OpenDNS Conficker'a karşı

Milyonlarca bilgisayarı ele geçiren zararlıya çözüm, YouTube dostu OpenDNS'ten geliyor!

  • Ümit Öncel
OpenDNS Conficker'a karşı
OpenDNS, YouTube'dan sonra Conficker'da da imdada yetişti.

Daha önce burada ve burada bahsettiğimiz Conficker isimli zararlı durdurulamıyor. Son yılların en ciddi güvenlik tehlikesinin dünyanın farklı yerlerindeki 10 milyondan fazla bilgisayarı ele geçirdiği tahmin ediliyor. Güvenlik uzmanlarının çare bulmakta zorlandığı Conficker sorununa çözüm sıkı bir dosttan geldi. Özellikle Türkiye'de kullanıcıların YouTube'a erişmek için sıklıkla başvurduğu OpenDNS, Conficker'a karşı kullanıcıları korumak için kolları sıvadı.

Ücretsiz bir DNS hizmet olan OpenDNS, Pazartesi kullanıma sunacağını açıkladığı yeni servisi için Kaspersky ile iş birliğine gitti. Conficker'ın ele geçirdiği bilgisayarların her gün farklı 250 web sitesine bağlanarak bilgi aktardığı biliniyor. OpenDNS bu sitelerin IP adreslerini sürekli kontrol ederek, kullanıcılarının bilgisayarlarının bu sitelere erişimini engellemeyi hedefliyor. Bu sayede Conficker virüsü PC'ye bulaşmış olsa bile dış dünya ile bağlantısı kesilecek ve işlevini yerine getiremeyecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Sacma Ben Gülüyorum Mp3 Davası vardı Halen Sürüyor? Şimdi Flim Dvd davası var Oda Sürüyor? Şimdide Dns Ayarlarımıza mı Karışcaklar?.. ;-)

Sacma Ben Gülüyorum Mp3 Davası vardı Halen Sürüyor? Şimdi Flim Dvd davası var Oda Sürüyor? Şimdide Dns Ayarlarımıza mı Karışcaklar?.. ;-)

WINS LMHOSTS VE TCP IP NETBIOS U DEVRE DIŞI BIRAKIRSAK MAKİNADA YÜKLÜ OLAN İNTERNET KORUYUCUSUNUN DURUMU NE OLUR TUM PC GUVENDE MIDIR?

insanların internet hızını artırayım dedim niye gülüyorsunuz ki kıs kıs....

Kimsenin DNS ayarlarınıza karıştığı yok sevgili olayı-yanlış-anlarım-ama-yine-de-dalgamı-geçerim bey. Çok yararlı bir servis olan ve birçok bilinçli kullanıcının güvenerek kullandığı DNS servisinin hizmete koymayı düşündüğü yine çok faydalı bir hizmet bu. Şöyle ki, eğer "siz" DNS yorumlayıcısı olarak OpenDNS'i ayarlamış iseniz bu sistem virüslü bilgisayarlara ulaşımınızı engelleyecek. Ha "yok gurban beni kimse engellemesin, ben kendi başımın çaresine bakarım" diyorsanız hay hay. Cypher'in dediği gibi; "...cehalet faziletmiş..."

opendns ayarlayıp resmi sitesine girip üye oldukdan sonra
settings den korumayı devredışı bırakarak
ttnetin engellediği sitelerede girebiliyorsunuz
adult filan yani sölemiyim şimdi burda :)))

biraz mantıksız geldi ama olabilir yani teknoloji bu neler olabiliceğini kimse bilemez...

karspersky kendini koruyamıyo yha

ya bu conficker salak solucan avast tı geçti ama , vista nın kötü yazılımları temizleme aracı buldu,ve şimdi sildi ,ve şimdi system normalade döndü ,bu ne boktan bişey ya ,usb bellekten buşatı galiba,

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play