Rezistif ve kapasitif ekran arasındaki fark

Her dokunmatik ekranın aynı olmadığını biliyor musunuz? İşte bilmeniz gereken gerçekler...

  • Zeynel A. Öztürk
Rezistif ve kapasitif ekran arasında ne fark var?

Dokunmatik ekranların iki türü olduğunu hemen hemen hepimiz biliyor. Bunlardan biri, daha pahalı cep ve tabletlerde bulunan, oldukça hassas (ancak eldivenle kullanılmayan) ekranlar; diğeri ise tepki süresi biraz daha düşük olan, çoklu dokunmayı desteklemeyen, bazen kalemle kullanılan ve dokunurken biraz bastırmanız gereken ekranlardır. Bu iki ekranı rezistif ve kapasitif olarak adlandırıyoruz. İşte iki ekranın basit ve temel olarak farkları.

Rezisitif dokunmatik ekranlar

Dokunmatik ekranlarda en çok rastlanan tür, rezistif ekranlardır. Modern telefon, tablet ve trackpad'ler dışındaki birçok dokunmatik ekran, aslında resistiftir. Bu tür ekran, adından da anlaşılabileceği gibi dirençseldir ve ekranın tepki vermesi için ona baskı uygulamanız gerekir.

Rezistif ekranlarda ince bir boşlukla ayrılan ikin ince katman bulunur (ancak bu ekranlarda başka katmanlar da vardır). Bu iki katman da tek yüzünde bir kaplamaya sahiptir. Bu kaplamalar birbirine dönüktür. Bu iki katman birbirine dokunduğunda elektrik iletilir ve dokunma, bir sinyal olarak işlenir. Bu nedenle rezistif ekranlarda eldiven, tırnak, kalem ve yeteri baskıyı oluşturacak herhangi bir nesneyi kullanabilirsiniz.

Kapasitif dokunmatik ekranlar

Kapasitif dokunmatik ekranlar

Kapasitif ekranlar, şaşırtıcı da olsa aslında ilk rezistif ekranlardan 10 sene önce icat edildi. Bugünkü kapasitif dokunmatik ekranlar, oldukça isabetli ve çok hafif bir dokunmayı algılayabiliyor. Peki bu nasıl oluyor?

Kapasitif ekranlar, insan vücudunun elektriksel özelliklerinden faydalanır. Kapasitif ekranlar genellikle bir izole edici katmandan (cam gibi) oluşur. Bu katman içerisinde saydam bir iletken madde bulunur. İnsan vücudu iletken olduğundan elektriği iletir ve bu sayede kapasitif ekranlar bu iletkenliği giriş olarak kullanabilir. Bir kapasitif dokunmatik ekrana dokunduğunuzda ekrnanın elektriksel alanını değiştirirsiniz. Bu değişilik kaydedilir ve dokunduğunuz konum, bir işlemci tarafından hesaplanır. Bunun için farklı teknolojiler kullanılmaktadır, ancak tümü parmağınızın küçük bir dokunuşuna dayanır. Eldivenler iletken olmadığından kapasitif ekranları eldivenle ve iletken olmayan diğer nesnelerle kullanamazsınız.

Kapasitif ekranlar gün geçtikçe daha ince bir hale getirilen bir ana katmandan oluştuğundan, ekranın çok daha keskin görüntülere sahip olmasına izin vermektedir (iPhone 4/4S'deki gibi). Bunun yanında kapasitif ekranlar, birkaç parmağı aynı anda kullanabilmenize de izin verir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

3. ve çok önemli bir tip daha var. IR touchscreen. Üretimini yaptığımız kiosklarda kullanıyoruz ve çok başarılı. Kapasitif kadar başarılı

"Kapasitif ekranlar gün geçtikçe daha ince bir hale getirilen bir ana katmandan oluştuğundan, ekranın çok daha keskin görüntülere sahip olmasına izin vermektedir (iPhone 4/4S'deki gibi)" hemen reklamıda verdi arada :))))) samsung galaxy s, s2, s3, note hiç kskin görüntü vermiyor ama. bi tek iphone 4 ve 4s veriyor.

@23 Tem 2012 11:46 samsung fanı hemen atıldı niye ip4/4s diye :D

bilgiler için teşekkürler

ay evet iphone dışında kimse kapasitif kullanmıyor

@23 Tem 2012 12:58 yalan yanlış bilgilerle herkesi kandırmayın lütfen; Şu an Piyasadaki eski sayılmayan(yani normal) ve yeni (en yenileri değil) tablet ve dokunmatik akıllı akılsız telefonların hepsi kapasitif ekranla geliyorlar

Turkiyede o kadar cahil insan var ki sadece iphone kapasitif ekran kullanıyormuş.

sony tam olarak dokunmadan algılayan ektanları xperia da kullanmaya başladı

Rezistif ekranların yanında, Kapasitif ekranlar gerçekten tam bir devrim niteliğinde olmuş

(iPhone 4/4S'deki gibi :)))))

Rezistif ekrani kapiya sokmayin derim. Basmatik resmen. Bu mesaji da samsung note ile yaziyorum. Iphone nun yaninda samsungun da reklami olsun. Ayrica elimde iki tane de sony xperia var. Dokunmatige tepkileri mukemmel. Kapasitif derim baska bisey demem.

adamlar halen iphone ve samsung reklamı yapıyor... derseniz herkesin bildiği şeyleri örnek verelim; bu siteyi, bu işden anlamayan okumaz. okuyonlar da diğer dokunmatk tellerin çoğunun kapasatif olduğunu bilirler....

ya arkadaşlar dokunmatik ekranlar hakkında ödevim varda bi yardımcı olursanız sevinirim hangisi daha iyi bilmiyorum ve kızılötesi diye bi çeşidi varmiş

bence kapasitif

Piranha zen kapasitif ekran kullanıyor dikatinizi cekerim

@03 Temmuz 2015 14:35 Bu haber 2012'de gönderilmiş, o zamanlar rezistif ekranlar yaygındı. Şimdi neredeyse bütün telefonlar kapasitif ekran kullanıyor.

nokia c5 03de yaşadım rezistif ekranı o kadarda kötü değil deneyin

iPad Air kapasitif ekran mı

merhaba; hp all in one Touc Screen bir bilgisayar adım. J5M20ea modeli. bu bilgisayarın ekranında parmakla işlem yapabilirken kalem ile işlem yapamıyorum. bunları kalem ile çizim yapmak amacıyla aldım fakat kullanamıyorum . .bunun sebebi nedir? Yardımcı olabilir misiniz ?

@29 Aralık 2015 18:53 kardeş onun ayrı kalemi var alıp kullanabilirsin

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play