Nokia Ovi'nin ilk günleri çok zor geçiyor

Nokia'nın yeni online mağazası açıldı; ama yaşanan ilginç sorunlar bu açılışa gölge düşürdü...

  • Ümit Öncel
Nokia Ovi'nin ilk günleri çok zor geçiyor
Ovi'nin ilk günleri biraz zor geçiyor

Yakın zamanda sizlere Nokia'nın yeni online mağazası Ovi'nin resmen açıldığını duyurmuştuk. Eğer o haberi takip etme ve okurlarımızın da yorumlarını okuma şansı bulduysanız, pek çok kişinin Ovi'ye erişilemediğinden şikayet ettiğini de görmüşsünüzdür. Siteyi açık yakalayabilenler ise muhtemelen son derece sınırlı ürün seçeneği nedeniyle hayal kırıklığına uğradılar.

Örneğin Google Mobile Maps uygulaması halen sitede yer almıyor. Ve işin kötüsü Google, Ovi'nin sağlıklı bir şekilde çalıştığına ve yeterli sayıda kullanıcının ilgisini çektiğine ikna olana kadar da yer almayacak. Bu durum pek çok geliştirici için böyle.

Diğer yandan Ovi'ye cep telefonlarından erişmek çok daha kolay. Tek yapmanız gereken Ovi uygulamasını Nokia telefonunuza indirmek. Bu işlem örneğin N96 ile son derece kolay olmasına rağmen, E71'de daha zor. E71 ile 3,5 MB'lık uygulamayı indirmeniz, telefonu baştan başlatmanız gerekiyor. Ücretli bir uygulama indirdiğiniz de kullanıcı adı ve şifre ile Ovi bir yandan kimliğinizi doğrulamak istiyor, diğer yandan ise uygulamayı indirmeye devam ediyor.

Farklı Nokia modelleri için farklı davranış biçimleri gösteren Ovi sanki iTunes baskısı yüzünden biraz aceleye gelmiş gibi görünüyor. Bakalım önümüzdeki günlerde Ovi bu sorunlarını aşıp, Nokia'ya yakışacak şekilde bir sanal mağaza kimliğine kavuşabilecek mi...

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

bu işler yavaş yavaş olur aceleye gerek yok

elemanın dediği gibi aceleye gerek yok

acele yok bi 5-6 yıl daha bekleriz. bu arada ücretsiz uygulama ve oyun sunmaları gerekir, dünyanın parasını verip aldığımız telefonda sadece demo oyun var bu gidişle ayda bir oyun satın almam gerekecek ama bu seferde olurda telefon değişir arıza yapar yenisi gelir diye tırsıyorum sebebi ise daha önce satın aldığım n-gage oyunlarını yeni telefonuma kuramıyorum bu lisans daha önce başka bir cihaz için kullanılmıştır diyor. lisansı neden imei numarısa kaydediyorlar anlamadım bir çözümünüde bulamadım. aynı sorun nokia maps uygulamasının lisansındada mevcut eki telefonum n95 8gb ye aldığım 1 yıllık lisansımı bu telefonuma yükleyemiyorum :((((

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir