Oyun devinden Microsoft'a sert suçlama!

Microsoft'un yeni Windows platformu UWP hakkında, şimdiye kadar gelen en sert eleştiri...

  • Levent Öztürk
Epic Games ortak kurucusu UWP'ye karşı...

Epic Games ortak kurucusu Tim Sweeney'e göre Microsoft, PC oyun gelişimini yeni Universal Windows Platform'u (UWP - Evrensel Windows Platformu) ile tekelleştirmeyi planlıyor. UWP'nin oyuncular, geliştiriciler, oyun yayıncıları ve dağıtımcıları için bir hakaret olduğuna inanan Sweeney, Guardian'da bu platforma inançlı bir şekilde karşı çıkıyor.

Windows 10, Microsoft'un girişimi ile tanışmış durumda ve bu girişim, yeni işletim sistemi ile çalışan herhangi bir cihazda yazılımların ve oyunların çalışabilecekleri ortak bir platform sunmakta. Bu cihazların arasında ise telefonlardan tabletlere, Xbox'tan dizüstü ve masaüstü bilgisayarlara neredeyse her cihaz bulunuyor. Bu yüzden de bu platform, geliştiricilerin ürünlerini daha fazla cihaza ve buna bağlı olarak daha fazla kişiye sunmalarını amaçlamak için ortaya çıkmıştı.

Ancak Sweeney'nin UWP ile en büyük problemi, bu uygulamaların Windows Store üzerinden sunulmak zorunda olmalarından kaynaklanıyor. Bu gereklilik yüzünden bir oyunu veya uygulamayı, geliştiricinin sitesinden veya başka bir yerden indirmek, güncelleme yapmak ve Windows'un resmi sitesi dışında satın almak mümkün olmuyor.

Sistemin bu kilitli doğası sebebiyle, Sweeney'nin düşüncesine göre Redmond ekibi oyun geliştiricilerinin ve dağıtımcılarının, kullanıcıları ile direkt olarak iletişime geçmelerini engelliyor. Sweeney, bu sistemin, Microsoft'un şimdiye kadarki en agresif hareketi olduğunu iddia ediyor.

Tabii ki bu gereklilikler, deneyimli bir Windows 10 kullanıcısı tarafından işletim sistemi ayarları içerisinden değiştirilebiliyor. Ancak bu yükleme yönteminin gelecekte engellenip engellenmeyeceği belli değil.

Sweeney, Microsoft'un UWP sistemi ile ilerlediği yönden korktuğunu belirtirken, daha açık bir UWP sisteminin bu sorunları ortadan kaldıracağını da belirtiyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Microsoft Windows'un çöküşünü şimdi izlesin. Neyseki kendisini kullanmıyoruz. Yaşasın Linux yaşasın özgürlük. Yanlış anlayanlara şunu diyeyim steam filanda kullanılamayacak. Microsoft at koşturacak istediği gibi. Hala savunan varsa anladınız siz :) alayınıza gider benim çok hoşuma gider.

@07 Mart 2016 11:26 Aynen geçen hafta apricity os yükledim windows 10 yerine hayat varmış.

@07 Mart 2016 11:26 40 Dk da E- Ticaret Sitesinin API sini C# ile Yazabiliyorsan Windows bitmeyecek. Ama İllede Özgür Olcam C++ yada pyton ile Özgürlüğümü Dile getircem dersen Sabaha Kadar Kahve Ağacı Ol. Böyle Basit Basit Konuşmayın. Biz Ne Çöküşler Gördük Şimdi Oracle yi Görüyoruz bir Marsa Gitmediği Kaldı. Flashçılarıda gördük Özgürlük Özgürlük Dediler, CCS Kafasına Kafasına Vurdu. Windows sun Geleceği Xmarin İle birlikte Bence Androidi Yok Etmek Olacak. Kişisel Tahminim.

@07 Mart 2016 15:17 Android yok olmayacak Windows tarih olacak aslanım... Biraz beynini kullanmaya çalış. Biliyorum zor durumda kalacaksın ama bir dene. Windows devri bilgisayarlarla birlikte bitti artık. Devir mobil devri. Sen bi tarafını da yırtsan boğazını da patlatsan Windows öldü ölüyor....

Apple yapınca bişiy yok dimi. iki yüzlü fırsatçılar. Microsoft store koyacaksınız hepsini biz bir oyun yüklemek için on yere abone olup üyelik yapmıcaz. yok steam yok ubisof yok bilmem ne. 4 oyun aldım 3 oyun satıcısının zorla dayattığı iğrenç ğrogramları yüklemek zorunda kaldım. herkes tek çatıda birleşsin. tek oyun merkezi tek mağaza olsun. tek hesapla hepsine erişelim. ne güzel appstore bu işi başarmış.

@07 Mart 2016 12:16 Linux program havuzunun kopyası diğer bütün mağazalar. Linux'ta bedava yapılır, ötekiler çalıp parayla satar. Ama değişiyor devran. Ezilen penguenlerin hesabı sorulacak :)

@07 Mart 2016 12:16 Sakin ol köle. Microsoftu da seviyoruz, seni de. Ama köle düzenini sevmiyoruz... Apple, Google, Microsoft... Hepsinin de ortak gayreti en çok köleye sahip olmak.. Ama çok şükür ki, dur diyenler de bir hayli çoklar...

Windows kullanmıyorum artık REMİX OS var her işimi görüyor.. Microsoftun kölesi değilim. Siz de köle olmayın. Bilgisayara ANDROİD yükleyin.

SteamOS şart... MS sadece 4. millenium fiyaskosunu ( faciası ) zorla satacak...

PC de exe sunsun o zaman, telefona hiç gelmesin. Büyük bir kayıp değil!

Oyun ve uygulamalar uygun fiyata olsun da ne yapıyorlarsa yapsınlar.Sıkıntı bence fiyatlar.

adamların Microsoft'a garezi var, clash of clansı kaç kere istediler mağazaya getirmediler. Windows da el attı. Tabi ki tekelleştirecek. Microsoft bunlara az bile yapıyor. ama sonunda yana döne gelecekler windowsa. Bu piyasa böyle. Google'ın bir tane uygulaması yok windows mağazada. Haliyle microsoft bunlara vurabildiği kadar vursun belini kırsın. sonunda yana döne mağazaya gelecekler.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost