PC’niz sizi görebiliyor mu?

Küçük bir web kamerası ile görüntülü sohbet dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Ancak bu cihazların tek görevi sohbetlerinizi farklı bir boyuta taşımak değil.

İnternetle yeni tanıştığımız yıllarda ortalığı kasıp kavuran sohbet fırtınası, bugün de tüm hızıyla devam ediyor. Ancak sadece metin tabanlı mesajlarla sınırlı olduğumuz günler geride kaldı. Artık sohbetlere kendi görüntümüzü ekleyebiliyor; aynı şekilde karşı taraftaki arkadaşımızı görebiliyoruz. Sohbet anlayışını tamamen değiştiren bu gelişmeyi, büyük oranda web kameralarının yaygınlaşmasına borçluyuz.

Bu küçük kameraların sadece görüntülü sohbet için kullanıldığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bir web kamerası, aynı zamanda basit bir fotoğraf makinesi ya da güvenlik kamerası olarak da görev yapabilir. Bu yazıda, web kameraları ve kullanım alanları hakkında merak edilen tüm ayrıntıları bulacaksınız.

Web kameraları ve dijital fotoğraf makineleri

Web kameralarının dijital fotoğraf makinelerinden ayrıldığı en önemli nokta, hiç kuşkusuz çözünürlük. Bugün yeni nesil dijital fotoğraf makinelerinde 5 megapikselin bile üzerine çıkan çözünürlüklere rastlamak mümkün. Ancak bir web kamerasının böylesine yüksek rakamlara ulaşması mümkün değil.

Çözünürlüğü bir kenara bırakırsak, web kameralarının aslında dijital fotoğraf makineleri ile oldukça benzer özelliklere sahip olduklarını söyleyebiliriz. Web kameralarında da merceğe gelen ışınlar, öncelikle küçük bir algılayıcı yonga üzerine düşüyor. CMOS ve CCD olmak üzere iki farklı şekilde karşımıza çıkan bu küçük yonga, foton adı verilen ışık taneciklerini toplamak ve elektron haline dönüştürmekle görevli. Piyasadaki uygun fiyatlı web kameralarının büyük çoğunluğunda CMOS algılayıcıya yer veriliyor. Bunun başlıca nedeni ise, CMOS’un CCD’ye oranla çok daha düşük bir maliyete sahip olması. Ancak CMOS teknolojisinin CCD kadar yüksek bir görüntü kalitesine ulaşması da oldukça güç. Bu yüzden dijital fotoğraf makinelerinde daha çok CCD algılayıcılara rastlıyoruz.Web kameralarında ise CMOS’un sunduğu görüntü kalitesi yeterli olabiliyor. Çünkü kullanıcılar bir web kamerasının çok yüksek çözünürlüklere ulaşmasını zaten beklemiyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir