı, internette gezinmeyi güvenli hale getiren SmartScreen teknolojisi var.

Windows Phone 8, yakın alan iletişimi (NFC) çipini de destekliyor. Microsoft'un "en tamamlanmış çözüm" olarak adlandırdığı bir ödeme çözümü de Windows Phone 8'de yer alıyor.

Nokia'nın harita uygulaması, Windows Phone 8'de önemli bir rol oynuyor. Haria özellikleri çevrimdışı olarak çalışabiliyor ve üçüncü parti uygulamalar da çevrimdışı haritalara ulaşabiliyorlar. Windows Phone 8, şifreleme ve güvenli önyükleme gibi kurumlara yönelik yenilikler de getiriyor.

Windows Phone 8 ile beraber işletim sisteminin giriş ekranı da değişiyor. Yeni giriş ekranı daha kişisel bir görünüme sahip ve Windows Phone 7'den oldukça farklı. Örneğin döşemelerin boyutunu değiştirmeniz, istediğiniz uygulamaya dev bir döşeme, az kullandığınız bir uygulamaya küçük bir döşeme atamanız mümkün. Windows 8'i daha çok andıran yeni görünümü daha çok kişiselleştirmeniz mümkün.

Tüm Windows Phone 7 uygulamaları, Windows Phone 8'de çalışacak. Ancak aksi mümkün olmayacak.

Şu anki Windows Phone 7 ve Windows Phone 7.5'li telefonlara da güncelleme var. Detaylı bilgi, haberimizin sonraki sayfasında.

Şu anki ceplere WP 8 yok ama...

Haberimizin başında belirttiğimiz gibi Microsoft, Windows Phone 8'i piyasadaki Windows Phone jenerasyonu için sunmayacak. Ancak şu anki cihazlar, Windows Phone 7.8 güncellemesini alacaklar.

WP 7.8'in en önemli özelliği, Windows Phone 8'de de yer alan, daha fazla kişiselleştirmeye izin veren, yeni giriş ekranı. Bu güncelleme, Samsung, Nokia ve HTC'nin ceplerine gelecek. Güncellemenin LG'nin telefonları için sunulup sunulmayacağı ise şimdilik kesinlik kazanmadı.

Windows Phone 8'in şu anki Windows'lu ceplere sunulmamasının arkasındaki neden, donanım konusunda yapılan temel değişiklikler. Microsoft, WP 8 ile uzun vadeli düşünüyor ve böyle bir yolu izlemeyi tercih ediyor.

Windows Phone 8'in yeni giriş ekranını bu videoda canlı olarak görebilirsiniz!

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

7.5'e resmen hayrandım buna aşık oldum o arayüzü Van Gogh falan mı yaptı ya çok şık :) 2013'te ancak gelir ama Türkiye'ye :(

wp 8 gelmiyorsa windows benım icin bitmistir

Microsoft Baslamadan Bitirdi.Milleti Salak Yerine Koyarsanız Bu millet keriz degil Yeni Cihazım IPhone Olacak Simdiki WP 7,5 olanı Iptal Edıyorum

@21 Haz 2012 02:24 windows yüklü cihaz alma hatasını bende yaptım. ama buradan gidilecek yer kesinlikle android. epıl habire kazıklıyor. oysa andorid yazılım cenneti ve bedava muhteşem şeyler var

Şunun arayüzünü biraz daha görsel yapsalar, mavi üzerine beyaz simgeler... ilk bilgisayarları andırıyor

7.5'e resmen hayrandım buna aşık oldum o arayüzü Van Gogh falan mı yaptı ya çok şık :) 2013'te ancak gelir ama Türkiye'ye :( ----------------- Tasarımda ne orjinallik var ki o kadar hayran kaldın. Yan yana kutulur sadece. Mesele o kutuya tıkladığında neyle karşılaşacağın.

android varken iş yapmaz arayüzle olcak iş değil içerik önemli

microsoft ve nokia da 1 telefonun ömrü 1 yıl (hatta bu kadar bile değil).. applenin ürünlerini sevmesemde adamlara helal olsun.. androidi katmıyorum çünkü açık kodlu olduğundan her şekil üst sürüm çalıştırıyorlar :)

lan olum hepniz mal mısınız şu üç 3 yoruma bakıyorum da hepiniz okadar cahilce bilgisizce yorumlar yapıyorsunuz ki gülmememek elde değil birşey bildiğiniz yok bir arkadaş demiş bu millet keriz mi diye cevap veriyorum evet türki milletlerinin evet hepsi ama hepsi keriz////////////atatürk den sonra ise daha belirgin oldu yavaş yavaş ve hızla artıyor belli olmuyor mu zaten

bu özellikler android ve ios da zaten var. mikrosoft insanlarla dalga geçiyor. üstelik paralarını da alıyor.

windows ölüyor; gelecek seneye çıkacak sistem özellikleri şimdi piyasada, gelecek sene esnek ekranlar çok yüksek çözünürlük ve 4 çekirdekli işlemciler standartlaşacak, yani wp8 in şansı yok

@21 Haz 2012 11:32 bir senedir windows phone kullaniyorum, isletim sistemi o kadar hafif ki, inan bana 1 gb ram-rom cift cekirdek vs. bile fazla. 512 ram, 256 rom ve snapdragon islemciyle suan piyasadaki butun telefonlardan daha hizli calisir. evet android yapisi itibari ile guclu donanima ihtiyac duyabilir ancak mevcut ios ve blackberry os donanimlari goz boyamaktan baska birsey degil bence. ios artik ya bu isi beceremiyor yada yeni model satmak icin bilerek isletim sistemini agirlastiriyor.

Mükemmele olmuş. Size hakaret etmek bile istemiyorum zavallı yorumcular :) Windows 8 (nt) kerneli, gerçek çoklu uygulama desteği, gerçek çok çekirdekli işlemci desteği, native code destedği. Hangisini Android veye Ios veriyor? Komik misiniz lan?

arayuzun yontulmaya ihtiyaci var bence

Windows 8 (nt) kerneli, gerçek çoklu uygulama desteği, gerçek çok çekirdekli işlemci desteği, native code destedği. Hangisini Android veye Ios veriyor? Komik misiniz lan?
------------------------------------------
Adamlar görünüşe bakıyor az buçuk anlasalar zaten windows 7 yi çöpe atarlar xp yi müzeye kaldırırlar.

wp8li 1gb ram 4 çekirdek işlemcili olsun yeter arkadaş,wp hızlı çalışıyor gerçekten bir de ie10 w8 üzerinde denedim gerçekten hızlı wp8 de de ie10 aynı kernele sahip olduğundan hızlı olacaktır ve flash desteği olacağını düşünüyorum çünkü w8 ile aynı kernele sahip bunun yanında umarım facebook uygulamasını geliştirirler şu anki uygulama pek iyi değil ama facebook mobil sürümüne sohbet eklendiğinden fb uygulamasını pek takmıyorum bir de google play uygulamaları w8 de çalışacaktı umarım wp8 üzerinde de çalışır androidin açık kaynak özelliğinden yararlanılarak wp8 üzerine bir emülatör geliştirilebilir diye düşünüyorum androidde kullandım wp7 de şu anda wp7 gerçekten pek uygulamaya sahip değil ama dediğim gibi wp ile google play bütünleşmesi olursa kazanan google olur google zaten android üzerindeki uygulamalarından ve google playdeki uygulamaların reklamlarından gelir sağlıyor wp8 de play uygulamalarının çalışması hem microsoftun hem google ın işine gelir hadi bakalım bekliyoruz

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir