PC’ler Artık Cep Boyutunda

Günümüzde taşınabilir bilgisayarlara yönelik talepler her geçen gün artıyor. Makinaların boyutları küçülürken, performansları da artıyor. Diz üstü bilgisayarları büyük bulanlar, notlarını ajanda ve portföy bilgilerini PDA’larda, yani Personel Digital Assitant’larda (Kişisel Dijital Asistanlar) değer

PC’ler Artık Cep Boyutunda (Sayfa 4)

HP Jornada 545
Bütün el bilgisayarları için Windows CE 3.0 çok renkli ve Multitasking özellikli işletim sistemi olarak çıkıyor karşımıza. Ancak Palm PDA’larına oranla daha çok hafıza ve performans talep eden sistem, cihazların daha ağır ve daha pahalı olmalarına neden oluyor. Buna karşılık Windows CE 3.0,her kesçe tanınan ve el bilgisayarları için uyarlanan Word,Ex el,I nternet Explorer ya da Windows Media Player gibi programları içeriyor. Sekiz farklı renkli metal kapakla renk değiştiren HP Jornada 545,zar if tasarımı ile dikkat çekiyor. 16 bit renk desteği ve 240x320 piksel çözünürlük sağlayan arka plan aydınlatmalı ekran iyi sonuçlar veriyor. Bütün el bilgisayarlarında olduğu gibi gibi ekran,emirler in kalemle verildiği bir Touchscreen görevi görüyor. Özel bir yazı tanıma yazılımı,zaman içinde kullanıcının el yazısını anlayabiliyor. Ekranın alt kısmında bulunan programlanabilir dört düğme sık kullanılan uygulamalara hızlı ulaşmayı sağlıyor. Sekiz saat güç sağlayan lityum iyon
batarya ve 32 MByte RAM,Word programıyla çalışırken ya da MP3 dinlerken gücün zamansız tükenmesini önlüyor. Kullanıcı Jornada’da biriktirdiği bilgileri bir USB bağlantısı yardımıyla masaüstü bilgisayarına aktarabilir. Aktarma işlemi sırasında 133 MHz hızındaki avuç içi bilgisayarın bataryası da şarj olur. Windows CE programının dışında Jornada avuç içi bilgisayarına Yahoo Mesenger,I nso Quick View Plus ve ZIOGolf gibi çok sayıda program yüklemek mümkün.

FİYAT 420
BİLGİ İÇİN www.hp.com.tr/products/
mobile/Jornadalar.htm

PC’ler Artık Cep BoyutundaCassiopeia E-125G
Casio firmasının ürettiği ve Cassiopeia adıyla piyasaya sürdüğü el bilgisayarları sürekli geliştiriliyor. E-125G modeli modern metal gövdesiyle tasarım konusunda yeni kapılar açıyor. Ekran ölçüsü çaprazlama on santimetre olan 150 MHz hızındaki avuç içi bilgisayarında 32 MByte RAM ve renkli dokunmatik ekran bulunuyor. Ses kayıt özelliği olan Cassiopeia gerektiğinde ses kayıt cihazı olarak da kullanılabilir. Kayıtları daha sonra kulaklıkla ya da yapıya dahil edilmiş hoparlörle dinlemek mümkün. İki genişletme yuvasına takılan kartlarla cihaz farklı kullanımlar için geliştirilebilir.
Hafızayı genişletmek için bir yuvaya I ve II tipi CompactFlash takılıyor. IBM Microdrive Flash kartı 340 MByte ek hafıza sağlıyor. İkinci genişletme yuvasına dijital kamera ya da modem takmak mümkün. Bütün el bilgisayarları gibi Cassiopeia’da masaüstü bilgisayarı ile bilgi alışverişi için ActiveSync 3.1 yazılımını kullanıyor. Bağlantı işlemi ya bir bağlantı istasyonu ile ya da kızılötesi ışınları kullanan bir arabirim üzerinden gerçekleşiyor.

FİYAT 400$
BİLGİ İÇİN world.casio.com/euro/ce/

PC’ler Artık Cep BoyutundaCompaq iPAQ 3600
Compaq iPAQ 3600 metalik gövdesi ve alt kısmı yuvarlatılmış tasarımıyla karşımıza çıkıyor. Yüksek fiyatlı cihazın ilk göze çarpan özelliği 4096 adet rengi destekleyen ve aydınlık ortamlarda dahi okunaklığını koruyan “High Reflective” ekranı. Compaq firmasının sunduğu bir diğer yenilik de cep tasarısı. Bu tasarıda çeşitli genişletme kartlarının takıldığı yuvalar “ceplere” saklanmış. Avuç içi bilgisayarın 206 MHz gücündeki işlemcisi yüksek performans sağlıyor. Performansın eksiksiz olarak kullanılabilmesi için iPAQ,16 MByte ROM ve 64 MByte RAM ile donatılmış. Gücünü şarj edilebilir bir bataryadan alan cihaz,batar yanın boşaldığı durumlarda bilgilerin kaybolmaması için gerekli enerjiyi yedekleme pilinden sağlıyor. Veri aktarımı için ActiveSytnc programı kullanılıyor. Bir USB bağlantı istasyonu üzerinden metinler,tablolar ve resimler oldukça hızlı bir şekilde aktarılıyor. Avuç içi bilgisayarının ağırlığı yaklaşık olarak 170 gram. Bir Palm PDA için ağır,ancak Windows CE tabanlı bir avuç içi bilgisayarı için hafif.

FİYAT 499$
BİLGİ İÇİN www.compaq.com/
showroom/handhelds.html

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir