Qualcomm zor bir 2015 geçiriyor!

İşlemci üreticisi Qualcomm'un açıkladığı gelir rakamları, bu sene yaşananların etkisini taşıyor!

Qualcomm zor bir 2015 geçiriyor!

Dünyanın önde gelen mobil yonga üreticisi Qualcomm, son çeyreğe ait gelirlerinin 2014'e kıyasla yüzde 48 düştüğünü açıkladı.

Firma, yaptığı duyuruda gelirlerinin üçüncü mali çeyrekte 1,2 milyar dolar olduğunu söyledi. Firmanın gelirleri, geçen senenin aynı döneminde 2,2 milyar dolar idi. Bunun sonucu olarak firma, iş gücünün yüzde 15'ini kırpacağını ve "geçici iş gücünü önemli ölçüde düşüreceğini" söylüyor.

Çin'de tekelcilik karşıtı bir dava sonucunda yaklaşık 1 milyar dolar ödemek zorunda kalan, Avrupa'da aynı alanda incelemeler altına alınan ve Çinli firmaların güçlü rekabetini hisseden firma, şüphesiz oldukça zor bir sene geçirdi. Bununla birlikte bu haberler, firmanın hisse fiyatlarını pek etkilememiş görünüyor. Haberlerin ardından Qualcomm hisseleri, yalnızca yüzde 1,46 gerilemiş bulunuyor.

Qualcomm'un gelirlerinin düşmesinde, üst seviye yongalarına olan talebin azalmasının payı var. Hatırlayacağınız gibi Samsung, amiral gemisi Galaxy S6'da Qualcomm Snapdragon 810 yerine kendi Exynos işlemcisini kullanmayı tercih etmişti.

Esra Köntek

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Sayelerinde LG G4 ve HTC One M9 hayal kırıklığı oldu

eşekten düşmek lazımdı ders çıkarmak için. s820 de bomba gibi maşallah,sıcaklık anlamında tabi :) daha da toparlar mı olursa nasıl olur merakla takip ediyoruz.

Aslında aynı miktar kazandılar. 2.2 Eğer 1 Çine vermeselerdi..

babamın firması değil üzülecek değilim mediatek aldı yürüdü kendileri bilirler piyasa işlemcisiz kalmaz. inteli var samsungu var var da var.

S800 den sonra yerlerinde saydilar. Ustelik orta segmenti de cok ucuz olan MediaTEK e kaptirdilar. Hersey en hizlisini ben yaparim demek degil. Para orta segmentteki buyuk miktardaki satislardan kazaniliyor. 1 amiral gemisine kasilik 10 larca orta segment cihaz satiliyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir