İdman ve ince ayar: PC'nizi forma sokuyoruz

PC'nizin sağlığını kontrol etmek ister misiniz? CHIP Online püf noktaları size yardımcı olacak.

Sabit disk: PC'nizin uzun süreli hafızası

Sağlıklı bir vücudun sağlıklı bir zihne ihtiyacı vardır. Bu sebeple PC'nizin beynini denetlemelisiniz: Sabit disk beynin uzun süreli hafıza bölümünü devralır ve verileri seneler boyunca saklar.

Sabit disk: PC'nizin uzun süreli hafızasıKafanızda bir canlandırın: Uzun bir doküman yazıyorsunuz ve bunu ertesi gün devam ettirmek istiyorsunuz. Sabit disk olmadan her seferinde sıfırdan başlamak zorunda kalırdınız. Yığın depolama birimi bilgisayarınızı her zaman bıraktığınız yerde bulmanızı sağlar. Bu sebeple sabit diskinizde bir problem olup olmadığını bilmek çok önemlidir.

HDD-Benchmark: HD Tune
Ücretsiz HD Tune aracı sanal hafızanızı kontrol etmek için gerekli her şeyi sunuyor. "Error Scan" hatalı sektörleri - beyindeki zarar görmüş bölümleri - gösterir ve bunları sağlam sektörlerden ayırmaya çalışır. Gelecekte bu sektörlere veri kaydedilmez; yoksa bu veriler kaybolur. Durumu insan vücudundaki sinir sisteminin hızıyla karşılaştırabiliriz. Ücretsiz yazılım sabit diskin sadece okuma hızını ölçüyor; yazma hızını da ölçmek için Pro sürümü satın almanız gerekiyor. Bunun dışında Pro sürümle sabit disk sıcaklığı göstergesi, donanıma ait gelişmiş bilgiler ve olası problemlerin listelenmesi gibi fonksiyonlara erişebiliyorsunuz.

Download: HD Tune (Ücretsiz)

Sabit disk: PC'nizin uzun süreli hafızasıHafızayı keskinleştirmek
Sabit diskinize gerçekten fayda sağlayan araçlar neredeyse yok gibi. Eğer sisteminize çok fazla şey kurup kaldırıyorsanız sisteminiz düzensiz hale gelebilir. Durumu şuna benzetebiliriz: Hafızanıza sürekli yeni bilgiler ekliyorsunuz ve öyle bir an geliyor ki artık ufak detayları unutmaya başlıyorsunuz. Bunun önüne geçmek için bilgileri yeniden yapılandırmalısınız. Sabit diskte bu işi defrag (birleştirme) araçları yapar. Disk Defrag hem ücretsiz olarak indirebileceğiniz hem de bu işi iyi yapan bir program.

Windows'u yeniden kurmaktan çekinmeyenler bunu hemen yapmalı. Yeni sürücü kurulumları, kurulan/kaldırılan yeni yazılımlar ve diğer sistem değişiklikleri sonucunda Windows'un açılış süreci uzar. Bundan kurtulmanın en kolay yolu sıfırdan kurulumdur. Fakat verilerinizi harici bir diske yedeklemeyi unutmayın.

Download: Disk Defrag

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Güzel bir makale olmuş elinize sağlık

CineBench
link kırık

GPUTool kırık :S

gerçekten yaralı ve bilgi verici sağalun

İşlemci: PC'nizin kalbi değil de beyni diye biliyorduk.

Pc nin beyni Biostur

Anakart beyin;işlemci kalp,ekran kartı göz;ramlar hafıza sürüp gider böyle..

hangi parça neresi oldugu önemli değil önemli olan biri bile olmadan pc nin çalışmadığı tüm parçalar birbirini tamamlıyor

Ben sahsen cpu'nun bilgisayarin kalbi oldugu yorumuna katilmiyorum. Bilgisayarin kalbi power supply idir bence ve cpu beynidir.

ya burda size hangi parçanın pc nin neyi olduğu anlatılmamış ki
nasıl ki kişisel performans olursa buda da pc performansından bahsetmişler.
Peki bunu nasıl Sağlayacağız ?
gerekli programlar nerede ?

eyer psu kalpse insanların mideside kalpdir enerjiyi midemizden alırız :D

anakart: omurilik,
cpu: kalp,
gpu: beyin,
işletim sistemi: akıl,
psu: mide

GPU Tool ve Cine Bench bağlantıları bozuk!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir